Tipy a triky

Výsadba rakytníka - tipy na vzdialenosť výsadby, pôdu, koreňovú bariéru a starostlivosť


Bobule morskej rakvy sú chutné a absolútne vitamínové bomby. Niet divu, že stále viac a viac záhradníkov privádza rastlinu do záhrady. Ale pozor: pri výsadbe je treba zvážiť niekoľko vecí.

Pre bohatú úrodu sú rakytníky rakytníkové samce a samice, tiež známe ako hippophae rhamnoides, robustné, ľahko sa ošetrujú a sú odolné voči mnohým chorobám. V posledných rokoch sa stala veľmi populárnou, pretože krík nie je iba peknou ozdobou v záhrade, ale bobule sú tiež absolútne zdravé.

Aby ste získali celú úrodu ovocia bohatého na vitamíny, musíte pri výsadbe dodržiavať niektoré dôležité pravidlá.

Samica rakytníka rešetliakového

Rakytník je dvojdomá rastlina. To znamená: Ako darca peľu potrebujete aspoň jednu samicu rakytníka rešetliakového, ovocného a jedného rakytníka samčieho. Ideálnou kombináciou sú samice rakytníka a tri alebo štyri samice rakytníka. Uistite sa, že vietor v záhrade fúka z mužskej rastliny do samice rakytníka, aby sa zabezpečilo hladké opelenie.

Výsadbová vzdialenosť medzi rakytníkmi

Rakytníky sa vyznačujú sparingom a bočným dosahovaním rastu. V závislosti od odrody môžu kríky dorásť až do výšky šiestich metrov a dosahovať šírku rastu až štyri metre. Z tohto dôvodu svoje rakytníky nerastú príliš husto, inak dospelé rastliny budú neskôr brzdiť ich rast a budú si navzájom brať slnečné svetlo.

Pôda pre rakytníka

Rakytník má rád vzduch, vodu priepustnú a vápenatú pôdu s vysokým podielom piesku alebo štrku. Ťažké ílové alebo ílové pôdy sa dajú vylepšiť pridaním hrubého piesku. Okrem toho by podlaha mala byť veľmi hlboká. Korene rakytníka rakvy siahajú do zeme 150 až 300 centimetrov.

Root lock pre rakytníka

Koreňový systém rakytníka rešetliakového je nielen hlboký, ale aj veľmi široký a môže dosiahnuť priemer až dvanásť metrov. Pokiaľ nemáte na záhrade veľa priestoru, mali by ste pri výsadbe nastaviť koreňovú bariéru. Takéto korene alebo podzemkové bariéry vyrobené z tvrdého plastu sa dajú lacno nájsť v záhradníckych obchodoch. Zámky sú umiestnené do zeme ako krúžok okolo oddenku. Konce uzavrite hliníkovou koľajnicou, aby sa korene nemohli pretlačiť.

Udržujte rakytníka rešetliakového

Výsadba rakytníkov je veľmi ľahká. Jednoducho vložte koreňovú guľu do výsadbového otvoru, silno ju zalejte vodou a naplňte pôdu. V prvom roku by ste mali hnojiť rohovkovým jedlom. Keďže rakytník rakytník vytvára symbiózu s radiačnými hubami, ktoré ho zásobujú dusíkom, je od druhého roku sotva potrebné oplodnenie.

Ak každé dva roky pridávate zrelý kompost do pôdy okolo kríka, je dobre zásobený všetkými živinami. Pri zalievaní môžete byť opatrní. Vďaka hlboko zasiahnutým koreňom dobre prežijú rakytníky veľké dlhé obdobia povrchovej suchosti.