Sadenice

Výsadba oleandrov - tipy na umiestnenie, požiadavky na vodu a hnojivo


Oleander je jednou z najpopulárnejších stredomorských rastlín. S dostatkom vody a optimálnou polohou dokonca v Nemecku prosperuje ako skutočný klenot.

Oleander (Nerium oleander), ktorého vedecký názov je Nerium Oleander, je populárna kontajnerová rastlina, ktorá je vždyzelená a vyžaruje stredomorskú atmosféru. Vďaka bielym alebo žltým kvetom poskytujú oleandre na balkóne a terase osobitý nádych. Rastlina, známa tiež ako ružový vavrín, sa v mnohých stredomorských regiónoch cíti ako doma. Kontajnerová rastlina však môže v tejto krajine tiež vytvoriť príjemnú atmosféru. To je však možné iba vtedy, ak sú splnené všetky dôležité podmienky na stavenisku, aby sa rastline darilo bez problémov.

Optimálne umiestnenie pre oleandre

Pred výsadbou oleandrov sa musí najskôr nájsť vhodné miesto. V letnom a zimnom období kladie rastlina úplne iné nároky na vhodné umiestnenie. V zime by sa nádoba na rastliny mala určite udržiavať bez mrazu, aby sa mohla v budúcom lete opäť dariť. V zimných štvrtiach je optimálna teplota štyri až päť stupňov Celzia. Či už v zimnej záhrade alebo na chodbe, rastlina tieto zimné štvrte oceňuje. Oleander môže byť tiež prezimovaný v suteréne, hoci to nesmie byť úplne tmavé.

Rastlina sa bude cítiť dobre vonku od mája. Ak to teploty dovolia a je to oblasť s miernejším podnebím, kontajnerová rastlina sa môže skôr zo zimných štvrtí vysunúť. Od jari do jesene je nevyhnutné teplé miesto s úplným slnkom. Ak ide o plnú oleandrovú odrodu, je nevyhnutná aj primeraná ochrana pred dažďom. Potrebnú ochranu napríklad poskytne previslý odkvap.

Správne umiestnenie oleandra je obzvlášť dôležité počas fázy rastu. Pretože počas tohto kritického obdobia uprednostňuje rastlina primeranú ochranu. Až keď je oleander obklopený dostatočným teplom, rozvinie svoj plný kvet. Z tohto dôvodu má zmysel umiestniť zariadenie v bezprostrednej blízkosti steny domu. Pri stene domu vzadu môže rastlina profitovať aj z nočného tepla, ktoré steny uvoľňujú do svojho prostredia, a tak kvitnú ešte rýchlejšie a prosperujú ešte lepšie.

Ktorý substrát je vhodný pre oleandre?

Pri výsadbe oleandrov do vedra alebo kvetináča je rozhodujúci správny substrát. Rastlina má vysoké nároky na živiny, takže najlepší spôsob, ako zmiešať substrát pre oleandre, je nasledujúci:

  • Rastlinná alebo záhradná pôda
  • kompost

Okrem toho je veľmi užitočné pridávať hnojivo s pomalým uvoľňovaním a záhradné vápno. Pretože rastlina môže rásť a prosperovať ešte lepšie. Aby to bolo možné, mladé rastliny by sa mali pravidelne presádzať, pokiaľ možno raz ročne. V prípade starších rastlín je však úplne postačujúce, ak sa oleander premiestňuje iba raz za päť až desať rokov. Ak chcete zaistiť čo najlepší rast tejto rastliny, opeľte svoj oleander raz alebo dvakrát týždenne špeciálnym hnojivom, ktoré je vhodné pre kvitnúce rastliny (napr. Táto).

Koľko vody potrebuje oleander?

Pri výsadbe oleandrov treba brať do úvahy aj požiadavky na vodu v stredomorskej vane. Najmä v strednom lete, ako aj pri extrémne horúcich teplotách môže rastlina ťažko získať dostatok vody. Táto rastlina má tiež určitú odolnosť proti zamokreniu, hoci túto vlastnosť by nemali oleandre nadmerne využívať.

Konkrétne to znamená, že pri výsadbe rastlín je najlepšie zvoliť kvetináč s podšálkom. Ak sa voda po prvom naliatí v tanieri stále zhromažďuje, vôbec na tom nezáleží. Najmä v teplom období oleander spotrebováva vodu pomerne rýchlo. Tento variant je tiež lepší pre korene, pretože týmto spôsobom nehrozí príliš dlho státiu v príliš veľkom množstve vody.

Viac tipov na pestovanie oleandrov

Ak chcete priniesť oleandre do svojej záhrady alebo ozdobiť terasu magickou nádobou, mali by ste vedieť, že oleandre sú jedovaté. Konkrétne to znamená, že oleandre nie sú najlepšou voľbou pre domácnosti s deťmi. Časti rastlín sa nikdy nesmú prehltnúť. Preto pri výsadbe oleandrov je dôležité, aby ste si dôkladne umyli ruky pred tým, ako si trete oči, alebo jedli čokoľvek.

Pretože rastlina nie je vytrvalá, nie je tiež vhodné pestovať oleandre priamo na otvorenom lôžku. Skôr by mal Oleander vyzdobiť svoju záhradu iba v vedre, aby mohol zimu stráviť vo vhodnom zimnom období. Pretože vonku sa oleandre cítia dobre po celý rok v južnom a strednom Taliansku, v severnej Afrike, v Grécku a Španielsku. V tejto krajine jednoducho neexistujú správne podmienky na zimovanie vonku. Miestne podnebie v každom prípade zaisťuje, že oleandre nerastú v týchto zemepisných šírkach tak, ako je to ďalej na juh.