Sadenice

Zalievanie a hnojenie korunu slávy - Ako to napraviť


O korunu slávy samy osebe je ľahké sa starať. Pri zalievaní a hnojení je však potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých bodov, aby mohli rastliny prosperovať.

Koruna slávy (Gloriosa superba) sa môže inšpirovať ako pomerne robustná rastlina, pretože exotika z trópov Afriky odpúšťa neskúseným amatérskym záhradníkom toľko drobných chýb údržby. Avšak, aby ste si mohli vychutnať hojné kvitnutie a zdravý rast koruny slávy, mali by ste dodržiavať niektoré pokyny týkajúce sa starostlivosti o zavlažovanie a oplodnenie.

Rastlina je vo všeobecnosti dosť dobre vyzbrojená proti záhradníkom, ktorí sú dosť vodnatí. Koruna slávy môže uchovávať vlhkosť a výživné látky vo svojich zahustených podzemkoch a prežiť tak dlhšie suché fázy. Nemali by ste si to však zvyknúť, pretože ak je rastlina trvale oslabená nedostatkom vody alebo živín, stáva sa náchylnou na choroby a škodcov.

Čo treba brať do úvahy pri liatí?

Ak chcete pre rastliny vytvoriť ideálny základ pre rast, mali by ste ju udržiavať trvalo vlhkú. Vysoká vlhkosť je prinajmenšom rovnako dôležitá. Najmä počas fázy rastu by ste sa mali vyhnúť dlhším obdobiam sucha. Podlaha by nemala vyschnúť. Je však dôležité opatrne zalievať, pretože rastlina nezmrzne. Voda by mala vždy stekať. Toto by sa malo vziať do úvahy aj v prípade kontajnerových rastlín. Aj keď je rastlina pod sadou niekoľko minút pod vodou, je ohrozená a korene môžu rýchlo hniť. Preto vždy musíte skontrolovať, či nie je prebytočná voda. Mali by ste to urobiť po každom procese nalievania. Tieto triky pomáhajú pri optimálnom zavlažovaní:

  • Zalejte rastlinu zhora
  • dávajte pozor na odtok vody
  • striekanie rastlín často v teple
  • Použite knôt alebo zavlažovaciu podložku
  • Nenechajte pôdu vyschnúť
  • Okamžite vyčistite zaseknutie vody v sejačke

Vysoká vlhkosť je dôležitá!

Koruna slávy vyžaduje vlhkosť medzi 50 a 60 percentami. Ak je to zabezpečené, rastlina sa môže správne vyvíjať a poďakuje vám za bohaté kvitnutie. Príliš suchý vzduch vedie k hnedým špičkám listov. Rastlina je na to obzvlášť náchylná, ak ju umiestnite príliš blízko ohrievača v zimných štvrtiach.

Ak ponecháte rastlinu v vedre, môžete zvýšiť vlhkosť umiestnením kvetináča na podložku naplnenú vodou a kamienkami. Rastlina je tak suchá a súčasne sa môže pomocou odparovacej vody zásobovať potrebnou vlhkosťou vzduchu.

Rastliny by ste mali pravidelne striekať, najmä v horúcich dňoch. Najlepšie je zásobovať všetky časti rastliny teplou, stálou vodou. Rastlina tiež toleruje postrek čistou a pokiaľ možno filtrovanou dažďovou vodou.

Vyvarujte sa kolísaniu teploty

Okolitá teplota má tiež vplyv na odlievacie správanie. Koruna slávy miluje konštantné teploty a najlepšie sa darí pri izbovej teplote. Ak teplota kolíše, rastlina je v strese a je to označené žltými a zvädnutými listami. Tu je dôležité presne riadiť správanie pri odlievaní. Ak je rastlina príliš teplá, potrebuje viac vody. Rastliny pod chladom by sa mali zalievať striedmo. Rastliny vo fáze rastu majú zvýšenú potrebu vody a živín.

Hnojte korunu slávy - mali by ste si to uvedomiť

Rastlina je hnojená iba počas vegetačného obdobia, od marca do septembra. Raz do týždňa môžete do zavlažovacej vody pridávať organické tekuté hnojivo. Sfarbenie horných listov môže naznačovať nedostatok dusíka. V takom prípade by ste mali použiť hnojivo bohaté na dusík. Najlepšie je podávať to v nízkej koncentrácii pri každom druhom liacom procese.

Ak rastlina uschne, hnojivá by sa už nemali viac aplikovať. Ak sa prvé výhonky objavia na jar, je čas na prvú aplikáciu hnojiva po zime.