Dom a záhrada

Číňan olovnatý - závod, starostlivosť a hibernácia


Máte radi modré kvety? Potom je pre vás to pravé čínske olovo. Kvitnúca rastlina má málo požiadaviek, a preto sa o ňu veľmi ľahko stará.

Čínska olovnica (Ceratostigma plumbaginoides) patrí do rodiny olovnatých rodov a nazýva sa tiež rohovník alebo jazva. Vďaka svojej neskoro rozkvitnutej krajine poskytuje prízemie v jesennej záhrade farebné akcenty. Modré kvety kontrastujú s pôsobivou, tmavo červenou farbou jesene. Čínska olovnica sa cíti obzvlášť dobre na slnečných a suchých miestach. Je to závod, ktorý vyžaduje malú údržbu a je preto veľmi populárny.

Pôvod rastliny

Prirodzená oblasť rozmiestnenia rastlín sa nachádza vo východnej Ázii a v himalájskom regióne. Rastliny boli prvýkrát spozorované v čínskych provinciách S'-čchuan, Gansu, Xizang a Guizhou. Koreň olova sa nachádza vo výškach 3 500 metrov. V Tibete miestni obyvatelia dokonca uctievajú túto rastlinu ako symbol múdrosti.

Čínska olovnatá voda je dnes doma aj v Európe. Pôdna pokrývka rastie prednostne na teplom a slnečnom mieste, na okrajoch stromov, násypov alebo suchých kamenných stien.

Mimochodom:
Rastlina by sa nemala zamieňať s vodnou vodou z mysu. Táto rastlina pochádza z Južnej Afriky, v máji rastie ako ker a kvitne hmyz svojimi lepkavými sepálmi. Oba typy rastlín nie sú navzájom prepojené.

Použitie čínskeho olova

Čínska olovnica sa v našich záhradách stala populárnou plodinou. V neposlednom rade je to príťažlivé a skôr neskoro rozkvitnuté. Závod sa tiež cení pre svoju adaptabilitu a nízke požiadavky na údržbu. Rastlina tvorí pekné čalúnenie, ale šíri sa pomaly. Čínska olovnica je obzvlášť bežná v bylinných záhonoch alebo skalných záhradách a rastlina tiež nastavuje farebné akcenty v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

Kedy čínsky olovnatý kvet kvitne?

Budete potrebovať trochu trpezlivosti, až kým čínska olovnica nezačne kvitnúť, pretože malé, modro-žlté kvety nebudú viditeľné skôr ako na konci augusta. Rastlina potom zdobí jesennú záhradu až do októbra. Kvet sa zhoduje s červenohnedou jesennou farbou listov, ktorá poskytuje ďalšie upútavky. Ak pravidelne odstraňujete vyblednuté časti rastlín, objavia sa nové kvety.

Ako správne zasadiť čínsku olovnicu

Ježek myrtle 'May green' (Lonicera nitida 'May green')
výška:80 - 100 cm
šírenie:80 - 100 cm
Rozteč závod:Výsadbová vzdialenosť 25 cm
Poloha:Slnko do čiastočného tieňa
poschodie:mierne suchý až čerstvý, priepustný. výživný
Špeciálne funkcie:meď až ohnivo červené jesenné farby
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Ak sa budete riadiť niektorými pokynmi pre starostlivosť, čínska olovnica je trvalka kvitnúca rastlina s nízkymi nárokmi. Rastlinu môžete zasadiť na jar. Uprednostňuje suchú a slnečnú polohu, ale dá sa vysadiť aj na okrajoch stromov alebo na úpätí suchých kamenných múrov, pretože dokáže zvládnuť dlhšie obdobia sucha.

Keďže sa čínska olovnica šíri iba pomaly, môžete ju pestovať aj v kolóniách niekoľkých rastlín. Napríklad s azúrovo modrými kvetinovými hlavami a červenkastými jesennými farbami vytvára pekný kontrast so škoricou, ružami alebo letnými sedmokráskami.

❍ Miesto:

Čínska olovnatá voda rád opaľuje. Rastlina sa darí celkom dobre aj v čiastočnom tieni. Slnko by však malo byť schopné zasiahnuť rastlinu najmenej štyri hodiny denne. Čím je toto miesto slnečnejšie, tým viac kvetov bude. Rastlina rastie na okrajoch stromov, v skalkách, v bylinných záhonoch, na štrkových povrchoch alebo na stenách korún. Zemný kryt môžete ľahko zasadiť na suchých svahoch. Je to nielen ozdoba, ale aj ochrana pred eróziou, pretože vetvy sa môžu ľahko zlomiť vetrom a dažďom, preto je chránená lokalita výhodou.

❍ poschodie:

Rastlina všeobecne kladie na pôdu malé nároky. Pôda by mala byť priepustná iba pre vodu, pretože rastlina neznáša zamokrenie. Čínska olovnica by sa necítila dobre v ťažkej ílovitej pôde. Ťažké pôdy je možné pripraviť zodpovedajúcim spôsobom zmiešaním do piesku alebo štrku. Ideálna je tiež teplá podlaha, často vystavená slnku. Rastlina tiež prijíma mierne vápenatú pôdu. Nie je však potrebné nadmerné množstvo živín. Voľné a mierne minerálne pôdy poskytujú ideálny základ pre rast.

❍ rastliny:

Počas záhradníckeho roka si čínska olovnica nevyžaduje žiadne rezné opatrenia. Po odkvitnutí koncom jesene môžete pestovať rastliny blízko zeme. Odporúča sa však neprerušiť. Jednoducho preto, že atraktívne červené jesenné farby listov prinesú farbu do dosť zúfalej zimnej záhrady. Listy rastlín tiež poskytujú ochranu pred mrazom. Mali by ste odstrániť iba sušené listy, pretože uprednostňujú plesňové útoky.

Ako je možné množiť čínsku olovnatú vodu?

Rastlinu môžete množiť pomocou semien, odnoží a odrezkov. Semená môžete zasiať na jar priamo do zeme. Rastlina tiež tvorí bočné koľajnice. Na jeseň ich môžete orezať nožom. Keďže odnože už majú korene, môžete ich znova zasadiť priamo. Propagácia prostredníctvom odrezkov je však o niečo zložitejšia. Postupujte nasledovne:

Cutting Rezne odrezajte po vyklíčení. Mali by už mať niekoľko listov a byť dlhé 8 až 15 centimetrov.

❷ Odstráňte spodné listy. Mali by ste však nechať niekoľko listov na vrchu výhonku.

❸ Teraz odrežte rezanie na spodnom konci niekoľko centimetrov.

❹ Potom položte na vlhkú zem, prikryte ju plastovým obalom a umiestnite na svetlé miesto. Ale nie na priamom slnku.

❺ Ak sa objavia prvé nové výhonky, môžete kryt a vodu normálne odstrániť.

❻ Rastlina sa môže pohybovať vonku koncom leta. Možné je aj zimovanie odrezkov v dome na svetlom a chladnom mieste.

Ako správne prezimovať čínsku olovo

Ochrana v zime je obzvlášť potrebná v drsných oblastiach. Rastlina prežíva mierne mrazy, ale je považovaná iba za čiastočne mrazuvzdornú. Obzvlášť ak odrežete rastlinu na jeseň, mali by ste okolo rastliny dať lístie alebo kefa ako prírodnú ochranu pred mrazom.

Kontajnerové rastliny by mali radšej tráviť zimu v interiéri vo svetlej miestnosti a pri teplotách okolo 10 stupňov. Ak čínska olovnica dosiahne tmavšiu zimnú hladinu, teploty môžu klesnúť na päť stupňov. Nebuďte však prekvapení, pretože listy sú vyhodené v tmavej zimnej štvrti.

dôležité:
V zime musíte pravidelne kontrolovať, či čínska olovnatá voda neobsahuje suché balíky. Zalievanie môže byť potrebné.

Bojujte proti škodcom a chorobám v Číne

Ako extrémne robustná záhradná rastlina je čínsky olovnatý koreň ťažko postihnutý škodcami. Príjemný pôdny porast nepredstavuje hrozbu ani pre slimáky, na jar sa múčnatka môže na jar aj za vlhka a chladiť. Napadnutie hubou môže tiež spôsobiť problémy pre rastlinu.

❍ Múčnatka:

Ak je rastlina napadnutá múčnatkou, vytvorí sa na vrchu listov belavý povlak. Spočiatku to pripomína múku a dá sa ľahko odstrániť. Huba sa však rýchlo šíri do ďalších častí rastliny. Listy potom zhnednú, stočia sa a vypadnú neskôr. Zvlášť ohrozené sú suché rastliny. „Príjemné počasie“ sa môže počas suchého a už aj tak teplého počasia rýchlo šíriť počas dňa a v noci pri rosa.

Ak dôjde k zamoreniu, dôkladne odrezajte všetky postihnuté časti rastlín. Časti rastliny sa potom nesmú sťahovať do kompostu, pretože v opačnom prípade sa môžu spóry húb množiť a môžu sa infikovať aj iné rastliny. Po prerezaní je možné tieto domáce opravné prostriedky použiť:

domáce opravné prostriedky,vysvetlenie
mliekoTáto metóda sa ukázala ako obzvlášť užitočná. Čerstvé mlieko obsahuje mikroorganizmy, ktoré používajú plesňové spóry ako zdroj potravy. Stačí zmiešať čerstvé mlieko v pomere 1: 9 s vodou. Potom postriekajte zasiahnuté časti rastliny roztokom. Procedúru opakujte niekoľkokrát týždenne.
cesnakNa ošetrenie cesnakom je potrebné pripraviť varnú zmes (pripraviť cesnak). S výsledným roztokom by ste mali tiež postrekovať rastlinu niekoľkokrát týždenne.
slunéčko sedmitečnéBeruška je vnímaná ako dravec mnohých škodcov. Larvy chrobákov ničia nielen hubu, ale tiež sa živia voškami. Tu je niekoľko rád, ako nalákať lienky do záhrady.

Attack plesňový útok:

Aby ste zabránili plesňovým útokom, mali by ste dbať na to, aby nedošlo k zamoknutiu. Rastliny nesmú tiež vyschnúť. Ak je čínska olovnica v vedre, nemali by ste jednotlivé rastliny umiestňovať príliš blízko seba. Rastliny musia byť tiež schopné šírenia. Okrem toho je podporovaný plesňový útok, ak sa rastlina necíti pohodlne na svojom mieste. Pri výsadbe preto venujte pozornosť umiestneniu a pôdnym podmienkam.

Prehľad tipov na starostlivosť o čínsku olovnicu

  • slnečné až čiastočne zatienené miesto
  • čerstvá, dobre odvodnená pôda
  • Rastlina miluje teplo
  • voda pravidelne
  • Vyvarujte sa zamokrenia
  • Na jar dávajte hnojivá s pomalým uvoľňovaním
  • chrániť pred mrazom

Mimochodom:
Ak na jar nie sú žiadne čerstvé výhonky, nevyskytla sa žiadna údržba. Rastlina klíčí veľmi neskoro a niekedy sa prvé čerstvé výhonky objavia až v júni.