Inštrukcia

Presúvanie Klivie - vysvetlené krok za krokom


Rovnako ako mnoho iných izbových rastlín, musí byť clive preradený občas. Ale nie príliš skoro, pretože sa to vôbec nepáči.
Klivias je skutočný kvitnúci zázrak a čím staršia je rastlina, tým viac kvetov bude. Zvyčajne sa takéto rastliny musia presádzať pravidelne, aby rastúca koreňová guľa mala dostatok priestoru. S Klivie je to iné, je tam veľmi skromný. Uprednostňuje predčasné transplantácie. Obdobie po asi troch až štyroch rokoch je optimálne. Potom je pestovateľ často úplne naplnený a clive je pripravený na presadenie.

Zostavili sme to, čo musíte venovať osobitnú pozornosť a ako to môžete urobiť najlepším možným spôsobom.

Repotting Klivie - Takto sa to robí

Odstráňte Klivie zo starého hrnca

Zmeňte svoje clive okamžite po odkvitnutí na konci zimy alebo na jar. Kvetináč, ktorý sa doteraz používal, je pravdepodobne úplne zakorenený a jednotlivé pramene koreňov vyrastajú z odtokového otvoru v spodnej časti nádoby. Môže byť ťažké vytiahnuť zariadenie. Pri rovnomernom a rovnomernom ťahaní Klivieho hlavy by ste mali problém dobre zvládnuť. Vyhnite sa trhavému trhaniu.

Vyrazte korene a skontrolujte poškodenie

Rastlinu držte za pokrivku a niekoľkokrát poklepte na koreňovú guľu na všetkých stranách na tvrdom povrchu, napríklad na kameni. Veľa starého substrátu vyjde. Tvrdohlavé hrudky sa dajú ľahko odstrániť pod tečúcou vodou s trochou trpezlivosti. Teraz skontrolujte zdravie koreňov. Na odrezanie akýchkoľvek zhnitých alebo mŕtvych vlákien použite dezinfikovaný nôž.

Vyberte nový kvetináč a vyplňte drenážnu vrstvu

Nový hrniec pre váš Klivie nemusí byť oveľa väčší ako predtým používaný kontajner. Diera v podlahe je dôležitá na zabezpečenie hladkého odtekania vody. Okrem toho môžete vyplniť približne tri centimetrovú hrubú drenáž vyrobenú z expandovaného ílu alebo hrubého štrku, aby ste bezpečne vylúčili nebezpečné zamokrenie.

Zmiešajte čerstvý substrát

Zmes záhradnej pôdy a piesku je vhodným substrátom pre clive. Prípadne môžete použiť komerčne dostupnú pôdnu pôdu. Voľná ​​konzistencia substrátu, veľkorysý obsah živín a pH v rozmedzí 5 až 6 sú dôležité pre zdravý rast plodiny.

Zasaďte Klivie do nového hrnca

Koreňovú guľu útesu umiestnite do stredu nového kvetináča na drenáž. Potom naplňte pripravený substrát v malých dávkach zo všetkých strán. Pot pot často potraste, aby sa pôda distribuovala aj do dutín medzi koreňmi. Uistite sa, že koreňová guľa je na konci úplne zakrytá.

Nakoniec jemne pritlačte podklad prstami a jemne zalejte Klivie. Po niekoľkých dňoch skontrolujte, či sa zem výrazne neklesla. Ak je to tak, jednoducho vyplňte výsledný prázdny priestor čerstvým substrátom.