Ponúk

Dámsky plášť s veľkými listami - rastlina, starostlivosť a rez


Ak chcete rýchlo zasadiť veľké postele, najlepšie sa poraďte s plášťom veľkej listnatej. Rastie rýchlo a je tiež ľahké sa o neho starať.

Plášť veľkolistých (Alchemilla mollis) je jednou z ružových čeľadí a je to druh rastlín, ktorý je rozšírený v Európe, Afrike a Ázii a vyskytuje sa najmä v horských oblastiach. Plášť dámy sa vyskytuje u asi 1 000 druhov. Okrem plášťa veľkých listnatých sa v celej Európe darí aj asi 300 ďalším druhom. Väčšina z týchto rastlín slúži ako krmivo pre zvieratá. Iba pomerne malá časť sa nachádza v záhrade ako okrasná rastlina.

V prírodných záhradách sa často vyskytuje plášť s veľkými listami s nápadnými listami a malými, pomerne nenápadnými kvetmi. Rastlina môže dorásť až do výšky pol metra a neunavuje sa samým výsevom, čo môže rýchlo viesť k plášťu dámy, ktorý sa tiež oceňuje ako liečivá rastlina, ktorá preberá správu lôžka a vytlačí ďalšie rastliny. V období od júna do júla sa objavujú malé svetlozelené a skôr nenápadné kvety v tvare kolesa. Niektoré druhy dámskych kabátov tiež kvitnú od mája do septembra.

Pôvod a distribúcia

Plášť veľkoplodej dámy (Alchemilla mollis) má široký prírodný rozsah. To sa rozširuje medzi horskými regiónmi Rumunska do západných častí Ruska, na sever od Turecka, kaukazských oblastí a na sever od Iránu. Rastliny sa tu vyskytujú čoraz častejšie na násypoch, v riedkych lesoch alebo na lúkach. Dnes sa rastlina stala doma aj vo veľkých častiach Európy, Ázie a Afriky.

Dámsky plášť s veľkými listami (Alchemilla mollis)
rast:vankúšový, pologuľovitý, nemotorný
výška:30 - 40 cm
šírenie:30 - 50 cm
Bloom:Jún - júl
Poloha:Slnko do čiastočného tieňa
poschodie:vlhký, priepustný, normálny
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Dámsky plášť s veľkými listami - burina ľahko udržiavateľná

Plášť veľkej listnatej dámy sa na záhradnej posteli nielen javí ako robustný a dlhotrvajúci, ale aj celkom dominantný. Rastlina kladie malé nároky na pôdu a vydrží aj dlhodobé sucho. Akonáhle sa usadil v záhrade, už ho nemožno ľahko premiestniť a doslova rastie ako burina. Ďalší problém: plášť s veľkými listami je obzvlášť aktívny secí stroj. Nie je neobvyklé, že nové odnože vyrastú z trhlín v stene a medzi dlažobnými kameňmi. Rastlina teda potrebuje určitú kontrolu. Po hlavnom kvete sa odporúča radikálne rezať.

Liečivý účinok dámskeho kabátu

Liečivé vlastnosti rastliny by sa nemali podceňovať a na začiatku by mali nadobudnúť na význame. Toto je označené názvami rastlín, ktoré boli vytvorené v ľudovej reči. Niektoré populárne názvy rastlín sú:

 • žena Help
 • žena sukne
 • marie bylina
 • madonna plášť
 • dámsky kabát

Hlavnou oblasťou aplikácie pre túto rastlinu bola gynekológia. Už v staroveku boli choroby žien liečené rastlinnými extraktmi. Čaj zo sušených byliniek môže byť tiež užitočný pri mnohých ďalších sťažnostiach. To možno pripísať trieslovinám, horkým látkam a trieslovinám obsiahnutým v rastline. Účinok dámskeho kabátu je opísaný ako upokojujúci, krvotvorný, diuretický a antispasmodický účinok a môže zmierniť tieto príznaky:

 • prechladnutie
 • horúčka
 • nadúvanie
 • nespavosť
 • hnačka
 • astma
 • zlyhanie obličiek

Upozorňujeme však, že samoliečba sa neodporúča. Je dôležité poradiť sa s lekárom alebo s prírodným lekárom.

Výsadba veľkolistých plášťov - to je dôležité poznamenať

Jar je čas na výsadbu plášťov veľkých listnatých. Robustné rastliny sa vo všeobecnosti najlepšie daria na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste. Pôda by mala byť priepustná a piesková. Rastlina tiež nechce byť suchá. V mnohých záhradách sa preto plášť dámy používa na pestovanie okrajov jazierka. Dámsky plášť tiež ponúka pekný súbor v posteli v kombinácii s zvončekmi, levanduľou alebo ružami.

Čo by sa malo zohľadniť pri výbere miesta?

Rastliny prosperujú dobre na slnku ako čiastočný tieň. Ak je miesto príliš tienisté, rastlina bude pučať menej hojne a kvety zostanú menšie ako obvykle. Na ideálnych miestach sa však rastlina rýchlo rozšíri. Tam môže dokonca v mieste vysídlenia zabudnúť, žeriavky, yarrow alebo iné rastliny s podobnými požiadavkami. Žiadna iná burina nemá šancu, kde sa rastlina šíri. Z hustej vegetácie môžete povedať, že rastlina sa na vybranom mieste cíti dobre.

Aká by mala byť podlaha?

Plášť dámy s veľkými listami sa spravidla vyrovná s akýmikoľvek tradičnými záhradnými podlahami. Uprednostňuje však piesočnatú pôdu bohatú na humus, ktorá môže rastline ponúknuť ešte vlhkosť. Preto tiež uprednostňuje polohu na okraji rybníka. Pretože plášť obyčajnej ženy môže dorásť až do výšky 50 centimetrov, rastlina je pôsobivá. Pretože plášť dámy je rád mokrý, ale netoleruje zamokrenie, podlaha by mala byť priepustná a ideálne by mala mať drenáž.

Ako správne zasadiť plášť s veľkými listami

Keďže plášť panny je v našich zemepisných šírkach tiež rozšírený v prírode, proti dodávkam rastlín v lese a na poliach sa nedá povedať nič. Musíte sa uistiť, že z každého stánku beriete iba jednu mladú rastlinu. Výhodou týchto rastlín je to, že sú už veľmi dobre prispôsobené daným miestnym podmienkam, a preto sa môžu bez problémov vysádzať do záhradného lôžka. Postupujte nasledovne:

 1. Vyberte miesto
 2. Vykopajte výsadbový otvor (výsadbová vzdialenosť by mala byť medzi 20 a 30 centimetrov)
 3. Vložte rastlinu do kotyledónov
 4. Naplňte výsadbový otvor zeminou
 5. Stlačte zem
 6. Na overenie, či je dostatok pôdy, použite sadivo
 7. Vodné rastliny

Výsev dámskeho plášťa - Tu je návod

Ak už nie je možné očakávať silné mrazy, môžete semená ženského kabátu zasiať priamo vonku. Pretože sa jedná o ľahké baktérie, nesmiete semená úplne zakrývať pôdou, ale pôdu aplikujte iba voľne a na niečo pritlačte alebo mierne nakrájajte tak, aby ju vietor neznášal. Pestovanie rastlín nie je problémom, takže s ním budú mať úspech aj neskúsení záhradkári.

Tipy na starostlivosť o dámsky plášť s veľkými listami

Keďže plášť z listnatých listov je robustná rastlina, môžete sa tešiť na uvoľnený záhradnícky rok. Aby rastlina dobre rástla a potešila vás hojným rozkvetom, niektoré ošetrovacie opatrenia sú však celkom prospešné. Napríklad na jar môžete pôdu obohatiť kompostom. Mulčovaním pôdy môžete poskytnúť ďalšie živiny. To tiež zvyšuje zadržiavanie vlhkosti. Rastlina potrebuje dostatok vody. Musí sa však zabrániť zamrznutiu.

Tip: Listy rastlín by sa mali vždy udržiavať čo najsuchšie. Plášť veľkej listnatej dámy má obzvlášť mäkké listy, ktoré sa môžu za mokra rýchlo kontaminovať hrdzou alebo plesňou.

❍ casting:

Casting vám predstaví niekoľko výziev. Rastlina vyžaduje dostatočné množstvo vody, ale neznáša zamokrenie. Počas dlhých období sucha môže rastlina tolerovať zavlažovanie niekoľkokrát denne. Aby sa listy zbytočne navlhčili vlhkosťou, a tým sa stali náchylnými na choroby, je vhodné zalievať v skorých ranných hodinách, aby sa vlhkosť mohla počas dňa odpariť a zbytočne nezaťažovať rastlinu.

❍ Hnojenie:

Ak na jar pracujete kompost okolo rastliny v pôde, plášť z listnatých listov je zvyčajne dostatočne zásobený živinami. Ak je pôda obzvlášť chudobná na živiny, môže sa použiť aj komerčne dostupné tekuté hnojivo s obsahom guano. Potom by ste mali oplodniť skôr sporadicky a iba počas vegetačného obdobia.

Mnohé rastliny v záhrade sú citlivé na nadmerne hnojenú pôdu. Plášť dámy tu môže mať vyrovnávací účinok, pretože rastlina absorbuje dusík z pôdy a ovplyvňuje tak obsah živín v pôde.

❍ Znížiť:

Dámsky kabát s veľkými listami nemusí byť nevyhnutne strihaný. Často je však potrebné dať iným rastlinám v posteli šancu na zdravý rast. Pretože plášť s veľkými listami sa šíri rýchlo za optimálnych podmienok na mieste. Ak to nie je žiaduce, odporúča sa na jeseň radikálne zníženie. Môžete tiež znížiť po prvom kvitnutí. Nové listy sa objavia rýchlo a zvyčajne je tu aj nový kvet. Jediným spôsobom, ako zabrániť nekontrolovanému šíreniu, je úplné prerezávanie.

Plášť veľkej listnatej dámy je jedným z rastúcich druhov. Po silnom vetre a lejakoch sú rastliny často tlačené na zem. Orezanie tu tiež nie je neškodné. Už po niekoľkých týždňoch má rastlina peknú veľkosť a vykazuje mladú zelenú farbu.

❍ Zima:

Dámsky kabát s veľkými listami je vytrvalý a nevyžaduje žiadnu špeciálnu ochranu pred mrazom v posteli. Ak na jeseň odrežete všetky časti rastliny späť na zem, rastlina sa dostane cez zimu a na jar rýchlo vyrastie.

Niektoré typy rastlín sú menej robustné a sú iba čiastočne odolné voči zimným teplotám. V tomto prípade vrstva kompostu chráni rastliny pred silným mrazom.

Ako znásobiť plášť s veľkými listami

Rozdelenie rastlín je ľahko možné rozdelením. Rastliny sa delia na jar pred začiatkom vegetačného obdobia. Aby ste to dosiahli, starostlivo rozdelte podzemky, aby ste ochránili nezvyčajne jemné korene. Na rozdelenie odnoží však nepoužívajte rýľ ani podobné ostré nástroje. Ručné delenie chráni korene tenkých vlákien.

Ak nezastavíte šírenie dámskeho kabátu, nemusíte sa báť rozmnožovania, pretože rastlina sa sama veľmi rýchlo rozšíri.

Odhaľovať a bojovať proti škodcom a chorobám

Robustná rastlina je napadnutá škodcami len zriedka a slimáky sa im dokonca úplne vyhýbajú. Avšak zamokrenie a nepriaznivé podmienky na stavenisku oslabujú rastlinu a spôsobujú, že je zraniteľná voči škodcom. Niektorí škodcovia sú:

 • vošky
 • cikády
 • húsenice

Najväčším nepriateľom rastliny je však zamokrenie. Ak korene hnijú, rastlina zvyčajne nie je možné uložiť. Plesňový útok môže tiež znamenať rozsudok smrti pre plášť s veľkými listami.

Osen Viroses - vošky v práci:

Ak je rastlina infikovaná voškami, môžu sa prenášať virosy. Klinický obraz závisí od kmeňa vírusu. Listy rastliny vyzerajú ľahko a tmavo. Z technického hľadiska je to známe ako mozaika. Na spodnej strane listu sú tiež bodkované alebo čiarovité hnedočierne nektrá, ktoré sa javia ako atramentové orezávače. Rastlina zostáva v raste, listy sa stočia.

➩ Čo robiť

Ak je zamorenie nízke, stačí zhromaždiť vošky. Ak ide o veľké zamorenie, mali by ste lákať lienky do záhrady. Vošky sú v ponuke. V opačnom prípade to tiež pomôže, ak postrekujete rastlinu mydlovou vodou alebo žihľavou žihľavkou (recept na žihľavovú žihľavu).

❍ Múčnatka - skutočné nebezpečenstvo:

Prášková pleseň sa môže stať skutočným nebezpečenstvom inak takmer nezničiteľného plášťa veľkej listnatej. Listy rastlín sú zvyčajne postihnuté. Potom sa tu objaví biela poleva pripomínajúca múku. V pokročilom štádiu tvorí fungálna sieť sacie orgány, ktoré odstraňujú živiny z listov. Tieto potom začnú stočiť, zhnednú a vyschnú. Ak nebudete liečiť múčnatku včas, celá rastlina zomrie.

➩ Čo robiť

Ak je zamorený plášť s veľkými listami, mali by ste pôdu uvoľniť a mulčovať, pravidelne odstraňovať burinu okolo rastliny av prípade potreby ju príliš orezávať. Ak to samo o sebe nestačí, pomôže vám to, keď rastlín postrekujete zmesou mlieko-voda alebo fenikel, aníz alebo extrakt z prasličky (recept na extrakt z prasličky). Inak pomáhajú aj prípravky na báze siliky a sodíka.