Tipy a triky

Loquat - pestujte, udržiavajte a krájajte


Vďaka nápadne krásnemu kvetu stromu je medlar nielen vizuálnym vrcholom záhrady, ale tiež produkuje malé chutné ovocie.

Loquat je stará kultivovaná rastlina, ktorá sa pestuje po stáročia kvôli svojmu ovociu. Napriek tomu sa v našich zemepisných šírkach takmer nezabudlo na rastlinu, ktorá je známa aj ako dehydratované nôž. V rímskych dobách sa rastlina dostala na juhozápad Nemecka a vyskytovala sa hlavne v kláštorných záhradách. Malé jablkové plody zozbierané na jeseň sa často spracovávali na džemy a želé. V nedávnej dobe sa staré druhy ovocia opäť zamerali. Mäkký kvet si nielen zaslúži pozornosť kvôli ovoci bohatému na vitamíny a minerály, ale aj pekný kvet je dostatočným dôvodom na to, aby sa mu loquat pripisoval ako okrasná rastlina. Ak chcete spoznať takmer zabudnutú rastlinu a pestovať ju vo vlastnej záhrade, nájdete na prvý pohľad všetko, čo potrebujete vedieť.

Pôvod medlaru

Prirodzený rozsah rastlín je podozrivý na Kaukaze, v Grécku alebo Bulharsku. Rastlina sa pestuje v Orient asi 3000 rokov. Medlar sa pestuje aj v Afrike, Austrálii, na Novom Zélande alebo v USA po stáročia. Rastlina, ktorá bola v rímskych dobách predstavená do Nemecka, bola v stredoveku najrozšírenejšia. V tom čase sa medlars nachádzali takmer na každej farme. Záujem o tvrdo pracujúceho dodávateľa ovocia v súčasnosti však žiaľ dnes klesol. Určite však stojí za to pomôcť tejto atraktívnej a ľahko udržiavateľnej rastline dosiahnuť renesanciu v sadoch.

Vzhľad medlaru

Medlar je trnitý a mierne rozvetvený listnatý ker. Rastová výška rodiny ruží je asi tri metre. Mladé výhonky sú plešaté až v druhom roku. Pôvodne sa výhonky javia ako chlpaté a chlpaté. Listy sú striedavé a asi desať centimetrov dlhé. Kým horná časť listu je lesklá a tmavo zelená, spodná strana listu má sivozelenú farbu a je chlpatá. Skalník sa vyznačuje šíriacou sa korunou stromov. Forma rastu sa často javí skôr ako široká než smerom nahor. Plochý, ale široko rozšírený koreňový systém zaisťuje, že rastlina je ukotvená v zemi. Za atraktívnymi bielymi až ružovými kvetmi, ktoré pripomínajú kvet jablone, v októbri nasleduje hnedasté ovocie. Nie je to bez dôvodu, že sa nazývajú kamenné jablko, pretože spočiatku sú skutočne tvrdé. Vláknina sa stáva mäkšou, a preto ju možno konzumovať len vhodným skladovaním.

Medlar ako ideálna záhradná rastlina

Ak hľadáte rastlinu pre Ostgarten, ktorú nie všetci nazývajú svojimi vlastnými, ovocný loquat je tým najlepším kandidátom. Pretože stromy nerastú príliš vysoko, je možné nimi obohatiť aj pomerne malú záhradku. Kvety stromov sú nápadne atraktívne a určite sa používajú na jesennú úrodu ovocia.

»Tip: Cotoneaster je priamy príbuzný cotoneasteru a môže byť vysadený ako zemný pokryv. Trpaslíci medlar kvitnú v máji a ukazujú červené plody na konci leta.

Kedy medlar kvitne?

Kvitnutie medlar je ozdoba, čo je dôvod, prečo stojí za to kúpiť. Biele kvety pripomínajú ruže a objavujú sa približne v rovnakom čase ako kvet hrušiek, približne v polovici mája. Kvety dosahujú výšky od troch do piatich centimetrov. Päť ovocných listov úplne dorástlo spolu s kvetinovým pohárom. Tyčinky majú načervenalé prašníky.

Populárne loquat druhy

Fruchtmispel Typevysvetlenie
Holandský medlar veľká ovocnáTento druh vám sľubuje bohaté výnosy. Rastlina je veľmi priaznivá pre rast a ovocie je obzvlášť aromatické. Pozoruhodné listy sa podobajú listom vavrínu.
Loquat RoyalSkalník Royal je vhodný aj pre malé záhrady, pretože má skôr krovitý zvyk. Vysoké odrody tiež hovoria o tejto odrode.
Maďarský medlarKeďže táto odroda rastie iba slabo, je vhodná aj pre malý ovocný sad. Možno očakávať vysoké výnosy. Úroda môže začať nezvyčajne skoro, a to v septembri.
Med bez semienOvocie bez semien tejto veľmi produktívnej odrody sú prospešné. Plody sú obzvlášť aromatické, ale ich rast zostáva pomerne malý.
Loquat NottinghamTáto odroda sa jej trochu zmáča. Plody majú žltkastú farbu a obvyklú tmavú dužinu.
Loquat MacrocarpaAk chcete zbierať obzvlášť veľké ovocie, mali by ste zvoliť túto silnú odrodu.

Výsadba medlar - tipy a rady na prvý pohľad

Ako nenáročný a robustný závod poskytne loquat ambicióznemu hobby záhradníkovi veľa potešenia. V neposlednom rade si môžete spočítať šťastie, že ste oživili staré pestované ovocie. Tí, ktorí sa menej zaoberajú zberom ovocia, ocenia medlar vďaka atraktívnemu kvitnutiu a peknému lístiu. Pri zohľadnení niekoľkých tipov a rád sa rastliny rýchlo usadia na vašej záhrade a zaručene sa budú cítiť dobre.

Poloha:

Loquat s radosťou prijíma miesto na slnku. Každý, kto dúfa v bohatú úrodu malých jabĺk, by mal v každom prípade zabezpečiť slnečné miesto, aby ovocie mohlo dozrieť dobre. Penumbra sa zvyčajne toleruje. Nedostatok slnečného žiarenia však môže mať nepriaznivý vplyv na kvitnutie a neskoršie ovocie. Dôležité je aj miesto chránené proti vetru.

Stručne povedané:

 • slnečno
 • bystrý
 • chránená

Substrát:

Medlar nekladie na substrát vysoké nároky. Voľná ​​a hlboká pôda ponúka dobré podmienky. Rastlina nemôže tolerovať zamokrenie, takže voda by mala vždy ľahko odtekať. To je možné zabezpečiť iba priepustnou pôdou.

»Tip: Ak máte príležitosť, mali by ste určiť pH pôdy. Za optimálnu sa považuje hodnota šesť až osem.

Ideálnym substrátom je čerstvá piesočnatá a hlinitá pôda s dobrou priepustnosťou. V oblasti roštu stromu je možné substrát pokryť mulčom.

Stručne povedané:

 • voľne
 • priepustný
 • vápnité

Pestovanie:

 1. najlepší čas - apríl až polovica mája
 2. Uvoľnite pôdu
 3. Podklad zmiešajte s pieskom alebo ílom
 4. Vyberte výsadbový otvor, ktorý je najmenej dvakrát väčší ako koreňová guľa
 5. Odvodnenie z hlíny alebo štrku
 6. Opatrne vložte rastlinu do výsadbového otvoru
 7. vyplňte substrátom
 8. Stlačte na zemi
 9. Zosilňujte stromok dobre
 10. Vložte stĺpik ako oporu

Ak vezmeme do úvahy pôvod rastliny, je zrejmé, že medlar miluje teplo a svetlo. Ak je to možné, dátum výsadby by sa mal uviesť iba vtedy, keď už nie je možné očakávať mráz, ideálne po ľadových svätých. Pretože sa stromy samoplodia, nie je nevyhnutne potrebné kupovať ďalšiu rastlinu, aby sa začalo s pestovaním ovocia. Hĺbkové uvoľnenie pôdy zabezpečuje, že rastlina rastie dobre. Priepustnosť do pôdy sa môže zlepšiť aj drenážou z ílu alebo kamienkov.

Ako sa správne starať o medlar

❍ casting:

Požiadavka na vodu rastliny je pomerne mierna. Mladé rastliny však potrebujú pravidelné zavlažovanie. Použitie vápenatej vody je pre rastliny dobré. Preto nie je nič proti zavlažovaniu vodou z vodovodu. Staršie rastliny potrebujú dodatočnú zálievku iba v dlhšom období sucha.

»Tip: Miesto pravidelne kontrolujte. V ideálnom prípade je podlaha mierne vlhká.

❍ Hnojenie:

Pravidelné oplodnenie nie je pre medlar potrebné. Môže obohatiť pôdu kompostom pred výsadbou. Počas rastovej fázy sa môžu primiešavať hobliny z vápna alebo rohoviny. Tieto organické hnojivá sú dostatočné.

❍ Úroda:

Malé jablkové ovocie sa môže zbierať na jeseň. Nerobiť to by bolo zbytočné, pretože ovocie je bohaté na vitamín C a minerály. Človek by nemal byť odkladaný pôvodne tvrdými plodmi. Ovocie dozrieva okolo októbra. Zber sa však uskutočňuje iba vtedy, keď sú na koži viditeľné tmavé škvrny. Zvyčajne sú potrebné prvé mrazivé noci. Dužina jabĺk potom zhnedne a dužina je mäkšia.

»Tip: Plody sa môžu zbierať aj pred prvým mrazom a nechať na čerstvom vzduchu až do prvých mrazov.

Ovocie používajte rozumne
Po dostatočnej dobe skladovania majú plody skôr aromatickú chuť. Jablká môžu byť rozrezané. Po odstránení semien sa buničina rozreže. Ak je už ovocie pozoruhodne drobivé, dužina sa môže lyžiť. Spotreba v surovom stave je možná, ale medlar sa oveľa častejšie spracováva na kašu, želé alebo džem. Výroba vína a likérov bola obľúbená aj v stredoveku.

»Tip: Ak sa vám nepáči chuť ovocia, môžete miešať medlars s hruškami alebo jablkami, jesť ich ako kompoty alebo ich spracovávať spolu.

❍ Znížiť:

Mladé rastliny sa ešte nemusia rezať. Aby si staršie rastliny zachovali svoj tvar, po zimnom odpočinku sa odporúča tvarový rez. Nožnice sa môžu používať aj na jeseň, najmä keď sa musia odstrániť staré a zvädnuté konáre. Aby sa dalo pozorovať na výšku rastlín, predĺženie kmeňa sa môže v lete skrátiť asi 30 centimetrov nad poslednou vetvou vetvy.

»Tip: Loquat by sa nemal radikálne znižovať. To by viedlo k skutočnosti, že rastlina nevyvíja ovocie, pretože sa tvorí na najvzdialenejších jednotkách.

Pretože medlar je veľmi citlivý na rezacie opatrenia, rezný nástroj by mal byť vždy ostrý. Vytvára sa tým hladký rezaný povrch, ktorý menej krváca a rastlina je menej náchylná na choroby a škodcov. Okrem toho sa odporúča použiť prostriedok na uzatváranie rán.

❍ propagácia:

To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi. V prírode prevláda generatívna reprodukcia. Semená zostávajú klíčivé takmer dva roky a šíria sa vtáky, veveričky a iné lesné zvieratá.

Vášnivý záhradný hobby môže využiť nasledujúce metódy:

 • výstrižky
 • semeno
 • dokončovacie práce

Propagácia odrezkami

Toto je najjednoduchšia metóda znásobenia medlaru. Ak je rastlina prerezaná na jar, môžu sa odrezky získať. Ako odrezky sa používajú jednoročné výhonky. Mali by byť orezané asi 15 až 20 centimetrov. Listy sa odstránia zo spodnej časti kosenia. Zakorenenie sa môže uskutočniť buď vo vodnom pohári alebo v pôde. Rezne sú rovnomerne zavlažované a nasledujúcu jar je možné ich vysádzať vonku.

Propagácia výsevom

Ak sa chcete odvážiť zasiať semená, musíte byť trpezliví. Semená sa dajú získať priamo z vnútornej strany zrelého ovocia. Ovocie malo dosiahnuť potrebnú zrelosť okolo novembra. Semeno sa potom môže ľahšie odstrániť, pretože buničina je teraz mäkšia. Semená sa čistia a môžu sa vysiať priamo von alebo pestovať v kvetináčoch. Tieto by sa potom mali umiestniť na terasu alebo balkón. Semená neklíčia, pokiaľ neprešli chladným obdobím. Vyžaduje sa trpezlivosť a klíčenie môže trvať až dva roky. Uplynie viac rokov, kým sa neobjavia prvé plody.

Násobenie spresnením

Násobenie kultúrnych foriem sa väčšinou uskutočňuje zdokonalením. Osvedčenie na hruške sa osvedčilo. Ovocie presvedčí aj milovníkov ovocia. Spresnenie je tiež možné na hloh alebo kdoule.

❍ Zima:

Pestované medlars sa počas zimy dobre chránia bez ochrany. To je prekvapujúce, pretože rastliny skutočne pochádzajú z teplejších oblastí. V priebehu storočí sa však medlar prispôsobil našim klimatickým podmienkam a zvyčajne sa dobre vyrovnáva s teplotami až -20 stupňov.

Mladé rastliny sú menej robustné. Počas prvých dvoch rokov je tu k dispozícii ochrana pred zimou. Korene sú obzvlášť citlivé. Ak je pôda okolo koreňov pokrytá mulčom alebo listami kôry, poskytuje sa v chladnom období aj mladým rastlinám dostatočná ochrana.

Rastliny v vedre tiež potrebujú ochranu. Udržiavanie medlaru v vedre je dosť nezvyčajné, u mladých rastlín je to však celkom možné. Kontajnerové rastliny by sa mali podľa možnosti premiestniť na schodisko. Ochranná vrstva záhradného rúna chráni aj pred poškodením mrazom. Keďže korene sú obzvlášť zraniteľné, mali by byť osobitne chránené. Ak je kvetináč umiestnený na základni z polystyrénu, kontajnerové rastliny sa dostanú cez zimnú studňu.

❍ Choroby a škodcovia:

S loquatom získate v sadoch veľmi robustnú rastlinu. Nesprávne umiestnenie a zamokrenie môžu viesť k chorobám.
Môžu sa vyskytnúť tieto škody:

 • Monilia rot
 • oheň pleseň
 • škvrnitosť listov
 • vošky

Hniloba Monilia

Hniloba monílií sa vyskytuje ako hniloba ovocia a hniloba vetiev. Okrem medlarov sú ovplyvnené aj hrušky, čerešne alebo jablká. Zranenia plodu uvoľňujú cestu hubám, ktoré sa prejavujú hnilobnými škvrnami a plesnivým povlakom. Ak huba napadla konáre a kvety, trvá len niekoľko dní, kým listy a kvety zhnednú a nevyschnú. Špičky výhonkov môžu odumrieť až na dĺžku 30 centimetrov, čo vedie k nevzhľadným a holým vrcholom stromov. Pobočková monília sa v Medlari pozoruje len zriedka. Čerešne alebo marhule sú oveľa citlivejšie.

Čo robiť
Všetky napadnuté časti rastlín musia byť odstránené. Do zdravého dreva sa musí zarezať. Prípravky na ochranu rastlín sa môžu počas kvitnutia používať preventívne. Priamy boj proti zamoreniu nie je možný.

Oheň plesne

Ak baktéria Erwinia amylovora zachytí loquat, rastlina zvyčajne nespasí. Existuje tiež nebezpečenstvo pre zvyšok sadu, pretože sa choroba môže rýchlo šíriť. Najväčšie nebezpečenstvo pre kvety. Baktérie nájdu cestu do rastlín cez kvety a šíria sa do všetkých ostatných častí rastliny. Patogény môžu tiež prenikať ránami na listoch a plodoch a viesť k nástupu choroby do jesene.

Čo robiť
Choré výhonky sa musia okamžite narezať späť na zdravé drevo. Choré rastliny a časti rastlín sa nesmú ukladať na kompost a musia sa zlikvidovať alebo rozdrviť v malom množstve v zvyškovom odpade. Všetky použité nástroje musia byť dezinfikované alkoholom.

»Pozor: Ak sa na vašich rastlinách vyskytne požiar, musíte to nahlásiť Úradu pre ochranu rastlín.

Ochorenie listových škvŕn

Táto huba sa môže vyskytnúť najmä za trvalo vlhkého počasia. Listy sú pri infikovaní hnedé a majú tmavé škvrny. Tieto sa môžu šíriť na celý list a viesť k smrti postihnutých listov.

Čo robiť
Ak je napadnutie spozorované, je potrebné rýchlo konať. Listy sa musia okamžite odstrániť a všetky už spadnuté listy sa musia zlikvidovať, pretože huba sa môže ďalej šíriť.

Vošky

Obzvlášť mladé rastliny sú zasiahnuté voškami. Toto ovplyvňuje najmä slabé rastliny, ktoré sú na nesprávnom mieste alebo nedostávajú dostatok živín. Ak sa zariadenie pravidelne kontroluje, vošky sa dajú ľahko identifikovať.

Čo robiť
Vošky sa zvyčajne dajú dobre zvládnuť bez použitia chemických pesticídov. Osvedčili sa tu postreky vodným lúčom alebo postrek mydlovou vodou, cesnakovým vývarom alebo žihľavovou sójou.

Medlar ako bonsai

Ak chcete pestovať medlar ako bonsaje, mali by ste svojej rastline priradiť slnečné miesto. Polievanie je mierne. Podlaha by mala byť suchá až do ďalšieho zalievania. Rastliny sa dajú ľahko rezať a väčšie listy alebo dlhé výhonky je možné kedykoľvek odstrániť. Je vhodné vypracovať zvislý tvar alebo metlu. Odbočky sú pružné a ľahko sa dajú drôtiť. Drôt by nemal rásť spolu a mal by sa odstrániť po približne šiestich mesiacoch. Staršie a menej pružné konáre môžu byť tvarované pomocou napínacích drôtov. Najlepší čas na to je jar, keď rastlinné šťavy opäť prúdia cez vetvy. Vymieňajte svoje bonsaje každé dva až tri roky. Bonsaje potrebujú zimnú ochranu a mali by byť nastavené na ochranu pred mrazom.