Starostlivosť

Výsadba Tayberries - Pokyny a dôležité tipy pre bohatú úrodu


Tí, ktorí majú radi maliny a ostružiny, budú milovať Tayberry. Je to kríženec medzi dvoma plodmi a je tiež veľmi ľahko pestovateľný.

Tayberry nepochádza, ako sa všeobecne predpokladá, z Thajska, má oveľa menej exotických koreňov. Ako kríženec medzi malinami a ostružinami sa ovocie pestovalo v Škótsku v 70. rokoch a pomenovalo sa podľa škótskej rieky Tay. Nespravodlivo je v našich zemepisných šírkach Tayberry v domácej záhrade stále exotická. Rastliny sú odolné a vzdorujú vetru a mrazu. Tayberry prináša bohaté výnosy.

Buďte kreatívni a vytvorte širokú škálu ovocných zmesí. Pri výsadbe Tayberry sme pre vás zhrnuli nasledujúce informácie.

Vyberte správne miesto

Taybeere na svoju polohu výslovne nežiada. Rastliny sa môžu vyvíjať aj v tieni alebo v čiastočnom tieni. Ak však hľadáte bohatú úrodu, mala by Tayberry dovoliť čo najviac slnka. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa rastliny vyvíjajú lepšie na slnečnom mieste a produkujú viac ovocia. Výhodou je aj chránené miesto. Pri výbere miesta je tiež dôležité vziať do úvahy radosť z rastu a rozsah Tayberry. Kríky rastú viac ako dva metre na výšku a chceli by sa tiež šíriť.

Stručne povedané:

 • bystrý
 • slnečno
 • chránená
 • oddelený

Vyberte správny substrát

Tayberry tiež neuplatňuje žiadne nároky týkajúce sa substrátu. Najväčším nepriateľom ovocia je však zamokrenie. Aby sa tomu zabránilo, mala by byť pôda priepustná a hlboká. Nevyhnutná je primeraná príprava pôdy. Pred výsadbou uvoľnite pôdu. Toto je podporené pridaním piesku alebo ílu. Ak sa kompost zmieša s pôdou, rastlina dostane všetky dôležité živiny okamžite po výsadbe a v prvom roku po výsadbe sa už nemusí pridávať žiadne ďalšie hnojivo.

"Tip: Drenáž keramických črepín a štrku pomáha proti zamrznutiu.

Stručne povedané:

 • voľne
 • hlboký
 • žiadne zamrznutie

Výsadba Tayberry - vysvetlené krok za krokom

Najlepší čas výsadby Pflanz - jar
❷ Vyberte miesto
❸ Vykopte výsadbovú dierku dvojnásobok veľkosti koreňovej gule
❹ Uvoľnite substrát a obohatte ho kompostom
❺ prípadne položte odtok proti zamoknutiu
Einsetzen Vložte závod
❼ Zatvorte výsadbový otvor
❽ Pevne šliapnite na podlahu
Or Dôkladne nalejte do Tayberry

Jar je ideálny pre pestovanie Tayberry. Proti celodennej výsadbe nič nehovorí. V žiadnom prípade by nemalo dôjsť k mrazu, keď je Tayberry umiestnená vonku. Pri vykopávaní výsadbového otvoru a príprave pôdy by sa mala Tayberry umiestniť do vedra s vodou. Koreňová guľa by mala byť schopná nasiať dostatok vody pred výsadbou. Ak je rastlina umiestnená do výsadbového otvoru, je potrebné dbať na to, aby sa koreňová guľa úplne zakryla substrátom.

"Tip: Po výsadbe by sa výhonky mali znížiť na dĺžku približne 40 centimetrov. Potom sa výhonky uskutočnia bezprostredne nad zemou a rastlina je huňatá a hustá.

Tayberry v spoločnosti

Ak chcete umiestniť niekoľko rastlín vedľa seba, mali by ste túto dostatočnú vzdialenosť ponechať. Tayberries rastú nielen do výšky 2,5 metra, ale tiež sa chcú šíriť. Preto by ste mali dodržať vzdialenosť výsadby najmenej dva metre.

Nájdite vhodných susedov rastlín

Aby sa nenarušila harmónia v domácej záhrade, je možné vyhľadať vhodných susedov rastlín.

Rovnako ako súvisiace maliny, aj čerešne dobre fungujú s nasledujúcimi rastlinami:

 • paprade
 • nechtík
 • rebríček
 • cesnak

Miesto, ktoré bolo predtým osídlené nasledujúcimi kultúrami, je menej priaznivé:

 • paradajky
 • zemiaky
 • jahody
 • paprika

Vychovávajte Tayberry na mreží

Aby sa zabezpečilo, že sa divoké sady vo vašom sadu v priebehu času nerozvíjajú, ale aby Tayberry naďalej znižoval dobrú postavu, je udržiavanie mreží ideálne. Nemusíte robiť žiadne drahé nákupy, pretože túto rastovú pomoc možno zostaviť v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Vertikálne vzdelávanie

Za týmto účelom sa do zeme vkladajú dve tyče v pravej a ľavej výške rastliny. Aby výhonky našli úchop, natiahli sa drôty medzi prúty a výhonky boli vedené pozdĺž nich. Vertikálne vzdelávanie má výhodu jednoduchej konštrukcie a budete mať malú údržbu.

Vzdelávanie zamestnancov

Potrebujete niekoľko palíc, ktoré by mali byť asi dva metre vysoké a narazené do zeme vo vzdialenosti pol metra. Existujúce tyče sú zviazané s každou druhou tyčou. Nové výhonky, ktoré sa vyrobia budúci rok, sa potom môžu pripevniť na voľné prúty.

Vzdelávanie vo V-systéme

Ak máte k dispozícii iba malé množstvo priestoru, odporúča sa po výsadbe výcvik v systéme V. Na to potrebujete dve zhodujúce sa konštrukcie. Najprv sa do zeme vľavo a vpravo od rastliny pritlačí hromada približne dvoch metrov. Pripojte ďalšie dve tyče. Dolná tyč by mala byť kratšia ako horná. Obe stavby musia byť spojené drôtom. Klíčky Tayberry sú teraz pripevnené k rámu.

"Tip: Tayberry nemajú žiadne adhezívne orgány a sami nemôžu žiariť trellises, ale musia byť zviazané.

Metódy výučby mreží s ich výhodami a nevýhodami

metódavýhodynevýhody
pedagogickí zamestnanciTréning tyčiniek môže byť tiež uskutočňovaný na malom priestore a je vhodný napríklad pre kontajnerové rastliny.
Je to jednoduchý systém, ktorý je zrozumiteľný aj pre neskúsených záhradkárov.
Starostlivosťou a zberom plodov Tayberry sa uľahčí odborná príprava zamestnancov.
Vzdelávanie zamestnancov je menej vhodné pre veľmi veľké a objemné rastliny.
Vyžadujú sa bambusové palice, ktoré sú čo najstabilnejšie.
Vertikálne vzdelávanieSystém sa ľahko vyrába.
Táto metóda tiež uľahčuje údržbu.
Nové výhonky narúšajú úrodu.
V-SystemTento systém sa osvedčil najmä pre vzdelávanie v malom priestore.Vyžadujú sa dve zhodné konštrukcie.
Na dokončenie tohto systému je potrebné určité úsilie.

Tayberries ako kontajnerová rastlina

Ak nemáte ovocný sad, nemusíte sa obávať bez Tayberry. Kultivácia je tiež možná v vedre. Vyberte si dostatočne veľkú výsadbu, aby sa bobule mohli šíriť. Odporúča sa objem 15 až 20 litrov. Za účelom ochrany Tayberry pred jeho najväčším nepriateľom je možné položiť odvodnenie vyrobené z hliny alebo štrku.

"Varovanie: Sadzač by mal mať vždy vypustené otvory, aby sa tekutina nezasekla. Tayberry tiež potrebujú lezeckú pomoc v vedre. Pre črepníkové rastliny je ideálny tréning na tyčinky.