Dom a záhrada

Rezanie fíg - to je spôsob, ako zaistiť krásny a zdravý rast


Fíkovníky sú veľmi robustné a pomerne ľahko sa udržiavajú. Musia sa však občas orezať. Vysvetľujeme tu, kedy a ako.

Figy sú veľmi robustné Podľa domnienok bola figa taká dôležitá v dejinách rímskej kultúry, pretože odrážala požadovaný obraz Rímskej ríše: sila, robustnosť, vytrvalosť. Fík stále dokazuje tieto atribúty v dnešnej krajine. Fíkovník už nerastie dobre iba v stredomorskom regióne, ale v Nemecku sa darí pomerne ľahko. Preukazuje dostatočnú tvrdosť proti chladu, dokáže absorbovať výživné látky z pôdy aj napriek rôznym podmienkam a je menej rozzúrený nesprávnym rezom než menšie verzie z rodiny Ficus.

Nakoniec fíkový strom nemusí byť každoročne prerezávaný, aby sa darilo. Je potrebné postarať sa o to, aby výhonky mali priestor na rast, ale nie nevyhnutne orezané.

Takto je figa rezaná

Skutočné prerezávanie figy v záhrade je obmedzené na výhonky, ktoré rástli v predchádzajúcom roku a ktoré bránia vzájomnému rastu. Tieto vetvy by ste mali na začiatku jari riediť a ostrými záhradnými nožnicami odrezať. Najlepší čas na toto prerezávanie je od februára do marca. Má však zmysel zvoliť čas, v ktorom nie je aktuálne riziko nočného mrazy a predtým, ako figa vyrastie nové vetvy. Týmto spôsobom sa môžu rozhrania zotaviť v teplých mesiacoch, takže strom nemá v budúcej zime slabé miesta.

Orezávanie na jeseň sa však neodporúča. Strom je potom na rozhraní oslabený, takže skorý mráz môže spôsobiť poškodenie.

Znížte pre pekný rast

Určite chcete, aby figa pekne rástla. Preto je vhodné pozorovať strom počas celého roka. Na konci leta a jesene označte vetvy a vetvičky, ktoré vo vašich očiach narušujú rast alebo sa navzájom bránia. Na označenie môžete napr. Použite striekaciu farbu. Začnite pozorovať v dolnej časti figy a postupujte smerom nahor kúsok po kúsku. Túto sekvenciu vyberiete presne pri neskoršom rezaní.

Ale pozor: Aj keď figa môže na jar urobiť veľmi radikálny rez, mali by ste nechať dvojročné výhonky na strome, ak je to možné. V opačnom prípade strom neprodukuje žiadne alebo menej ovocia.

Ak chcete radikálne prerezávanie alebo ak fíkovník z vonka zmení farbu na zelenú, zatiaľ čo výhonky a konáre sa z vnútornej strany stávajú drevnatými, mali by ste sa každých päť alebo šesť rokov prerezávať.

Malý tip:
Fíg môžete vynásobiť z rezaných vetiev. Postup nájdete tu.

Orezávanie v prípade poškodenia mrazom

Aj keď sa fík v Nemecku usadil tu, v chladných zimách môže dôjsť k poškodeniu mrazom. Nebezpečenstvo existuje aj v prípade silných búrok v lete alebo na jeseň a figy bola poškodená vetrom. Mráz v poškodených oblastiach sa teraz ľahko hrá a môže spôsobiť odumretie vetiev a vetvičiek. Zvlášť ohrozené sú mladé výhonky.

Môžete rozpoznať poškodenie mrazom z mŕtveho dreva, ktoré už nepodporuje žiadne výhonky alebo listy. Na jar opatrne odstráňte tieto vetvy a vetvičky. Pri orezávaní nechajte malý zvyšok dreva. Fík často dokáže z tohto výhonku vytvoriť nové výhonky, takže rast sa objaví rovnomerne.