Inštrukcia

Lákavé lienky do záhrady - Ako dostať úžitkové zviera do záhrady


Berušky prinášajú nielen šťastie, ale sú tiež užitočné. Takže hovoria napr. Boj proti voškám a roztočom. Preto má zmysel nalákať lienky do záhrady.

Berušky môžu tiež priniesť šťastie v záhrade. Koniec koncov, malý bodkovaný chrobák je užitočné zviera z prírody, ktoré sa dá použiť na ničenie škodcov bez chemického klubu. Aj keď na celom svete existuje približne 4 500 rôznych druhov slunéčok, iba 70 z nich pochádza z Nemecka. Na ochranu miestnej flóry pred voškami a roztočmi nie je potrebné nič viac. Koniec koncov, je to nájdené jedlo pre lienky, ktoré mnohí hobby záhradníci veľmi oceňujú. Pretože tam, kde lienky vyhlasujú vojnu týmto škodcom, ich vlastné záhradné rastliny sú ušetrené nevzhľadných škôd. Ako teda pritiahnete malých chrobákov, aby mohli vykonávať svoju užitočnú prácu vo vlastnej záhrade?

obsah

 • 1 Tieto rastliny priťahujú lienky
 • Kúpte 2 lienky na kontrolu škodcov
 • Pritiahnite 3 lienky špeciálnym nápojom
 • 4 prirodzení nepriatelia lienky

Tieto rastliny priťahujú lienky

Berušky sú jedným z najužitočnejších záhradných pomocníkov. Tento chrobák je koniec koncov prirodzeným nepriateľom vošiek. Jeden chrobák môže konzumovať až 150 vošiek denne. Larvy sú najviac nenásytné a majú najväčšiu chuť na škodcov. V lienkach môže byť zničených až 6 000 vošiek na chrobáka.

Použitie lienky na ničenie škodcov je nielen lacné, ale tiež chráni rastliny. Obzvlášť tí, ktorí chcú zbierať zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady, ocenia absenciu chemickej ochrany proti škodcom pre svoje zdravie. Nasledujúci zoznam ukazuje, ktoré rastliny chrobákov obzvlášť milujú:

 • Mesiac (Calendula officinalis)
 • Chrípky / cyan (Centaurea cyanus)
 • Kapusta strieborná (Lobularia)
 • Mincovňa (mentha)
 • záhrada Hibiscus
 • Geranium / Geranium
 • Koriander (Coriandrum sativum)
 • Dažďová farma (Tanacetum vulgare)
 • Fenikel (Foeniculum vulgare)
 • Veľká mrkva chrupavky (Ammi majus)
 • Púpava (taraxacum)
 • Coreopsis
 • cesnak
 • Uhorka bylina / kôpr (Anethum graveolens)
 • Klenotnícky kôš (Cosmos bipinnatus)
 • Rastlina cibuľového hodvábu (Asclepias tuberosa)
 • Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)

Ak sa lienky ešte nerozšírili vo vlastnej záhrade, môžete prilákať aj užitočný hmyz. Okrem vošiek je v ponuke lienky aj vybraný peľ rastlín. Ak chcete prilákať kontrolu bodkovaných škodcov, je dobré integrovať toľko rastlín, koľko ste práve spomenuli, do svojej záhradnej krajiny.

Tieto rastliny môžu byť strategicky umiestnené vo vašej vlastnej záhrade nielen na spotrebu, ale aj na dekoratívne účely. Napríklad koriandr sa darí vo vlastnej bylinkovej záhrade, zatiaľ čo kvetinové záhony môžu skrášliť kvetmi kvetov kvetov kvetov alebo kvetov kvetov.

Kúpte si lienky na kontrolu škodcov

Ak ste doteraz neboli schopní prilákať lienky, môžete si tiež kúpiť malých chrobákov. Rôzne obchody ponúkajú hladné užitočné zviera ako larvy. Ako už bolo uvedené, má to tú výhodu, že chrobáci v tejto fáze života ničia zvlášť veľký počet škodcov. Predtým, ako sa larvy lienky môžu presťahovať do svojej vlastnej záhrady, má určite zmysel starať sa o záhradu priateľskú k lienke. Pretože až potom budú lienky zachované namiesto migrácie do okolitých oblastí, čo im môže viac vyhovovať. Preto má zmysel integrovať hmyzový hotel do záhrady. Tu je návod, ako si sami vybudovať hmyzový hotel.

Lákavé lienky nalejte špeciálnym nápojom

Ak nemáte na záhrade veľa miesta na pestovanie vyššie uvedených rastlín, ktoré lienky obzvlášť milujú, môžete skúsiť aj špeciálny nápoj.

 1. Zmiešajte 100 gramov bezinky s litrom vody a zahrievajte.
 2. Zmes by potom mala zostať jednu noc odpočívať.
 3. Nasledujúce ráno si môžete prezrieť kvety.
 4. Zmes zrieďte dvoma ďalšími časťami vody a postriekajte na záhrade.

Alternatívne môže byť zmes varená s 1,5 kg cukru a neskôr zriedená vodou v pomere 1: 5. Taký sirup je stabilný až rok a je obľúbeným krmivom pre slunéčko sedmitečné, ale slunéčko sedmitečné zostane nielen na svojej vlastnej záhrade, pokiaľ nenájde niektorú z rastlín, ktoré sú uvedené ako jedlo. Malý chrobák sa z dlhodobého hľadiska nemôže kŕmiť iba sirupom.

Prirodzení nepriatelia lienky

Mravce:

Aby si malé lienky mohli robiť svoju prácu na vlastnej záhrade najlepším možným spôsobom, musíte ich chrániť pred svojimi prirodzenými nepriateľmi. V opačnom prípade sú dni lienky vo vašej vlastnej záhrade očíslované. Mravce sú napr. jeden z nepriateľov chrobákov, proti ktorému sa musí bojovať Tu je niekoľko domácich liekov pre mravce.

Ázijská lienka:

Ázijské lienky, ktoré v tejto krajine vlastne nie sú, ale stále sa šíria, sťažujú život aj miestnym lienky. Ak si chcete kúpiť záhradu pre svoju záhradu, mali by ste použiť miestnu odrodu.

Dinocampus coccinellae:

Malo by sa s ňou bojovať aj proti osám lienky. V opačnom prípade pravdepodobne položí svoje vajíčka do slunéčko sedmitečné, ktoré sa potom vyprázdnia a tým zomrú. Osa však má aj prírodného nepriateľa, konkrétne parazitickú osu, ktorú treba vidieť na záhrade. Odporúčané čítanie: Prirodzená ochrana proti škodcom parazitickými vosami.

Ak chcete vytvoriť záhradu vhodnú pre lienky, mali by ste byť s uvedenými druhmi hmyzu trochu oboznámení, aby ste vedeli, ktoré chrobáky a podobné sú užitočné a ktoré plazivé zvieratá patria medzi vyhlásených nepriateľov lienky. Pri boji proti prirodzeným nepriateľom slunéčiek je najlepšie zabezpečiť, aby sa nepoužíval žiadny chemický klub.

Samotný záhradník:

Aj hobby záhradník sa môže stať nepriateľom lienky. To je napríklad prípad, ak nie sú dostatočné vedomosti o rôznych štádiách vývoja malých chrobákov. Preto je vhodné oboznámiť sa s výskytom potomkov sluníčok, aby sa nezamieňali za škodcu a neboli zabití.

Beruška larva na ibištekom infikovanom ibišteku -

Úhľadne jedené voškami sa larvy lepia zadnými koncami k listom a začínajú sa kuknúť. Po 6 - 9 dňoch sa vyliahne hotový chrobák.

Beruška larva, lepená a kukuričná na list -