Dom a záhrada

Výsadba brusníc v vedre - pokyny a tipy na starostlivosť


Máte radi brusnice, ale nemáte záhradu, kde si ich môžete sami vysadiť? Žiadny problém, pretože brusinky môžete zasadiť aj do vedra.
Brusnice sú populárne kríky, pretože sa o ne veľmi ľahko stará, sú robustné a tiež ideálne pre začiatočníkov v záhradníctve. Môžu byť vysadené v posteli aj v kvetináči. Hoci kríky rastú lepšie v posteli, pri vysadení v kvetináči tiež prinesú veľa ovocia. Okrem toho, brusnice v kvetináči sú veľmi dobrou alternatívou, ak nemáte záhradu a chceli by ste mať na balkóne niekoľko rastlín.

Aká veľká musí byť vedro?

Ak chcete vysadiť brusnicový ker do vedra, musíte dodržať iba niekoľko základných pravidiel. Čím väčšia je vedro, tým lepšie. Môžete použiť veľký kvetináč, ale aj jednoduché vedro. Brusnice tiež rastú v malom hrnci, ale úroda je potom o niečo menšia ako vo veľkom hrnci. Hrniec alebo vedro by mali mať minimálnu veľkosť 20 litrov. Okrem toho musí mať na dne otvory. Voda musí byť schopná odtekať, aby sa nevytvorila v vedre.

Ako správne zasadiť brusinky do vedra

Brusnice môžu byť vysadené po celý rok, ale jeseň je najobľúbenejšou sezónou. Rastliny majú v zime dostatok času na to, aby vytvorili pevné korene. Pri výsadbe postupujte nasledovne:

Krok 1:

Najprv musíte pripraviť nádobu alebo vedro primeranej veľkosti. Za týmto účelom vyplňte štrk v dolnej časti vedra. Štrk by mal byť vysoký najmenej 5 centimetrov. Je to dôležitá súčasť drenážneho odpadu. Predradník potom zakryte rúnom tak, aby sa zem s predradníkom nemiešala.

Krok 2:

Teraz môžete do vedra naplniť vysoko kvalitnú záhradnú zeminu. Najlepšie je miešať pôdu s rašelinou, pretože brusnicové kríky nemajú radi čistú pôdu. Nenapĺňajte vedro úplne, pretože to uľahčí neskoršiu vodu. Rastliny potrebujú veľa vody.

Krok 3:

Akonáhle budete mať vanu, môžete použiť rastliny. Aby ste to dosiahli, vykopte malý otvor do zeme a vložte výhonky. Teraz je čas dobre zalévať a udržiavať pôdu vlhkú. Kríky tiež potrebujú slnečné alebo poloslnečné miesto na balkóne alebo terase. Dôležitá informácia: Hrniec alebo vaňu dajte na konečné miesto okamžite, pretože brusnice sa vám nepáčia, keď ich neskôr posuniete.

Krok 4:

Môžete oplodniť rastlinu ihneď po výsadbe. Najlepšie je na to používať hnojivo s pomalým uvoľňovaním. To zaisťuje, že výživné látky sa uvoľňujú iba v prípade potreby. Hnojivo je veľmi dôležité pre začiatočný rast rastlín. Neskôr už nebudete musieť oplodniť ker.

Ako sa správne starať o brusinky v vedre

❒ casting:

Brusnicové kríky potrebujú veľa vody. Preto musia byť napojené každý deň. Najlepšie je na to použiť zastaranú dažďovú vodu, pretože obsahuje menej vápna ako voda z vodovodu. Ak ste zabudli na vodu alebo ste tomu zabránili, brusnicové kríky vám odpustia. Ak je pôda vlhká, môžete žiť niekoľko dní bez čerstvej vody. V zime však rastliny nepotrebujú veľa vody. Brusnicové kríky zalejeme iba v teplých dňoch.

❒ presúvanie:

Keďže brusnice patria medzi rastliny prikrývajúce sa na zemi, radi sa šíria. Ak je vedro príliš malé, rastlina nebude dobre rásť a bude mať iba niekoľko plodov. Mali by ste sa preto pozerať na kríky. Ak si všimnete, že sa nezvyšujú, môžete ich transplantovať do väčšieho hrnca. Rôzne typy dosahujú výšky 20 až 30 centimetrov. Tieto odrody brusníc sú obzvlášť populárne.

❒ rezanie:

Brusnicové kríky by sa mali rezať pravidelne, v závislosti od odrody. Najlepšie je to pred zimou. Potom odrežte staršie výhonky tak, aby viac svetla a slnka mohlo dosiahnuť dolné výhonky.

❒ dlhodobý spánok:

Brusnice môžu tiež zostať vonku v zime. Existuje však vysoké riziko, že koreňové gule zamrznú v banke. Toto nebezpečenstvo existuje iba s brusnicami v vedre alebo hrnci. Kríky môžu zostať v posteli po celý rok bez ďalších zimných opatrení. Ak máte na balkóne niekoľko kvetináčov, musíte ich v nádobe dať dohromady. Okrem toho musíte rastliny zakryť rúnom. Potom zabalte kvetináče plachtou a umiestnite ich na podstavec. Najlepšie je hľadať trochu chránené miesto, aby boli kríky chránené pred vetrom. Akonáhle teploty zostanú konštantné na 0 stupňov, je možné zimnú ochranu odstrániť.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Brusnice sú veľmi silné a zriedkavo trpia chorobami. Ak dôjde k plesňovému útoku, listy sčervenajú a rastlina sa musí okamžite vykopať. Bohužiaľ ich už nebudete môcť uložiť.

Brusnice tiež majú málo prírodných nepriateľov. Nepriateľom je vták, ktorému nevadí ker, ale majiteľom zvyčajne prináša problémy. Vták rád jedí brusnicové kríky. Tu môže pomôcť figurína alebo zavesené CD.