Sadenice

Horká chuť s cuketou? Prsty sú preč!


Cukety majú jemnú, ovocnú a mierne orechovú chuť. Ak cuketa chutí horko, určite by ste sa jej mali vyhnúť.

Keď je chuť horká, prestaňte jesť!

Tí, ktorí to sami nezažili, tomu môžu ťažko uveriť. Lahodné mierne ovocné a orechové cukety môžu za určitých okolností trpko trpieť. Ale pozor: potom sú jedovaté. V roku 2015 dokonca zomrel človek na otravu v dôsledku horkej cukety. Aj keď je to zatiaľ jediný zaregistrovaný prípad, faktom je, že horká chuť cukety naznačuje toxíny.

Tu vás informujeme o tvorbe týchto toxínov a odporúčame účinné preventívne opatrenia.

Odkiaľ pochádza horká chuť cukety?

Horkú chuť má vďaka uloženému cucurbitacínu. Cuketa a rastliny, ktoré s ňou úzko súvisia, ako sú tekvice a uhorky, vyrábajú tieto horké látky, aby ich chránili pred dravcami. Koncentrácia v divokých odrodách je výrazne vyššia ako v kultivovaných odrodách a zvyšuje sa s veľkosťou cukety.

Aké preventívne opatrenia je možné prijať?

Zberajte cukinu, keď je pomerne malá. Nielen kvôli jedu, ale aj kvôli oveľa lepšiemu vkusu.

Nikdy cukinu ne kultivujte spolu s ozdobnými tykvami. Uchovávanie kkurbitacínov v okrasných tykvoch nebolo šľachtením obmedzené, pretože rastliny nie sú určené na spotrebu. Kvôli úzkemu vzťahu medzi cuketou a tekvicam sa rastliny môžu krížiť. Ak použijete semená cukety ako semená pre budúci rok, zvýši sa pravdepodobnosť, že sa uloží viac kukurbitacínov.

Nikdy nevystavujte svoje cukety dlhému obdobiu sucha. Tepelný a suchý stres podporuje ukladanie toxínov.

Ak chcete vylúčiť akékoľvek riziko, mali by ste si kúpiť osivo iba od záhradníckych predajcov. Cukety prvej generácie určite neobsahujú kkurbitacíny.

Čo robiť s horkou cuketou?

Ak si všimnete horkú chuť, musíte cuketu úplne zlikvidovať. Kompostovanie je možné bez rizika. Cucurbitaciny sú úplne rozložené v komposte a ak sa rozložíte kompostom do postelí, nedostanú sa späť do vašej záhrady. Teplo však ničí horké látky. Preto kontaminované cukety zostávajú jedovaté aj pri varení.

Aké sú príznaky po jedle?

Typické reakcie ľudského tela na cucurbitacine zahŕňajú nevoľnosť a nevoľnosť. Ak spozorujete tieto príznaky po jedle cukiny, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Je však oveľa lepšie, ak prestanete jesť pri prvých príznakoch horkej chuti.

Ak však ignorujete horkú chuť a budete jesť veľké množstvo kontaminovanej cukety, vystavujete sa vážnym zdravotným rizikám. Vo veľmi zriedkavých extrémnych prípadoch môže otrava kcurbitacínom viesť dokonca k smrti.