Tipy a triky

Výsadba zeleného špargle - tipy na umiestnenie, pôdu a priekopy


Sotva každý záhradník v súčasnosti pestuje špargľu, nie je to však také ťažké, ako si mnohí myslia. Pestovanie zeleného špargle je mimoriadne ľahké.

Zelený špargľa trvá približne 3 roky, kým sa skvele rozvíja

Pestovanie a údržba bieleho špargle je mimoriadne zložitá, niet divu, že mnohí záhradníci sa tiež vyhýbajú pestovaniu zeleného špargle. Nie je to také náročné ako jeho kolega. Napríklad sa nemusí hromadiť. Ochrana pred slnkom tiež nie je potrebná, pretože špargľa potrebuje zelenú farbu a zachovanie typickej chuti.

A hoci zelený špargľa sa pestuje ľahšie ako bielený špargľa, musíte pred sebou ešte veľa práce. Náš sprievodca krok za krokom vám pomôže pripraviť sa.

»Dôležitá poznámka: Čo potrebujete na pestovanie špargle je: trpezlivosť! Počkajte asi tri roky na vývoj. Až potom sa môžete spoľahnúť na bohatú úrodu a tešiť sa na špargľu vo vhodných veľkostiach.

➜ Miesto a pôda pre zelený špargľa

Zelený špargľa potrebuje teplé, slnečné a slnečné miesto, aby sa darilo. Pôda by mala mať hodnotu pH medzi 5,5 a 6 (merať hodnotu pH - ako to funguje), tak bohatá na humus a živiny, ako aj dobre priepustná pre vodu.

➜ Včas kúpte vhodné rastliny

Výsadbové obdobie zeleného špargle sa začína v druhej polovici marca a končí v polovici apríla. Najlepšie je prijať preventívne opatrenia a objednať špargľu vopred. V sezóne výsadby sa môže ľahko stať, že už nenájdete lacné ponuky pre vhodné jednoročné rastliny.

➜ Vykopajte priekopu

Na vybranom mieste vykopajte priekopu 30 cm a šírku 40 cm. Ak zasadíte niekoľko radov zeleného špargle, vzdialenosť medzi zákopmi by mala byť najmenej 40 centimetrov. Vykopajte vykopanú zeminu pozdĺž priekopy.

➜ Naneste organické hnojivo

Teraz do zákopu priveďte 15 cm hlbokú vrstvu organického hnojiva. Hnoja zo stodoly alebo čerstvý kompost sú veľmi vhodné. V ďalšom kroku pôdu dôkladne uvoľnite, aby sa organické látky dobre premiešali s oblasťou, ktorá bude neskôr zakorenená v špargli.

Einsetzen Používajte zelený špargľa

Teraz naneste tenkú vrstvu vyťaženej zeminy na túto zmiešanú vrstvu. Ak máte na záhrade veľmi hlinitú pôdu, je vhodné ju najskôr zmiešať s pieskom. To zlepšuje priepustnosť. Korene špargle v prvej vrstve Zeme rozprestierajte v tvare hviezdy a druhou vrstvou ich prikryte. Výkop by teraz mal byť napoly plný, ale nikdy úplne naplnený. Nakoniec rastliny mierne zalejte.

➜ Priekopu postupne vyrovnajte

Počas nasledujúcich dvoch rokov pravidelne kontrolujte, či sa špargľa už zobrazuje na povrchu. Ak je tomu tak, zakryte ju čerstvou pôdou. Zvyšnú zeminu postupne napĺňajte, až kým nie je priekopa úplne vyrovnaná. V treťom roku prišiel čas: Vaša snaha bude odmenená a vy môžete zozbierať prvý špargľu.