Starostlivosť

Kiwi neprináša ovocie - príčiny a tipy pre výnosnú úrodu


Ak kivi kvitne, ale neprodukuje ovocie, môže to mať niekoľko dôvodov. Pomôžeme vám zistiť dôvod.

Vždy skontrolovať kvety Teraz ste si kúpili krásnu kivi, ktorá dozrieva a kvitne krásne, ale plody chýbajú?

To je nepríjemné, pretože v skutočnosti kupujete rastlinu nielen preto, že je krásne na ňu pozerať, ale aj preto, že by mala prinášať ovocie. Ale ak to absolútne nechce robiť, musíte ísť „hľadať stopy“ a zistiť dôvod. Existuje niekoľko dôvodov, prečo kivi neprinášajú ovocie.

Dôvody, prečo kivi neprinášajú ovocie

❶ je to samec kiwi:

Najprv skontrolujte kvety. Týmto spôsobom môžete zistiť, či je rastlina samonosná, ženská alebo mužská. Nie je to také ťažké vidieť. Kým samičky kvetov majú jasne viditeľné, centrálne umiestnené žiariace pero, u samcov je to veľmi zakrpatené alebo neexistuje. Posledne menované tiež majú početné tyčinky. Najprv sa teda pozrite na svoje rastliny kivi.

Ak po preskúmaní dospejete k záveru, že máte mužský kivi, budete musieť zbytočne čakať na úrodu, pretože ovocie produkujú iba samice. Samotná rastlina však nestačí. Potrebuje mužský exemplár, ktorý je zodpovedný za potrebné opelenie.

Bohužiaľ, často sa stáva, že kivi sa pri predaji zobrazujú ako plodné. To znamená, že vyvíjajú samičie aj samčie kvety. Mali by ste to tiež skontrolovať trochu podrobnejšie.

❷ príliš veľa alebo príliš málo vody:

Ak sú prítomné základné požiadavky, ako sú kvitnúca samica a kvitnúca samčia rastlina, alebo ak je kvitnúca kivi samooplodná, musí existovať ďalší dôvod, prečo kivi neprináša ovocie. Bežným dôvodom, prečo sa ovocie nevyvíja, je napr. v suchu, či už dlhodobom, alebo dočasnom, čo zaisťuje, že kvety sa prelejú, najmä na jar. Zároveň príliš veľa vody môže poškodiť rastlinu kivi a zabrániť jej v rozvoji ovocia.

❸ žiadne opeľovanie hmyzom:

Zriedkavo sa stáva, že hmyz, ako sú čmeliaky a včely, nebol na opeľovaní kvetov kivi, čo znamenalo, že nemohli byť oplodnené.

❹ rôzne doby kvitnutia:

Ak samičie a samčie rastliny kvitnú v rôznom čase, opelenie je tiež vylúčené.

❺ úlohu zohráva aj vek rastlín:

U mladých rastlín kivi je trpezlivosť vždy na dennom poriadku. Ovocie zriedka prinášajú ovocie pred dosiahnutím veku od troch do štyroch rokov, často oveľa neskôr.

❻ zlá starostlivosť:

Poloha a náležitá starostlivosť tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji rastliny kivi. Pretože kivi sa často odrezávajú príliš veľa, takže sa vyvíja veľa dreva, ale vývoj kvetov je obmedzený. To isté sa môže stať, ak hnojíte rastliny veľkým množstvom dusíka. Neskorý mráz môže byť tiež veľmi nebezpečný pre puky, pretože ich môže ľahko zamrznúť.

Kivi zvyčajne potrebujú kyslú pôdu (pH medzi 4,5 a 5,5), aby sa vôbec vyvíjali optimálne. Kvôli vápenatej pôde alebo nedostatku stopových prvkov sa kvety nemôžu tvoriť.

Malé tipy na veľkú úrodu:

  1. Ovocie kiwi udržiavajte vždy vlhké.
  2. Zvýšte atraktivitu záhrady, terasy a balkóna pre čmeliaky a včely.
  3. V zime zakryte rastlinu a chránite ju pred mrazom.
  4. Skontrolujte hodnotu pH a podľa toho hnojte. Ale buďte opatrní: kivi je citlivé na chlorid, preto používajte hnojivo bez obsahu chloridov.