Inštrukcia

Výsadba hrušiek nashi - tipy na umiestnenie a starostlivosť


Hrušky Nashi sa stali veľmi populárne. Rastlina s ovocím podobným jablkom je veľmi robustná, ale pri výsadbe je ešte potrebné zvážiť niektoré veci, aby ste mohli neskôr očakávať bohatú úrodu.

Hruška Nashi patrí do rodu hrušiek a má veľa spoločného s miestnym pestovaným ovocím. Nashi je skratka japonského názvu hrušky. Stromy, ktoré dorastajú do výšky 15 metrov, pochádzajú pôvodne z Číny. Jablková hruška sa pestuje aj v Európe približne päťdesiat rokov. Japonská hruška sa osvedčila ako robustná rastlina, ktorá veľmi dobre zvláda naše klimatické podmienky.

Aby ste si mohli vychutnať aromatické ovocie vo svojom domácom sadu, musíte pri pestovaní hrušky Nashi zvážiť niekoľko vecí.

Ktoré odrody sa môžu pestovať?

Na prvý pohľad vyzerajú takmer rovnako, sú malé, okrúhle as hladkou alebo drsnou škrupinou. Preto môže bohatstvo druhov hrušiek Nashi vedieť, ako prekvapiť. V Japonsku sa jablková hruška pestuje obzvlášť extenzívne a nachádza sa tu iba vo viac ako 1000 odrodách.

Tu je prehľad niektorých odrôd, ktoré sú vhodné na pestovanie v domácej záhrade:

❍ Nashi Tama

Tento druh jabĺk pochádza z Kórey. Malé, zlatožltej ovocie je sladké a obzvlášť šťavnaté. Obdobie zberu je júl a august. S výškou rastu od troch do štyroch metrov je Nashi Tama vhodný aj pre menšie záhrady. Rastliny milujú teplé a chránené miesto a sú považované za vytrvalé.

Ashi Nashi Hayatama

Táto veľmi podobná odroda Nashi Tama pochádza aj z Kórey. Plody sú malé a obzvlášť chutné s medovou vôňou. Vďaka svojej nízkej výške sa tieto hrušky nachádzajú aj v menších sadoch. Odolný a mrazuvzdorný, Nashi Hayatama je populárny závod pre začiatočníkov.

❍ Nashi Shinseiki

Táto ázijská hruška pochádza z Japonska. Plody pripomínajú jablká a sú svieže a pevné. Tenká a hladká misa je tiež vhodná na konzumáciu. Môže sa zbierať približne v polovici septembra. Nashi Shinseiki pravidelne poskytuje vysoké výnosy. Ovocie sa dá dobre skladovať a môže sa na ňom dlho nechať.

❍ Nashi Mischiratz

Neskorá úroda je vo vašom dome s Nashim Mischiratzom. Môže sa zbierať od októbra do novembra. Plody v tvare vretena sú pomerne veľké a majú sladkú a šťavnatú dužinu. Táto odroda s výškou rastu do šiestich metrov je tiež vhodná pre ovocný sad. Pre rýchlo rastúci Nashi Mischiratz sa odporúča pravidelné prerezávanie.

Určite správne miesto

Hruška Nashi sa môže zdať exotická, ale jej pestovanie má veľa podobností s domácou hruškou. Kvalita a chuť ovocia do veľkej miery závisí od správneho výberu miesta. Najlepšie výnosy úrody sa dajú dosiahnuť, ak je lokalita slnečná a chránená. Mladé rastliny by mali byť chránené pred neskorými mrazmi.

»Tip: Neskoré mrazy môžu ohroziť skoré kvitnutie hrušky Nashi.

Ideálnym miestom je napríklad južná stena domu, kde rastliny rezajú jemnú postavu ako stromy mreží.

Vyberte správny substrát

Rastliny radšej pestujú v hlbokej pôde. Vyžaduje si to prípravu neskoršieho miesta. Je dôležité nielen uvoľniť pôdu, ale tiež ju obohatiť živinami. Tu sa osvedčili kompost a íl.

Hrušky Nashi neznášajú zamokrenie, preto je vhodné vybaviť podlahu drenážou z hliny alebo štrku a pravidelne mulčovať podlahu. Ak máte príležitosť vykonať analýzu pôdy, je to dobrý spôsob, ako vytvoriť ideálne pôdne podmienky. Pre jablkovú hrušku je ideálne pH päť až šesť.

»Pozor: Hruška Nashi netoleruje vápenatú pôdu.

Výsadba hrušky nashi - krok za krokom

Najlepší čas výsadby Pflanz - jar
❷ Vyberte miesto
❸ Pripravte podlahu
❹ Vykopajte výsadbový otvor dvojnásobnú šírku koreňovej gule
❺ Udržujte vzdialenosť od susedných stromov
Einsetzen Vložte závod
❼ Cieľová stanica by mala vyčnievať desať centimetrov od zeme
❽ Zatvorte výsadbový otvor
❾ Vložte stĺpik pre stabilizáciu stromu

Nalejte hrušku Nashi

Hrušky Nashi sa môžu pestovať na jar alebo koncom jesene. Toto by sa malo robiť v suchých a mrazuvzdorných dňoch. Pôda by mala byť uvoľnená, zbavená kameňov a burín a obohatená kompostom alebo hnojom. Odtok hliny alebo štrku podporuje priepustnosť pôdy a pomáha predchádzať zamokreniu.

Hruška nashi v vedre

Niektoré hrušky naši sú tiež vhodné na uchovávanie v vedre. Stĺpcové ovocie nájdete na každom balkóne a je obľúbenou alternatívou, keď nie je záhrada a nechcete sa obávať bez bohatej úrody ovocia. Kontajnerové rastliny sú citlivejšie ako hrušky Nashi pestované vonku. Aby sa nepoškodili citlivé korene, potrebujú mladé rastliny zimnú ochranu. Keďže požiadavky na výživu sú vyššie ako v prípade rastlín pestovaných vonku, nemalo by sa vyhnúť pravidelnému hnojeniu.

Repot jablko a hruška

Asi každé dva až tri roky je čas vysadiť hrušku Nashi. Najlepší čas na to je jar. Rastliny by mali dostať väčšiu výsadbu. Je tiež dôležité substrát úplne vymeniť, pretože výživné látky, ktoré obsahuje, sa spotrebúvajú veľmi rýchlo.

Výsadba hrušiek Nashi v sadu - výhody a nevýhody

výhodynevýhody
+ Hrušky Nashi sú exotické rastliny, ktoré sa dajú ľahko pestovať.
+ Rastliny sú robustné, zriedka nakazené a dobre prechádzajú zimou.
+ Ázijské hrušky poskytujú vysoké výnosy.
- Ak druh nie je samooplodný, vyžaduje sa druhý hruškový strom v bezprostrednej blízkosti.
- Hrušky Nashi sa musia rezať pravidelne.

Hrušky potrebujú spoločnosť

Pri kúpe hrušiek Nashi by ste sa mali uistiť, že ide o samoopelivú odrodu. V takom prípade nemusíte vysádzať druhý strom, ak snívate o bohatej úrode jabĺk. Stromy, ktoré nie sú samooplodné, by sa mali vysádzať v blízkosti hrušiek. Nemusí to nevyhnutne byť ďalšia hruška Nashi, dokonca aj tradičné odrody hrušiek, ako napríklad Williams-Christ, sú veľmi vhodné ako hnojivá.