Nápady a inšpirácia

Zistiť a bojovať proti chorobám trávnika: Prehľad najdôležitejších chorôb


Zrazu sa vyskytujúce huby na trávniku alebo na kruhovom povrchu sú príznakom choroby trávnika. Ale ktorý presne? Predstavili sme tu tie najdôležitejšie.

Svieža zelená, hustá a predovšetkým silná - tak vyzerá perfektný trávnik. Sen každého záhradníka. Aby to fungovalo, je nevyhnutná veľká časť starostlivosti. Rozhodujúci je samozrejme aj výber správnych semien. Odborníci z rasensamen.org odporúčajú venovať pozornosť nielen kvalite semien trávnika, ale aj zodpovedajúcim účelom.

Ak používate nízku kvalitu, riskujete neskoršie choroby trávnika. Lacné semená sú často už nakazené a spôsobujú rýchlejšie vypuknutie chorôb. Jedine semená trávnika však môžu spôsobiť ochorenie, nesprávnu starostlivosť alebo určité poveternostné podmienky ovplyvňujú aj individuálne príznaky trávnika.

V tomto článku by sme vám chceli predstaviť najdôležitejšie a najbežnejšie choroby trávnika. Zároveň sa samozrejme dozviete, ako sa s nimi zaobchádza.

Choroby trávnika: najdôležitejšie na prvý pohľad

Červená niť

Príspevok zdieľaný poľovníkom? (@jagd_saweliev_mv_) 2. decembra 2016 o 23:35 hod

Jednou z najznámejších chorôb trávnika je červenohnedá. Ak je zamorenie veľmi výrazné, môže sa stať, že trávnik úplne zomrie. Zvyčajne sa však trávnik zotavuje veľmi rýchlo.

Uznať:

Červený bod je rozpoznateľný ružovou až červenkastou sieťou hríbovitých húb, ktorá sa šíri po stopkách hore. V pokročilom štádiu sa môže stať, že steblá sa drží vďaka fungálnej sieti.

Začiatočné štádiá sa však vyznačujú malou hnedou škvrnou na trávniku. Červené vlákna sa tvoria až neskôr.

Prevencia a boj:

Červený bod vzniká, keď je v pôde nedostatok dusíka, nesprávne napojená alebo nesprávne hnojená. Červený bod môže byť tiež spôsobený veľmi dlhotrvajúcou vlhkosťou a vysokou vlhkosťou vzduchu.

Aj keď nie je toho veľa, čo by ste mohli urobiť pre zmenu počasia, s starostlivosťou o trávnik môžete urobiť niekoľko vecí. Na zabránenie vzniku húb by ste mali používať trávnikové hnojivo obsahujúce dusík a draslík (bestseller na Amazon.de). Tým sa kompenzuje nedostatok živín. Je tiež dôležité, aby prevzdušňovali váš trávnik, aby poskytli pôde dobrú priepustnosť. Listy a moravy by sa mali úplne odstrániť, aby sa zabezpečilo, že trávnik nebude mať dostatok vzduchu a svetla.

„Mimochodom: Krátky trávnik je zraniteľnejší ako dlhší trávnik. Nesekajte príliš často alebo príliš krátko.

Čarodejné kruhy

Príspevok zdieľaný spoločnosťou Cookie (@cookie_taylor) 15. júla 2014 o 1:11 hod

Ďalšou chorobou trávnika spôsobenou hubami sú krúžky čarodejníc. Sú rozdelené do troch rôznych typov, ktoré sa líšia len vzhladom. Rovnaké kontrolné a preventívne opatrenia sa vykonávajú pre všetky varianty.

Uznať:

Všetky tri typy možno rozoznať kruhovým sfarbením na trávniku. Vo väčšine prípadov huby vystrelia zo zeme cez noc - aj v kruhu.

Prevencia a boj:

Akonáhle dôjde k plesňovému útoku, nie je také ľahké ho odstrániť. Na druhej strane by bolo lepšie, keby sa ochorenie trávnika vôbec nevyskytlo.

Pretože príčina fungálnej siete na trávniku sa dá vysledovať až po pôdu chudobnú na živiny, je predovšetkým dôležité, aby ste vykonali analýzu pôdy. Záhradníci z Gärnerei Pöschke na YouTube.com ukazujú, ako to funguje vo veľmi jasnom videu. Analýza pôdy vám ukáže, aký druh pôdy máte a ako konkrétne ukladá živiny. Toto vám nakoniec povie, ako často musíte pridávať hnojivo na trávu.

Aby ste zabránili krúžkom čarodejníc, musíte trávnik prevzdušniť rozrývačom. Ak sa nebudete pravidelne rozškrabať, existuje riziko zladenia trávnika a tým zastavenia živín, čím sa podporí vytváranie krúžkov na čarodejnice.

Ak sa má však hubová sieť kontrolovať, odborníci odporúčajú namočiť huby vodou a naliať ich do piesku. Pomôcť môže aj rozrezanie pomocou vykopávacej vidlice. Tu nemožno hovoriť o záruke úspechu. V najhoršom prípade musíte pôdu vytiahnuť až do 30 cm a vymeňte ju.

Snehová pleseň


Snehová pleseň sa vyskytuje hlavne v chladnejšom období, napríklad na jar a na jeseň. Môže sa skvelo vyvíjať pri teplote okolo 10 stupňov Celzia. Pleseň na snehu je tiež plesňové ochorenie trávnika.

Uznať:

Na snehu sa na trávniku objavujú malé, tmavo hnedé alebo oranžové kruhové škvrny. Tieto sa časom zväčšujú a môžu sa rozširovať ešte ďalej. Ďalším dôležitým rozlišovacím znakom je vlhká tráva, ktorú je možné pokryť aj slizovým filmom.

Prevencia a boj:

Forma na sneh prežije iba pri teplotách do 20 stupňov Celzia. Potom zomrie. Musíte tak dlho čakať. Potom by ste mali prijať také opatrenia, ako je napr. Holé miesta sa musia zasiať znova. Používajte semená vysokej kvality, aby ste zabránili novému zamoreniu.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že trávnik vyžaduje veľa svetla a vzduchu. Forma na sneh sa vyvíja oveľa rýchlejšie a ľahšie v tienistých oblastiach ako na svetlých a slnečných miestach.

Škvrnitosť listov

Ochorenie listovej škvrny sa vyskytuje pomerne často na steblách trávy, ale nespôsobuje významné poškodenie. Jar, leto, jeseň alebo zima - choroba sa môže vyskytnúť kedykoľvek.

Uznať:

Choroba listových škvŕn je na listoch rozpoznateľná hnedými až čiernymi, často tiež olivovo-zelenými škvrnami. Veľkosť, rovnako ako farba, sa môže líšiť. Sotva existuje trávnik, ktorý je voči tejto chorobe odolný.

Prevencia a boj:

Stresované rastliny a trávniky, ktoré sú obzvlášť husto zhutnené a trochu staršie, sú obzvlášť ľahkou „korisťou“. Zaručením a prevzdušnením zaistite dostatočnú cirkuláciu vzduchu a po kosení vždy odrezky. Toto je najlepší spôsob, ako zabrániť vzniku škvŕn. Tu môže tiež pomôcť pravidelná aplikácia hnojív.

Hniloba

Root fire je choroba trávnika, ktorá prednostne ovplyvňuje nové sejby. V trávnikoch, ktoré sú už dobre vyvinuté, dochádza k horeniu koreňov menej často. Hlavnou príčinou je preťaženie - príliš veľa hnojiva, sucho, silne zhutnená zemina alebo plsť. Dôvodom môže byť aj to, že semená trávnika boli zasiate pred výsevom.

Uznať:

Požiar koreňov je ľahko identifikovateľný. Stonky visia ochabnuté, koreňový krk je svetlo hnedej farby (vyzerá sucho) a na trávniku sú často škvrny.

Prevencia a boj:

Aby sa zabránilo tejto chorobe, musia sa tu používať aj semená vysokej kvality. Preferujte bežné hnojivá a zabezpečte optimálnu priepustnosť pôdy.

Zamorené rastliny sa dajú ľahko vytiahnuť zo zeme. Holé miesta jednoducho zasejeme.