Inštrukcia

Wintering Camellia - Ako na to správne


Dobré prinesenie kamélie v zime nie je raketová veda. Je však potrebné zvážiť niekoľko dôležitých bodov, aby mohli dobre prežiť chladné obdobie.

Kamélie dokážu dobre tolerovať nízke teploty

Rastliny sa musia riadne hibernácie, aby kamélie mohli v budúcom roku opäť kvitnúť. Ale nebojte sa, je treba zvážiť len pár bodov.

Vo všeobecnosti môžu kamélie dobre tolerovať nízke teploty. Ako vždyzelená balkónová rastlina potrebujú dokonca nízke teploty, aby sa kvetinové puky mohli otvoriť na jar.

Vhodné miesta na zimovanie

Zima v skleníku:

Po páde potrebujú kamélie asi 8 týždňov ako odpočinkovú fázu na prípravu na zimu. Je dôležité umiestniť rastliny na chladné a svetlé miesto. Najlepšie sa hodia skleníky bez mrazu. Zimný tábor by mal mať konštantnú teplotu medzi 0 a 10 stupňami. Vlhkosť by tiež mala byť konštantná 60 percent.

Zima v suteréne:

Ak radšej trávite zimu v suteréne kamélie, vždy sa uistite, že teplota nestúpne nad 15 stupňov Celzia. Dôležitá je aj vysoká vlhkosť. Z tohto dôvodu pravidelne postriekajte rastliny v suteréne vodou bez vápna. Zvlhčovač je tiež užitočný. Ak vlhkosť vzduchu klesne pod 60 percent na dlhú dobu, rastliny môžu zahodiť svoje puky. Toto je známa reakcia kamélie, keď je teplota príliš vysoká.

Zima v byte:

Všetci, ktorí nenájdu vhodný zimný tábor, môžu svoje kamélie opustiť čo najdlhšie. Teplota však nesmie klesnúť pod 5 stupňov Celzia. Potom priveďte rastliny do domu čo možno najkratšie a po skončení doby mrazu ich znova uvoľnite.

Prípravy na návrat zo zimného tábora

Počas mesiacov január a február je kamélia obvykle v režime dlhodobého spánku. Následne pre rastliny postačujú nočné teploty 6 až 12 stupňov Celzia. Potrebujú však veľa svetla. Skleník je preto ideálny na prípravu kamélie na nadchádzajúce obdobie kvitnutia. Tu môžu zostať, kým vypadnú.

Naproti tomu kamélie prezimované v suteréne si môžu pomaly zvykať na vyššie teploty. Je užitočné, ak rastliny častejšie zalievate bez vytvárania zamokrenia.

Zazimovanie vonkajších kamélií

Nie sú žiadne vytrvalé kamélie. Mierne podnebie sa však nachádza aj v našich zemepisných šírkach. Kamélie môžu zimu stráviť vonku, najmä na Rýne Rift, v pobrežnej oblasti alebo na Dolnom Rýne. Aj v chránených záhradách prežívajú tieto rastliny chladné obdobie. Potrebujete však niekoľko bezpečnostných opatrení:

Chladné počasie:

Musí existovať primeraná ochrana pred zimným slnkom, inak rastliny vyschnú. Môžete napr. odtieň s rúnom. Svoje vonkajšie kamélie môžete chrániť pred zimou zima jedľovými vetvami, trstinovými rohožami, silnou vrstvou mulča alebo inými materiálmi.

Ochrana proti vetru:

Ďalej musí existovať trvalá ochrana pred vetrom, ktorú predstavujú napríklad ploty a ploty.

Zavlažovania:

V dňoch bez námrazy by sa rastliny mali trochu zalievať, aby sa zabránilo vyschnutiu.