Tipy a triky

Klivie: Odhaľujte a ošetrujte chyby starostlivosti a škodcov


Klivien sú krásne rastliny, ktoré sú, žiaľ, iba málo náročné na údržbu. Na jednej strane môžete napr. Škodcovia a tiež chyby v údržbe.

/ Klivie je veľmi náročný na údržbu

Exotický clive so svojimi tmavozelenými listami a žiarivými kvetmi sú jedným z najobľúbenejších izbových rastlín. Je necitlivý na choroby. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako ochorenie rastlín, je zvyčajne iba dôsledkom nesprávnej starostlivosti. Niektorí škodcovia sa však radi usadia na rastline. Pre hmyz Klivie je predovšetkým problémom hmyz z veľkoobjemových rastlín, mealybugs a mealybugs. Dôležitú úlohu tu však zohráva aj starostlivosť, pretože vši sa radi objavujú najmä vtedy, keď je rastlina príliš prezretá.

Typické chyby údržby

❍ žlté a hnedé listy:

Klivie bol v kvetinárstve stále skutočným drahokamom, ale je doma chorý? Žlté, hnedé alebo zvädnuté listy sú obvykle príznakom nesprávnej starostlivosti. Ak rastlina dostane príliš veľa a príliš veľa slnka, listy budú horieť. Môžete to vidieť zo žltých a hnedých listov alebo škvŕn na listoch. Odrežte spálené časti a položte Klivie na svetlé miesto, ale bez priameho a horiaceho poludňajšieho slnka. Sklo môže značne zosilniť účinok slnka, takže je lepšie sa pohybovať. Pokiaľ je to možné, mala by Clivia zostať na novom mieste natrvalo, pretože sa jej nepáči prebiehajúce presídľovanie.

❍ vädnuté listy / koreňová hniloba:

Rastlina dostane uschnuté listy, ak dostane príliš málo vody. Na druhej strane príliš veľa vody vedie k hnedým špičkám listov. Rozmrazovanie tiež spôsobuje hnilobu koreňov. Môžete zmeniť obe príčiny: viac vody, kým sa listy nezotavia. V opačnom prípade vyberte Klivie z hrnca. Odrežte zhnité časti koreňov a potom nechajte podzemok uschnúť. Teraz vložte Klivie do čerstvej pôdy a tiež dajte primeraný odtok na dno hrnca.

❍ krátka šachta:

Zvláštnosťou Clivia sú kvety, ktoré sedia na dlhom, štíhlom kmeni a vyčnievajú z listov. Ak stonka zostáva veľmi krátka, rastlina dostala príliš veľa vody a je príliš teplá. Je úplne neškodné, ak korene zapĺňajú celý hrniec alebo dokonca vytvárajú vzdušné korene.

Tu je ďalší tip na čítanie: Klivien - Ako rozkvitnúť Klivien.

Ako bojovať vši na Klivie

Voľa hmyzích škodcov, mealybug a mealybug škodcovia väčšinou sedí na listoch a medzi listami, veľmi blízko k oddenku. Môžete spoznať zamorenie lepivou látkou, ktorá sa vši vylučuje. Ak sa pozriete pozorne, uvidíte tiež parazity.

Okamžite to pomôže, ak rastlín dôkladne osprchujete vlažnou vodou. Lepkavé miesta, ktoré potom zostanú, sa natierajú roztokom jemného mydla a liehu. Nechajte zmes pôsobiť niekoľko hodín a potom opláchnite rastlinu čistou vodou. Ako preventívne opatrenie by ste mali zariadenie chladiť v zime. Príliš teplé miesto doslova priťahuje vši.

Video: Die Klivie Clivia miniata, auch Riemenblatt - Kultur, Pflege, Vermehrung und Überwintern (Apríl 2020).