Inštrukcia

Okrasný špargľa: identifikácia a boj proti chorobám a škodcom


Okrasný špargľa je pomerne nenáročná, a preto je tak vhodná pre začiatočníkov, ale izbová rastlina nie je odolná voči všetkým chorobám a škodcom. Obzvlášť ťažké sú na ňom pavúkové roztoče a hmyz z mierky.

Okrasný špargľa je pomerne robustná a napriek tomu nie úplne odolná. To znamená, že ak budete konať rýchlo a opravíte chyby údržby, zariadenie sa rýchlo zotaví. Preto je dekoratívny špargľa obzvlášť vhodná pre začiatočníkov, ktorí doteraz nemali s manipuláciou s rastlinami toľko skúseností.

Rastlina však často nemá žiadne chyby v údržbe a napriek tomu vyzerá inak ako obvykle, potom sa môže do rastlín šíriť roztoč pavúk alebo hmyz. Potom musíte konať rýchlo, aby ste zachránili rastlinu.

Vyvarujte sa častým chybám pri údržbe

Odfarbenie listov

Ak falošné listy dekoratívneho špargle zožltnú a začnú postupne klesať, je veľmi pravdepodobné, že spôsobí sucho alebo nedostatok živín. Riešenie problému:

  • Voda viac špargle v budúcnosti
  • Preveďte okrasnú špargľu na substrát bohatý na živiny
  • Pravidelne poskytujte okrasný špargľu s komerčne dostupným hnojivom pre zelené rastliny

Strieľa bez listov

Ak váš okrasný špargľa tvorí dlhé výhonky bez lístia, rastlina je príliš tmavá. Jednoducho premiestnite ozdobnú špargľu na svetlejšie miesto a rast týchto ľahkých výhonkov sa zastaví.

Zistiť a bojovať proti roztočom

Zamorenie roztočmi je pomerne časté u okrasného špargle. Na jemných bielych pásoch môžete vidieť prítomnosť roztočov. Samotní škodcovia sú dlhé pol milimetra až jeden milimeter, majú osem stôp a môžu mať zelenú, oranžovú alebo hnedú farbu. Oči sú viditeľné ako červené bodky pod silným lupou.

Roztoče potrebujú teplé a suché prostredie, aby sa cítili dobre. Vyberte si mierne chladnejšie miesto pre okrasný špargľu a listy lístkov pravidelne striekajte vodou. V prípade silného zamorenia postupujte nasledovne:

  • Vložte špargľu do sprchovej vaničky
  • jemne sa sprchujte zo všetkých strán
  • Kvapkajúcu mokrú rastlinu prikryte plastovým vreckom
  • Uzavrite plastový sáčok pomocou šnúry a špargľu nechajte „zabalenú“ na jeden deň
  • V prípade potreby postup zopakujte v intervaloch niekoľkých dní

Odhaľte a bojujte proti hmyzu z mierky

Stupnica hmyzu zanecháva lepkavé sekréty. Látka je bezfarebná alebo belavo priehľadná. Ak si všimnete takýto povlak na rastline alebo v jeho bezprostrednej blízkosti, dôkladne si prečítajte ozdobný špargľa. Zvieratá môžete spoznať zakriveným pancierovaním, ktoré má väčšinou zelenú alebo hnedú farbu. Kvôli ich silným reprodukčným schopnostiam by sa mal proti hmyzu z veľkého rozsahu bojovať rýchlo. Ak nedôjde k žiadnemu ošetreniu, listy sa ochromia v relatívne krátkom čase.

Ako biologickí spojenci proti hmyzu z rozsahu sú k dispozícii slunéčko sedmitečné, čipky, žlčníky a parazitárne vosy. Ich použitie má zmysel iba v uzavretých miestnostiach. Prospešné organizmy nachádzajú v záhrade príliš veľa iných potravín. Pomocou pinzety sa môže zbierať hmyz individuálneho rozsahu v skorých štádiách zamorenia. Chemická kontrola má systémový účinok, ktorý je najskôr absorbovaný rastlinou a potom hmyzom v mierke.