Nápady a inšpirácia

Flanel ker: identifikácia a boj proti chorobám a škodcom


Flanel ker poteší mnoho záhradkárov s kúzelnými kvetmi. Toto je však ohrozené, ak je rastlina infikovaná chorobami a škodcami. Teraz je potrebná rýchla pomoc.

Flanel ker je pomerne robustný, ale nie je úplne odolný voči chorobám alebo škodcom. To, čo ju odlišuje od mnohých iných rastlín, je sebaochrana, ktorú táto rastlina má. Vzhľadom k tomu, husté vlasy listov udržuje veľa škodcov preč.

Ale nie všetky z nich, pretože vošky sú na vlasy dosť nezaujaté. Pleseň a hniloba koreňov sa môžu vyskytnúť napríklad pri chorobách. Ale ani tu vaša rastlina nezostane osudom. Existujú osvedčené protiopatrenia.

Zamorenie škodcami voškami

Prvé vošky sú už v pohybe začiatkom leta. Sledujte svoj flanel pozorne, najmä spodná strana listov je obľúbeným miestom zhromažďovania. Ak neurobíte nič s nepríjemnými parazitmi, vošky sa čoskoro rozšíria po celej rastline. V dôsledku toho sa môžu tvoriť huby čiernej sadze. Včasný zásah je dôležitý!

Takto je možné vošky ovládať

sud:
Za týmto účelom zmiešajte jeden liter vody s 15 mililitrami tekutého jadra mydla alebo mäkkého mydla a alkoholu. Ďalej sa do roztoku dostane kvapka premývacej kvapaliny, ktorá slúži ako emulgátor. Postrekujte rastlinu zmesou každé dva až tri dni, až kým sa všetky vošky nezničia.

Kopřiva variť:
Žihľavy nakrájajte a nechajte ich kvasiť v zakrytej nádobe s vodou na teplom mieste na niekoľko dní. Potom nalejte - nie voňajúci - vývar do ručného postrekovača a nastriekajte ním flanel. Opakujte postup niekoľkokrát v intervaloch jeden až dva dni.

Flanel ker zamorený koreňovou hnilobou

Zdravé kríky sú do značnej miery odolné. S náležitou starostlivosťou tomu môžete zabrániť. K hnilobe koreňov dochádza najmä vtedy, ak zavlažovanie nie je správne alebo je pôda nadmerne hnojená. Huby sú zodpovedné za koreňovú hnilobu. Túto chorobu poznáte podľa hnedých sfarbených výhonkov, pri zemi je vôňa zatuchnutej húževnatej rastliny. Flanel ker rastie zle, kvety sa neobjavujú.

S čerstvým mliekom proti plesniam

Dôležité: musí to byť čerstvé mlieko, nepoužívajte UHT mlieko. V mlieku sú mikroorganizmy, ktoré ničia plesňové spóry. Pozitívny účinok má aj lecitín v mlieku.

Zmiešajte 900 mililitrov odvápnenej alebo dažďovej vody so 100 mililitrami čerstvého mlieka. Okrem toho sa do zmesi pridá striekanie čistiaceho prostriedku, čo zaisťuje lepšiu priľnavosť k listom. Listy sa postriekajú roztokom každé dva až tri dni.