Starostlivosť

Výsadba thuja ako živého plota - pokyny a starostlivosť


Výsadba živého plotu thuja je hračka. Starostlivosť o zabezpečenie je tiež veľmi ľahká. Tomu nemusíte venovať veľkú pozornosť.

Thuja sa výhodne pestuje ako živý plot. Nejde len o optické obohatenie každej záhrady, ale aj o praktické funkcie. Stromy sú vynikajúcou voľbou pre prirodzené súkromie. Živý plot Thuja vyrastie veľmi rýchlo, v chladnom období tiež zlepší zimnú záhradu a dá sa ľahko udržiavať a rezať. Cyperská rodina tvorí rôzne tvary koruny. Úzke a kužeľovito rastúce druhy môžu dosiahnuť výšku až 15 metrov. Ak chcete menšie živé ploty, vyberte guľové odrody, ktoré rastú iba asi tri až štyri metre, sú veľmi dobre znášané prerezávaním a sú ideálne pre začínajúce rastliny.

Kedy by sa mal vysadiť živý plot thuja?

Živé ploty môžu byť vysadené na jar alebo koncom leta. Jar je výhodnejší, pretože korene budú rásť rýchlejšie, ako keby boli vysadené pred zimou. Výsadbu môžete začať hneď, ako bude pôda bez námrazy a mierne sa zahreje. Ideálne časy výsadby sú apríl a máj.

Ako by sa mala zvoliť vzdialenosť výsadby?

Ak je cieľom zvlášť husté živé ploty thuja, mladé rastliny by nemali byť príliš tesné. Rastliny rastú pomerne rýchlo a bránia by ich rozvoju, ak by boli príliš malé. Nakoniec by sa spomalil rast rovnako, ako by už nemohla byť zaručená absorpcia živín v rovnakej miere pre každú rastlinu. Aby sa každá rastlina mohla rozvíjať optimálne, odporúča sa výsadbová vzdialenosť 40 až 45 centimetrov.

Tip:
Nenechajte sa odradiť počiatočnými medzerami medzi mladými rastlinami. Tieto sa uzavrú veľmi rýchlo a rastliny budú rásť na husté a zdravé živé ploty, ak sa o ne bude náležite starať.

Ktoré druhy thuja sú vhodné na pestovanie živých plotov?

druh ThujaOpis typu
Thuja BrabantTáto zvlášť silná rastlina je veľmi vhodná na pestovanie živých plotov. Pretože rastlina rastie v niekoľkých stonkách, je možné rýchlo získať spoľahlivú ochranu zraku.
výhody:
❍ rýchly rast
❍ ľahko sa udržuje
❍ nepriehľadný
❍ silný
nevýhody:
❍ netoleruje sucho
❍ Vyhnite sa rezaniu späť do starého dreva
Thuja ExcelsaRastlina je tiež známa ako obrovský strom života, rýchlo rastie a je populárnou začiatočníckou rastlinou. Sviežo zelené a lesklé listy sú ozdobou po celý rok.
výhody:
❍ rastie rýchlo
❍ tiež prežije silné mrazy
❍ silné, atraktívne lístie
nevýhody:
❍ netoleruje dlhé suché fázy
❍ Vyhnite sa rezaniu späť do starého dreva
Thuja smaragdSmaragd Thuja zaujme svojou tmavo zelenou listovou farbou a vyrastie v kompaktný živý plot. Trvá to však nejaký čas.
výhody:
❍ silný
❍ rastie husto
Blätter atraktívne listy
❍ ľahká údržba
nevýhody:
❍ netoleruje dlhodobé sucho
❍ rastie pomaly

Ideálne miesto pre živý plot Thuja

Je potrebné starostlivo zvážiť umiestnenie živého plotu Thuja, pretože pôvodne malé rastliny sa stanú majestátnym plotom, ktorý neskôr už nebude možné ľahko presadiť a premiestniť. Stromy sa všeobecne darí najlepšie na slnečných a čiastočne zatienených miestach. Príliš tmavé miesto by mohlo ovplyvniť rast. Ak rastliny dokážu absorbovať dažďovú vodu, podporuje to rast a zdravý vývoj. Preto sa lokality pod stromami neodporúčajú. Mali by ste tiež pamätať na to, že rastliny sú citlivé na cestnú soľ. Umiestnenie na boku cesty alebo cesty je preto menej odporúčané.

Aká by mala byť podlaha?

Thujen nepáči miesta, ktoré sú príliš suché. Ideálna je čerstvá podlaha, ktorá dokáže dobre uchovávať vlhkosť. Pred výsadbou trochu uvoľnite pôdu. Môžete kombinovať humus, rašelinu alebo kompost. Týmto spôsobom sa mladým rastlinám dodáva dostatok živín a môžu dobre rásť. Thujen menej dobre toleruje piesočnaté a kyslé pôdy.

Výsadba živého plotu thuja - pokyny krok za krokom

 1. Vyberte miesto.
 2. Zmerajte oblasť.
 3. Stanovte počet rastlín.
 4. Vykopte priekopu (dvojnásobok šírky koreňovej gule).
 5. Uvoľnite podložie a odstráňte korene, kamene a iné usadeniny.
 6. Pracovný kompost do pôdy.
 7. Zalejte koreňovú guľu, až kým nezmiznú žiadne vzduchové bubliny.
 8. Mierne uvoľnite koreňovú guľu.
 9. Rastlina opatrne a rovno.
 10. Naplňte priekopu pôdou.
 11. Opatrne vstúpte na podlahu.
 12. Voda dobre rastie.
 13. Nainštalujte ochranu pred vetrom na menej chránené miesta.

Voda a hnojiť thuja živý plot

Mladé rastliny by mali byť vždy zásobované dostatočnou vlhkosťou. Staršie rastliny potrebujú menej vody. Voľne stojace živé ploty thuja potom môžu absorbovať potrebnú vlhkosť dažďovou vodou. Príležitostné zalievanie by nemalo chýbať na suchých horúcich letách. Ak dáte kôru na zem, vlhkosť sa dá lepšie uskladniť a živý plot Thuja sa zvyčajne dodáva s dostatočnou vlhkosťou aj v horúcich dňoch.

Ak zmiešate kompost do pôdy pri výsadbe, je zaistené dlhodobé hnojenie. Okrem toho môžete rastliny dodávať špeciálne hnojivo pre živé ploty raz ročne. Venujte pozornosť vysokému obsahu horčíka a dusíka. Od augusta by sa už hnojenie nemalo uskutočňovať, aby sa rastliny mohli pripraviť na zimný odpočinok.

Zníženie živého plotu thuja - na čo by ste mali dávať pozor?

Ak by živý plot Thuja mal rásť čo najrýchlejšie a chrániť ho pred zvedavými očami, nemali by ste zanedbávať rez stromov života. Thujen sa rezaním veľmi dobre znáša.

Kedy by sa malo vykonať zníženie údržby?

Živé ploty Thuja môžu byť rezané skoro na jar, potom sa nevytvorili žiadne nové výhonky. Na jar sa dá veľké prerezávanie vykonať aj na väčších živých plotoch. Začiatkom leta sa môžu kosiť aj stromy života. Môžete využiť výhodu zastavenia rastu rastlín v júni. Výsledné rany sa môžu uzavrieť rovnomerne, pretože rastlina v tomto bode rastie menej rýchlo.

Najlepšie výsledky rezania sa dajú dosiahnuť v dňoch, keď je obloha zamračená. Zamerajte sa na mladé výhonky. Príliš hlboké rezy vytvárajú diery. Tieto narúšajú harmonický celkový obraz zabezpečenia a trvá určitý čas, kým sa neobnoví prirodzený a uzavretý rast.

Vezmite prosím na vedomie:
Živé ploty Thuja nielenže ponúkajú atraktívnu ochranu súkromia, ale sú tiež obľúbeným miestom na schovávanie vtákov. Pred nasadením nožníc by ste mali skontrolovať, či sa v hustej vetve nenachádzajú obývané vtáčie hniezda. Ak je to tak, odrežte živé ploty, až kým mladé vtáky neutiahnu.

Dôležité: Chráňte rozhrania pred teplom

Živé ploty Thuja sa považujú za robustné a vytrvalé. Toto sa však nevzťahuje na čerstvé rozhrania. Sú obzvlášť zraniteľné a môžu napríklad horieť, keď sú vystavené nadmernému teplu a môžu spôsobiť, že rastlina bude zraniteľná voči škodcom a hubám. Preto ak je to možné, nerežte živé ploty za slnečných dní. Ak sa tomu nedá zabrániť, môžu byť užitočné tieto opatrenia:

 • elektrické plotostrihy zaisťujú rýchly a presný strih
 • Zakryte rozhrania so záhradným rúnom
 • Ak je slnko silné, nechajte rúno cez noc na rastline

Hibernate thuja sa správne zaistí

Vďaka vždyzelenému lístiu je živý plot zo stromov veľmi atraktívny aj v chladnom období. Ak sa mladé rastliny rozrástli na vznešený živý plot, sú odolné a vytrvalé. Na trhu existujú odrody, ktoré sú v zime mrazuvzdorné až do -35 stupňov, a tak vydržia aj tie najťažšie mrazy. Aj rastliny ponúkané so zimnou odolnosťou do -25 stupňov by mali prežiť zimu v našich zemepisných šírkach nepoškodené. Vždy sa však uistite, že rastliny sú primerane hydratované aj v suchých zimách.

Ak si Thujen ponecháte ako mobilný živý plot, t. J. Na jednom alebo viacerých kvetináčoch, musíte ich v zime dobre chrániť. Viac sa o tom dozviete v našom článku Wintering Thuja - Tipy na zimovanie vonku a vo vedre.

Mimochodom:
Ak listy v zime zhnednú, je to prirodzený proces, ktorý slúži na prispôsobenie sa chladnému obdobiu, nemusíte sa obávať. Ak naopak Thujen zhnedne a zomrie, môže to byť spôsobené tzv. Viac v tomto článku v Thuja zhnedne - na vine je Miniermoth.