Ponúk

Výsadba divého cesnaku - možnosti umiestnenia, starostlivosti a kombinácie


Divoký cesnak je známy ako vynikajúci lesný cesnak. Málokto vie, že sa dá tiež ľahko vysadiť na záhrade. Je však dôležité vziať do úvahy špeciálne podmienky miesta.

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je známy svojimi mnohými zdravými ingredienciami. Voňavá bylina, ktorá bola v skutočnosti pomenovaná na základe preferencie medveďov pre divoký cesnak, obsahuje napríklad veľa vitamínu C. Divoký cesnak sa nielen vo voľnej prírode vyskytuje, ale môže sa tiež skvele zasadiť na záhrade. Rovnako ako každá iná bylina kladie divoký cesnak na svoje okolie určité požiadavky.

Správne miesto pre divoký cesnak

Čiastočný tieň a mierne vlhká pôda bohatá na humus charakterizujú ideálne miesto pre divoký cesnak. Pretože divoký cesnak miluje tieň, bylinu je možné pestovať pod kríkmi, s ktorými rád zdieľa priestor, ktorý je k dispozícii. Rastlina je však odľahlá a rýchlo sa šíri v záhrade ako burina.

Ak si neželáte, aby sa v budúcnosti v celej vašej záhrade nachádzalo divé cesnak, mali by ste do rastliny zaradiť rastlinu, z ktorej sa nemôže ľahko vypuknúť. Preto sa odporúča hranica s doskami alebo kamennými doskami, ktoré boli vykopané vertikálne do zeme na okraji postele.

Ak chcete pestovať divoký cesnak v kvetináčoch alebo na balkóne, mali by ste zabezpečiť pôdne podmienky, ktoré sa podobajú prírodným podmienkam. Pretože sa jedná o lesnú rastlinu, pôda bohatá na humus a čiastočne zatienené miesto sú tiež rozhodujúce pri výsadbe na terase alebo balkóne. Zatiaľ čo iné druhy póru neznášajú vlhkú pôdu, pre divoký cesnak to nie je problém. Musí to však byť podlaha s dostatočnou priepustnosťou.

Aj keď bylina má rád teplo, je potrebné vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu. Použitie buriny tiež víta použitie mulčovej vrstvy, ktorou môže byť zrelý kompost alebo jesenné lístie. Ak je to prirodzene skôr kyslá pôda, má zmysel ju v pravidelných intervaloch vápnať.

Semená rastlín alebo rastliny?

Ak chcete vysadiť divoký cesnak vo vlastnej záhrade, mali by ste radšej používať hotové rastliny. Koniec koncov, môže to trvať medzi 14 mesiacmi a až dvoma rokmi, kým sa divé cesnakové semená konečne stanú kompletnými rastlinami. Pre mnohých záhradkárov je to jednoducho príliš dlhé, takže hotová rastlina cesnaku je menej časovo náročnou alternatívou k výsadbe byliny vo vašej vlastnej záhrade.

Napriek tomu je tu stále možnosť zasiať divoký cesnak do vašej vlastnej záhrady a potom ju rastlina o rok neskôr prekvapí. Medvedie cesnakové rastliny sú k dispozícii v akomkoľvek dobre zásobenom záhradnom centre ako cibuľové kvety, ktoré sú takmer úplne vyvinuté.

Rastliny divo cesnaku zasadte priamo

Ak ste sa už rozhodli pre zložitú pestovanie cesnaku namiesto divokého pestovania cesnaku, mali by ste bezpodmienečne dbať na nasledujúce tipy týkajúce sa výsadby:

  • Zvážte hĺbku výsadby asi desať centimetrov
  • Udržujte výsadbovú vzdialenosť okolo 15 až 30 centimetrov
  • na jeseň sa mohli do pôdy dostať aj čerstvé cibule z divého cesnaku (potom vyberte hĺbku výsadby sedem centimetrov)

Po výsadbe by mal byť skorý kvet dobre napojený. Počas fázy rastu je pôda, ktorá je vždy vlhká, mimoriadne dôležitá, aby rastlina mohla prosperovať podľa potreby. Divoký cesnak je potrebné dostatočne zavlažovať niekoľko týždňov, inak rastlina nemôže rásť na svojom novom mieste.

Akonáhle divoký cesnak narástol v záhrade alebo v výsadbovej miske, nepotrebuje toľko vlhkosti ako na začiatku. Mimochodom, divoký cesnak zvyčajne chodí po troch až štyroch rokoch a v priebehu rokov stabilne rastie. Na vytvorenie divočného cesnakového lôžka stačí tri rastliny. Ak sú splnené ideálne podmienky na mieste, cesnakový cesnak sa bude značne rozrastať. Bohatá úroda je možná aj s niekoľkými rastlinami.

Kedy sa dá vysadiť divoký cesnak?

V zásade možno divoký cesnak vysádzať po celý rok. Jedinou výnimkou sú obdobia mrazy v zemi. Keď je pôda zamrznutá, nemala by sa do pôdy vysádzať veľmi robustná a odolná rastlina.

Udržiavajte divoký cesnak

Starostlivosť o rastliny je rovnako ľahká ako výsadba divého cesnaku. Pretože bylina nie je zvlášť náročná na údržbu. Buriny nepotrebujú veľa vody, takže zavlažovanie záhradnej rastliny by sa malo sústrediť predovšetkým na fázu pestovania a možné obdobia sucha. Na jeseň môžu byť listy použité na mulčovanie postelí, hoci tenká vrstva je úplne postačujúca. Tým sa zvyšuje obsah humusu v pôde, takže sú stanovené podmienky miesta, ktoré divoký cesnak výslovne preferuje.

Výsadba divého cesnaku na záhrade - dôležité informácie

Ak zasadíte na záhrade divoký cesnak, mali by ste vedieť, že je to veľmi aromatická rastlina, ale aj trochu ozdobná bylina. Medvedí cesnak môže byť videný nad zemou iba niekoľko mesiacov, zvyčajne od mája do júna, takže medzi kríkmi, stromami a kríkmi, kde bol kedysi vysadený divoký cesnak, existuje zreteľná medzera. Väčšina amatérskych záhradkárov sa chce takýmto plešatým miestam vyhnúť. Preto má zmysel kombinovať divoký cesnak s inými rastlinami, ktoré zaplňujú medzeru po rozkvetu byliny. Tieto rastliny sú: