Záhradné tipy

Pasca na muchy Venuša: spôsob života a dôležité informácie o polohe a pôde


Určite ste už predtým počuli o pasci na muchy Venuše. Nie? Potom vás ohromí, čo robí rastlinu tak výnimočnou. Vyzerá to nielen zaujímavo.

Pasce na muchy Venuše, ako je teplo

Mucholapka Venuša (Dionaea muscipula) je jednou z najznámejších mäsožravých rastlín a je jednou z rastlín slnečnice. Zachytáva hmyz a pavúky svojimi čepeľami, ktoré sú pre majiteľov vždy skutočnou podívanou. Rastlina však potrebuje optimálne podmienky. Pretože iba so správnou pôdou alebo správnym umiestnením sa rastlina môže optimálne rozvíjať. Ale predtým, ako sa dostaneme k tomuto, tu je niekoľko informácií o životnom cykle mucholapky Venuše.

Spôsob života flytrap Venuša

Masožravé rastliny, takzvané mäsožravce, sa zásadne líšia od ostatných rastlín. Nevyberajú živiny z pôdy cez korene, ale živia sa živým hmyzom, pavúkami a drevicami. Potrebujú iba korene na ich ukotvenie. V pasci na mušky Venuša slúžia dve polovice chytacieho listu ako pasca.

Pokiaľ je rastlina vo fáze rastu, zostávajú zelené listy úlovkov uzavreté. Pasca sa otvára pre úplne vypestované rastliny. Ak je dostatok slnka, vnútro listov zberača sa zmení na jasne červenú. Farba je pre hmyz atraktívna. Listy úlovku navyše šíria sladkú vôňu. Vylučujú nektár, ktorý zase priťahuje hmyz.

Zdravé pasce na muchy Venuša tvoria každý mesiac od jari do jesene tri až štyri nové skladacie pasce. V zime nie sú žiadne pasce, ale kvetinový kmeň s bielymi kvetmi.

Ako chytí mucholapka Venuša svoju korisť?

Lepkavá lapačka je plná mnohých malých receptorov a zubných štetín. Rastlina to používa na testovanie, či je hmyz vhodný na spotrebu. Polovice oboch listov sa uzavrú až po úspešnom „teste“. Hmyz, ktorý je príliš malý, sa znova plazí, vhodné jedlo sa rozdrví a postupne trávi. Pasca sa znova otvorí asi po dvoch týždňoch. Potom sú vo vnútri len nestráviteľné zvyšky. Jednotlivé pasce opakujú tento proces trikrát až šesťkrát, potom zomrie.

Môžete tiež nakŕmiť flytrap Venuša. Je však potrebné zvážiť niekoľko vecí. Zistite, čo presne tu.

Správne miesto pre pasce na muchy Venuša

Rastlina je najlepšie v miestnosti. Vyberte miesto podľa slnečného okna, aby mucholapka Venus získala dostatok tepla a svetla. Slnko je dôležité, aby sa listy zachytávača otvorili. Pri veľmi miernom, rovnomernom podnebí sa môže v lete pohybovať aj vonku. Ideálna je aj vlhkosť medzi 50 a 60 percentami. Vlhkosť v miestnosti môžete zvýšiť rôznymi opatreniami. Napríklad:

  • postaviť fontánu v miestnosti
  • rastliny postriekajte vodou bez vápna
  • zaveste zvlhčovač vzduchu na radiátory
  • Pripravte misky s vodou

Masožravá rastlina vôbec neznáša prievan. Preto venujte pozornosť chránenému miestu. Dobrou alternatívou, s ktorou môžete súčasne kombinovať požiadavky na ochranu proti prievanu a vlhkosti, je výsadba v nepoužívanom akváriu alebo v otvorenej sklenenej nádobe.

Takto by mala byť podlaha

Flytrap Venuše sa darí dobre v substráte chudobnom na vápno bez obsahu živín. Napríklad v zmesi piesku a rašeliny. Zem by tiež mala byť vždy mierne vlhká. Na zalievanie vždy používajte dažďovú vodu alebo minerálnu vodu, ale nikdy nepoužívajte vodu z vodovodu, ktorá obsahuje vodný kameň. Letuška Venus to nezvláda. A prosím, nehnojte!

Od októbra je rastlina vo fáze zimného odpočinku. Potom udržujte hrniec chladný a vodu veľmi málo. Viac informácií o tom, čo je potrebné v tomto období zohľadniť, nájdete v našom článku Wintering the Venus Fly Trap - Ako dostať mäsožravé rastliny cez zimu.