Dom a záhrada

Rozmnožte ricínový olej - takto funguje výsev


Máte doma ricínovú rastlinu a chceli by ste ju propagovať? Žiadny problém. Ale pozor! Semená obsahujú ricín.

Ricinus communis) sa môže ľahko množiť semenami, pretože na jeseň tvoria červené pichľavé ovocie. Ak sú tieto sušené, môžu sa semená odstrániť. Semená majú tvar a zrno plne nasiaknutého kliešťa a sú známe aj ako „ricínové bôby“.

Rozmnožovanie semenami je ľahké aj pre neskúsených amatérskych záhradníkov. Takmer žiadna rastlina neprináša po rozmnožovaní také rýchle záhradnícke šťastie. Počas záhradnej sezóny môžu rastliny rásť niekoľko metrov a v domácej záhrade majú tropický pocit. Okrem toho sú rastliny vhodné aj ako dokonalá obrazovka na ochranu súkromia, môžu pôsobivo pôsobiť na posteľ alebo na vlastnú päsť, alebo skryť nevzhľadné steny.

Temná strana ricínových bobov

Ricínový olej je bežným liekom a je neškodný. Jedna z najtoxickejších látok nájdených v prírode je však v samotných semenách skrytá. Ricín je 25 000-krát toxickejší ako stychnín a päť semienok zázračného stromu môže zabiť dieťa. Ak dospelý prehltne 20 semien ricínových bobov, je nepravdepodobné, že by to prežil. Preto buďte opatrní, pretože ricínový olej sa tiež môže vdychovať alebo dostať do tela zranením kože. Semeno obsahuje asi jedno až päť percent jedu. Pomer závisí od nasledujúcich faktorov:

  • Veľkosť osiva
  • Hmotnosť spermy
  • Pôvod osiva
  • Stupeň zrenia osiva

Aby sa uvoľnil jed, musí sa semeno žuť. Šupky ricínových bôbov však neobsahujú takmer žiadne toxíny. To by malo dať všetko jasné. Pri starostlivom skladovaní a ochrane pred deťmi a domácimi zvieratami by sa semená nemali stať zdrojom nebezpečenstva. Vďaka svojim rýchlo sa klíčiacim vlastnostiam môžu byť úspešne použité na rozmnožovanie zázračného stromu.

Kedy je vhodný čas na siatie?

Výsev rastlín môžete začať v máji. Podlaha by mala byť tiež úplne chránená pred mrazom. Počkajte, kým budú ľadové sväté na bezpečnej strane. Od polovice mája by nemalo nič stáť v ceste výsevu tropických rastlín. Zdá sa však lacnejšie klíčiť semená v dome a neskôr vysadiť mladé rastliny.

Príprava semien

Semená sa získavajú na jeseň. Semená sa musia uchovávať suché, chladné a predovšetkým chránené pred prístupom detí a domácich miláčikov až do budúcej jari. Semená potom musíte jeden deň pred výsevom namočiť do teplej vody. To podporuje klíčenie. Klíčenie môže byť tiež podporené zdrsnením semien spisom pred opuchom.

pozor: Pri práci vždy používajte rukavice, pretože vnútro spermy je vysoko toxické!

Pestovanie semien v miestnosti

  1. Semená pripravte vo februári podľa popisu.
  2. Naplňte kvetináče rastúcou zeminou.
  3. Vložte jedno jadro semien na kvetináč.
  4. Prikryte substrátom asi jeden centimeter.
  5. Semená udržiavajte vždy vlhké.

Rastliny v kvetináčoch by sa mali podľa možnosti uchovávať na svetlom mieste. Ideálne sú teploty od 20 do 25 stupňov. Poskytnutie kvetináča s kapucňou vyrobenou z plastu alebo skla podporuje klíčenie. Môžete očakávať, že bobule Castor klíčia do 14 dní od výsevu. Ak udržujete sadenice teplé a vlhké, rýchlo rastú. Od polovice mája môžu kvetináče ísť von. Ricínový olej sa darí v otvorenej aj v vedre.

Správne miesto pre mladé rastliny

Mladé rastliny sú od začiatku teplé a slnečné. Ak ste klíčili rastliny pri izbovej teplote, umiestnenie vonku by malo byť jasné a slnečné. Rastliny tiež tolerujú plné slnko. Zvážte však rýchly rast, pretože jemná rastlina sa v priebehu niekoľkých týždňov vyvinie na vznešenú rastlinu. Požiadavka na priestor je príslušne vysoká. Platí to aj pre kontajnerové závody. Rastliny sa daria aj v čiastočnom tieni, ale potom budú rásť menej rýchlo a farba lístia stráca svoju atraktivitu.

Vyberte správny substrát

Ak mladé rastliny v kvetináči začnú klíčiť na okennom parapete, môžete začať s prípravou pôdy na neskoršom mieste. Najskôr uvoľnite pôdu a odstráňte všetky kamene a burinu. Potom by ste mali pôdu obohatiť kompostom alebo hnojom, pretože ťažký podávač má vysoké nároky na živiny. Teraz môžete pestovať rastliny ricínových bobov do zeme.

Čo je potrebné vziať do úvahy s mladými rastlinami?

Mali by ste venovať osobitnú pozornosť mladým rastlinám, aby sa rastliny s vysokou úrovňou metrov mohli rýchlo rozvíjať. Koleso je vo všeobecnosti pomerne robustný závod. Platí to však len v obmedzenej miere pre mladé rastliny. Tento prehľad ukazuje nebezpečenstvo pre mladé zázračné stromy:

Červ zamorenie:

Mladé ricínové rastliny sú obzvlášť obľúbené u slimákov. Mali by ste preto rastliny pravidelne kontrolovať. Môžete napr. zbierať počas dňa. Keďže ide o nočné zvieratá, mali by ste mladé rastliny chrániť v noci krytom. Na tento účel sú zvlášť vhodné hlinené hrnce.

Hniloba koreňov:

Ak sú mladé rastliny vystavené zamokreniu, korene môžu hniť a rastlina môže odumrieť. Preto vodu pravidelne, ale nie nadmerne. Odtok vody v podlahe môže tiež zabrániť príliš vlhkému stojanu. Na tento účel sú vhodné keramické črepy alebo piesok.

Frost citlivosť:

Tropické rastliny sú odolné iba čiastočne. Mladé rastliny netolerujú mráz. Preto by ste mali trpezlivosť cvičiť a rastliny berte vonku až po ľadových svätých, t. J. V polovici mája. Ak chcete prezimovať svoj zázračný strom, mali by ste ho včas priniesť do zimných štvrtí. Vonkajšie rastliny potrebujú zimnú ochranu pred štetinami alebo listami.