Nápady a inšpirácia

Aby úzke záhrady vyzerali širšie - 5 ľahko implementovateľných tipov


Veľká záhrada je pravdepodobne snom každého hobby záhradníka. Je zrejmé, že každý, kto má iba úzku záhradu, je naštvaný. Zväčšiť môžete pomocou niekoľkých jednoduchých krokov.

Rozdeľte záhradu na oblasti na terasovitých záhradách a pozemky majú často nešťastný pôdorys. Majitelia dlhých a úzkych záhrad musia zápasiť s pojmom „uterák“ alebo „hadica“.

Ale nemali by ste sa hnevať. Aj úzka záhrada sa môže stať záhradným rajom, ak ju rozdelíte a pestujete správne. S niekoľkými jednoduchými, ale veľmi účinnými trikmi vyzerá oveľa širšie.

Vďaka tomu bude záhrada vyzerať širšia

Rozdeľte záhradu na oblasti:

Vytvorte plán toho, čo by malo nájsť miesto na vašej záhrade. Trávnik, priestor pre ovocie, zeleninu a bylinky, detské ihrisko, rybník, záhradný prístrešok, chodníky, posedenie - zoznam je dlhý a vyžaduje starostlivé plánovanie. Neumiestňujte jednotlivé oblasti v presnom poradí, aby užšia štruktúra záhrady nebola zdôraznená. Lepšie je kompenzácia priečneho delenia. Zóny môžete od seba oddeliť jednoduchými opatreniami, čím získate živý vzhľad.

Vaša kresba nemusí byť dokonalá, dôležitý je iba samotný plán! ()

2 Navrhnite pohraničné rastliny rozumne:

Rastliny na okraji sú často umiestnené ako prvé. Tu už môžete poskytnúť vizuálne rozšírenie. Vyvarujte sa priameho živého plotu z rovnakých kríkov. Zmiešaný živý plot s rôznymi rastovými formami a šírkami, ktorý pozostáva z kvetu a vždyzelených kríkov, uvoľní úzku záhradu. Ak časť hraničnej výsadby dorastie do záhrady, môžete mať podozrenie, že bude vyzerať ešte užšie. Opak je pravdou! Nainštalujte zaujímavé prvky, ktoré siahajú od ružových oblúkov po vŕbové stromy s previsnutými vetvami.

3 Naplánujte si súkromné ​​obrazovky a skryté rohy:

Záhrada, kde môžete vidieť všetko na prvý pohľad, je nudná. Lepšie prekvapenie! Funguje tiež v úzkej záhrade. Medzi rastlinnú náplasť a rybník umiestnite nízky živý plot, použite mreže, ktoré blokujú výhľad, a postavte veľké vane ako pútavé oko. Ak sú jednotlivé záhradné oblasti usporiadané striedavo vľavo / vpravo, má to väčší účinok. S vysokými rastlinami alebo popínavými rastlinami môžete opticky ohraničiť priestor na posedenie. Pri jazere poskytuje súkromie vysoká bažinová tráva alebo bambus.

Ak máte pocit v úzkej záhrade: „Teraz zahnite roh, potom príde nová oblasť“, potom ste úspešne podviazali predĺžený tvar.

4 zakrivené, mäkké tvary namiesto uhlových prvkov:

V prírode nie sú striktné geometrické tvary. Môžete to využiť v úzkej záhrade: vytvorte zakrivené chodníky a rozbite úzku štruktúru s jemnými tvarmi. Existujú samozrejme výnimky: v záhrade inšpirovanej Japoncom je dôležitá formálna štruktúra. Ale aj tu sú oválne alebo okrúhle tvary vhodné na vizuálne rozšírenie úzkeho tvaru záhrady. Odporúčané čítanie: Navrhovanie záhradných chodníkov: 22 kreatívnych príkladov.

5 Vyberte vhodné rastliny:

Rastliny, ktoré plnia viac funkcií, sú užitočné najmä v úzkych a malých záhradách. Príklad: Jabloň na jar očarí mnohými kvetmi a na jeseň zabezpečí bohatú úrodu. Stromy a kríky, ktoré menia farbu listov počas záhradného roka, sú tiež veľmi krásne.

V kvetinovej záhrade môžete poskytnúť odrody s trvalkami a rastlinami, ktoré kvitnú v rôznom čase. Ďalším bodom je farba: odtiene modrej a jemnej kvetinovej farby zväčšujú záhradu. Vytvárajú optickú hĺbku. Na druhej strane žltá, oranžová a červená sú viac pútavé a vytvárajú blízkosť.

Záver:

K dizajnu vašej záhrady však pristupujete: našťastie záhrada nie je „vecou“, ktorú musíte považovať za samozrejmosť. Každý rok môžete znova experimentovať, vyberať nové rastliny, umiestňovať staré rastliny na iné miesto a meniť vnútorný tvar a vzhľad.