Sadenice

Rezané rakytník rešetliakový - Ako zlepšiť tvar kríkov a úrody


Rovný, plný rast a bohatá úroda: so správnym prerezávaním rakytníka je možné. Ale buďte opatrní: nezačínajte divoko rezať.

Ak orezáte správnym spôsobom, môžete zvýšiť úrodu. Ak chcete, aby rastlina narastala rovno a aby sa nezvlnila zvnútra, musíte správne použiť záhradnícke nožnice. Nie je to také ľahké, pretože krík má dlhé a špicaté tŕne. Na svoju ochranu by ste určite mali nosiť rukavice.

Aby sme sa ubezpečili, že pri znižovaní dôjde k chybe, zhrnuli sme tu najdôležitejšie body.

Najlepší čas na skrátenie

Rakytník rešetliakový sa reže až po zbere úrody, od jesene do septembra. Strihajte v zime, mali by ste sa uistiť, že sa to stane v deň bez námrazy.

Orezávanie nie je potrebné každý rok, ale závisí od pohlavia rastliny.

Rakytník rešetliakový je k dispozícii ako samčia, tak samičia rastlina. Aby kríky mohli priniesť ovocie, potrebujete pár na oplodnenie. Bobule rastú iba na samičích rastlinách. Samičia rastlina by sa mala rezať častejšie, prerezávanie je dobré každé dva roky. U kríkov samcov postačí jeden rez každé štyri roky. Stav kríka je rozhodujúci - pokiaľ samica rakytníka rodí rovnomerne a hojne bobule a konáre sú na obidvoch exemplároch úplne listnaté, stále môžete čakať.

"Pozor: Nerezajte na jar, keď už kvitnutia už vzniklo - to ovplyvní výnos!

Čo krájate na rakytníku?

Z dôvodu správneho prerezávania sa zozbierané konáre orežú asi o tretinu. Mimochodom, plody samice rakytníka vždy rastú na dreve z predchádzajúceho roka, takže môžete ľahko zistiť, či ide o tohtoročné alebo staršie vetvy.

Brúsené výhonky, ktoré rástli v aktuálnom roku, strihajte iba vtedy, ak rastú veľmi ďaleko od koruny. Ak je krik rakytníka rešetliakového extrémne hustý, môžete ho v korunke zoslabnúť. Toto opatrenie môžete vykonať aj v bežnom roku. Tiež ste odrezali holé, tenké konáre.

Kombinujte zber a rezanie

Ak chcete spracovať svoje plody rakytníka, môžete kombinovať zber a rezanie. To vám ušetrí zdĺhavú úrodu na pichľavých vetvách. Odrežte vetvy, ktoré nesú ovocie, a zmrazte kúsky. Mrazené bobule sa potom dajú ľahko vytrhnúť alebo zbaviť vidličkou.