Starostlivosť

Výsadba korunu slávy - pokyny a tipy na starostlivosť


Hľadáte pre svoju záhradu krásnu lezeckú hviezdu? Čo tak napr. s korunou slávy? Rastlina sa ľahko pestuje a ľahko sa ošetruje.

Koruna slávy (Gloriosa superba), ktorá sa vedecky nazýva Gloriosa Rothschildiana, je veľkolepá lezecká rastlina, ktorá sa cíti dobre vo vani na terase a na balkóne, ako aj izbová rastlina v kvetináči. Obzvlášť ohnivo červené, exotické kvety robia veľmi zvláštny pohľad. Koruna slávy sa však môže skvele dariť, iba ak bola vysadená správne a je na jej preferovanom mieste. Všetci vášniví záhradkári môžu zistiť, čo je potrebné zvážiť tu.

Ideálne miesto pre korunu slávy

Táto rastlina potrebuje veľa svetla. Z polotieňového miesta je koruna slávy čokoľvek, len nadšená. Exotická rastlina bytu a balkóna sa však nemôže vyrovnať aj s horiacim slnečným žiarením. V opačnom prípade by kvety a listy mohli horieť rýchlo, a preto je potrebná primeraná ochrana pred slnkom. Okrem toho by koruna slávy mala byť vždy chránená pred vetrom.

Rastlina preferuje teploty medzi 17 a 22 ° C. Ešte lepšie je, ak teploty v blízkosti vrcholu slávy zostávajú čo možno konštantné. Miesto by malo mať tiež vysokú úroveň vlhkosti. Vlhkosť vzduchu by mala byť medzi 50 a 60 percentami, aby koruna slávy mohla prosperovať podľa potreby. Zariadenie na lezenie nemá radi miesto hneď vedľa ohrievača.

Okrem toho je koruna slávy veľmi šťastná z pomôcok na lezenie, ako sú mreže alebo múr. Úplne postačuje horolezecká pomôcka s výškou asi jeden až dva metre.

Ideálna pôda pre výsadbu korunu slávy

Koruna slávy uprednostňuje neutrálnu pôdu, ktorej pH by preto malo byť 7. Pretože koruna slávy sa zvyčajne pestuje v kvetináči alebo vedre, nemal by to byť problém. Koniec koncov, hobby záhradníci môžu špecificky ovplyvniť pH pôdy. Zmes je vhodná ako substrát, ktorý je možné zmiešať v rovnakých pomeroch z nasledujúcich látok v niekoľkých jednoduchých krokoch:

  • pôdne substráty
  • piesok
  • rašelina

Pred výsadbou korunu slávy znova skontrolujte pH hotovej zmesi. Na to môžete použiť špeciálne testovacie prúžky pH. V našom videu sa dozviete, ako ich správne používať: Testujte hodnotu pH v pôde správne - video pokyny.

Ako správne zasadiť korunu slávy

Krok 1:

Prvým krokom je pripraviť dokonalú zmes pestovanej pôdy, ktorá je už opísaná pre korunu slávy. Pretože táto humusom bohatá, na vodu priepustná a mimoriadne výživná pôda poskytuje perfektné podmienky, takže koruna slávy môže rozvinúť svoju plnú kvetnú silu skoro po výsadbe.

Krok 2:

Rastlina je komerčne dostupná vo forme podlhovastých hľúz. Musíte ich použiť pri výsadbe priečne pod zemským povrchom. Púčiky nájdete na oboch koncoch koreňov. Pretože hľuza koruny slávy je zasunutá priečne, konce pukov nevyčnievajú nadol. Ak už jeden koniec žiarovky rastliny obsahuje púčik, môže to zmysel, ak je tento koniec mierne vyšší ako druhý. Potom žiarovku koruny slávy zakryte zemou, pričom je dosť postačujúca pomerne plochá vrstva zeme, nie viac ako tri centimetre. Pri zakladaní a lisovaní pôdy by sa malo postupovať opatrne, aby sa nepoškodili žiadne púčiky, ktoré už môžu byť prítomné.

Krok 3:

Po vysadení korunu slávy by ste ju mali dostatočne zalievať. Potom je potrebná trpezlivosť, pretože sa môže trvať dlho, kým sa prvé výhonky koruny slávy objavia na zemskom povrchu. Nemali by ste pochybovať o tom, či sú požadované výsledky veľmi pomalé. Korene musia najprv rásť pevne a začať činnosť, ktorá je pre nich určená. Keď však koruna slávy prerazí zemou, rastie veľmi rýchlo. Každý deň sa pridáva desať alebo viac centimetrov.

Takže vylejte a oplodnite korunu slávy správne

Vo všeobecnosti stačí, ak nalievate korunu slávy dvakrát týždenne. Substrát koruny slávy by mal byť vždy vlhký. Akonáhle listy rastlín vädnú, môžete ich zalievať menej často. Keď listy korunu slávy v určitom okamihu uschli, už ich viac nemusíte zalievať. Teraz je čas, aby hľuzy rastliny vyschli v kvetináči. Mimochodom, slávna koruna je šťastná počas jej kvitnutia, keď sa z času na čas postrieka vodou. Či už na zalievanie alebo na striekanie - použitá voda by mala mať v ideálnom prípade nasledujúce body:

  • mäkké a čo najmenej vápna
  • room hot
  • zatuchnutý
  • Ideálne: čistá dažďová voda, ktorá môže byť v prípade potreby filtrovaná

Do zavlažovacej vody by ste mali tiež pridávať tekuté hnojivo s obsahom dusíka raz týždenne. Koruna slávy naliehavo potrebuje tieto živiny, aby mohla kvitnúť čo najhojnejšie.

Tip:
Najlepšie je vždy naliať korunu slávy zhora. Mali by ste sa tiež uistiť, že voda môže dobre odtekať. Zavlažovacia rohož alebo iná zavlažovacia pomôcka môže zabezpečiť, aby si rastlina mohla podľa potreby zabezpečiť dostatok vody. Tu sú ďalšie tipy na udržanie vrcholu slávy.