Sadenice

Boxwood - rastlina, hnojenie a rez


Neexistuje takmer žiadna záhrada bez toho, aby sme našli zimostráz. Niet divu, že vždyzelený ker rastie spoľahlivo a je úplne ľahké ho ošetrovať.

Zimostráz je vždyzelený ker, ktorý sa môže objaviť aj ako strom. Forma s nízkym kríkom je oveľa bežnejšia. Má veľa malých, tmavo zelených, kožovitých listov a je mimoriadne kompatibilný s rezmi. Ale buďte opatrní: všetky časti krušného dreva sú jedovaté.

  • Rodina: zimostrázové rastliny
  • Rod: Boxwood / Buxus
  • Typ: obyčajný krov
  • Botanický názov: Buxus sempervirens

Boxwood príde na svoje zvlášť v jednej polohe, najmä ak je rezaný veľkolepo. Najobľúbenejší tvar výrezu je guľa, ale sú možné aj iné geometrické tvary. Dokonca aj zvieratá a postavy môžu byť tvorené z plodiny s odbornými znalosťami. Ako živý plot sa drevina pestuje predovšetkým v domácich, okrasných a poľnohospodárskych záhradách, ako aj vo verejných zariadeniach.

Rast a správanie pri pestovaní trámového dreva

Drevina rastie pomaly: v jednom roku rastie iba o 10 až 20 centimetrov. Nie príliš veľa, ale ako živý plot alebo krík môže dosiahnuť výšku 2 až 4 metre. Stromy môžu dosiahnuť výšky až 8 metrov. Rastlina tiež veľmi dobre prosperuje v vedre, v zime je však potrebná ochrana pred mrazom. Viac o tom neskôr.

Poloha a pôdne podmienky

Zimostráz sa ľahko udržuje a nenáročný. Je spokojný so všetkými miestami, či už je to slnko, tieň alebo čiastočný tieň. Ideálna je vápenatá, mierne vlhká pôda. Netoleruje však zamlžovanie. Preto by ste mali vylepšiť zeminu pomocou expandovanej hliny, piesku a malých kameňov.

Starostlivosť a prevencia chorôb a škodcov

Polievanie a hnojenie:

Zimostráz potrebuje malú údržbu. Voda mu neubližuje, preto by ste ho mali pravidelne zalievať, ak dlho neprší. Ak sa hnedé listy a výhonky objavia po zime, je to znak nedostatku zimnej vody. Po nasledujúcom reze sa však rastliny rýchlo zotavia. Ak dostane žlté listy, má tieto príčiny.

Plné hnojivá, hnojivá na hnojenie a živé ploty alebo kompost sú stromami na jar dobre znášané a podporujú rast.

Rubrika:

Rez je veľmi dôležitý pre zimostráz. Na jednej strane potom kríky rastú hustejšie a sviežo, na druhej strane ich môžete použiť na tvarovanie knihy do požadovaného tvaru. Rezanie sa začne začiatkom mája. Potom dokonca každých šesť týždňov pre cielený topiary. Ak chcete iba udržiavať krík v určitej výške, prirodzene kosíte menej často.

Tip: Špeciálne nožnicové nožnice s krátkymi čepeľami sú užitočné pri rezaní topiary. Akumulátorové nožnice sú vhodné na bežné rezanie.

Zima:

Aj keď sú škatuľky na otvorenom priestranstve mrazuvzdorné, stále potrebujú polystyrénové podložie a kokosovú rohož ako kryt v vedre. Samotnú rastlinu by ste mali chrániť slamy v pytli s vrecom alebo podobným. Pozor: Ako vždyzelený krík by sa mal Buchs v zime bez mrazu zalievať.

Choroby a škodcovia:

Plesňové choroby sa občas vyskytujú. Navyše sa šíri teplé a vlhké počasie. Postihnuté výhonky a listy poznáte podľa ich tmavohnedej farby. Potom ich musíte veľkoryso odstrániť. Liečebný proces môžete podporiť fungicídom.

Miestni škodcovia len zriedka útočia na robustné dreviny. Oveľa väčšie nebezpečenstvo predstavuje európsky vrták alebo húsenica motýľa. Malý motýľ pochádza z Ďalekého východu. Problém: s jeho húsenicami je takmer nemožné bojovať. Húsenice sú svetlé až tmavo zelené s čiernymi a bielymi bodkami. Jesť lístie zimostrázu a mladú kôru na čerstvých vetvách. Ako protiopatrenie pomáha len: otvorte oči a zbierajte húsenice. Európski húsenice tu nemajú žiadnych prírodných nepriateľov, a preto sa môžu bez obáv šíriť - istý osud pre každú zamorenú rastlinu.

Video: HDZ 01 2018 JARNÝ REZ HORTENZII A ÚDRŽBA V ZÁHRADE (Október 2020).