Dom a záhrada

Multiply Frangipani - Takto to funguje s odrezkami a semenami


Exotická krása je stále veľmi zriedkavá v našich zemepisných šírkach. O to viac sa amatérski záhradníci snažia množiť rastliny čo najviac. To je možné, ale vyžaduje trochu záhradnícke zručnosti.

Trochu karibskej atmosféry vo vašej vlastnej záhrade - kto by to nechcel? Frangipani, tiež známy ako Plumeria, je práve taká rastlina, ktorá dokáže prosperovať aj v našich zemepisných šírkach za správnych podmienok a za primeranej starostlivosti. Pretože táto rastlina je v Nemecku stále pomerne zriedkavá, amatérski záhradníci sa prirodzene snažia množiť rastlinu, aby sa rozšírila krása rastliny.

Aby bol tento projekt úspešný, nepotrebujete len zelený palec, ale musíte byť aj trpezliví. Pretože to môže trvať niekoľko rokov, kým sa kvetina objaví prvýkrát.

Propagácia semenami je obzvlášť zdĺhavá

Ak je na kríkoch kapsula semien, vyžaduje sa trpezlivosť. Plné rozvinutie semien môže trvať viac ako pol roka. Zvyčajne sa vytvárajú dve semenné kapsuly na kvet. Keď sú semená strukov zrelé, prasknú samy. Jedna tobolka pre osivo obsahuje až 150 semien. Po prvé, kapsuly, ktoré sú dlhé až 20 centimetrov, sú naplnené určitým plodiacim telom. Keď semená dozrievajú, ustupuje.

"Tip: Pokiaľ semená ešte nie sú úplne zrelé, môžu sa sušiť na ohrievači. Vyhnite sa hnilobe. Zrelé semená sú nahnedlé. Ak je semeno viac žltkasté, nie je ešte úplne vyvinuté, a preto nemôže klíčiť.

„Znečistenie Frangipani v tejto krajine je ťažké

Aby sa semeno strukoviny vôbec tvorilo, musia byť kvety opeľované, a to nie je v tejto krajine také ľahké. Náš pôvodný hmyz väčšinou zlyhá kvôli kvitnutiu kríkov. Nemôžu postúpiť dosť ďaleko do tela kvetu, aby oplodnili rastlinu. Na druhej strane v tropických podnebiach existujú niektoré špeciálne druhy motýľov, ktoré majú dlhú proboscu a môžu dosiahnuť časti rastlín.

Ale prírode môžete pomôcť aj na cestách. Pretože kvety sú hermafrodity, nemožno vylúčiť, že forma manuálneho opelenia povedie k úspechu.

Sú možné tieto metódy:

  • Potrasením kvetmi uvoľnite peľ.
  • Otvorte kvetinu a na pestík naneste peľ.
  • Rozrežte dva rôzne kvety a peľ naneste na alternatívny kvet.

Pretože tieto metódy sú zriedkavo úspešné, je vhodné kúpiť semená a začať pestovať rastliny.

Propagácia kríkov semenami

Vyrába sa zo semien kríkov

Ak sú záhradkári koníčky výzvou a chcú si zo semien vypestovať kríky, mali by vedieť, že to trvá veľa trpezlivosti, kým sa neobjaví prvý kvet. Prvé kvety sa tu objavia zvyčajne po štyroch až ôsmich rokoch.

"Tip: Škôlky ponúkajú najlepšiu kvalitu osiva. Tam sa tiež dajú jasne uviesť farby kvetu. Semená chovateľov koní často ponúkajú prekvapenie.

Balenia s 5 až 15 semenami sú komerčne dostupné, napr. tu v Amazone. Kvalitu osiva nie je možné zistiť na prvý pohľad. Ak semeno klíčia asi po dvoch týždňoch, je nepochybne dobrej kvality. Neskoršie rastliny sa však nezastavia, ak doba klíčenia presiahne tri týždne.

Kedy by sa mali zasiať semená kríkov?

Výsev sa teoreticky môže uskutočňovať po celý rok. Najlepšie podmienky sú na jar av lete. Ak chcete pestovať rastliny na jeseň av zime, uistite sa, že je k dispozícii dostatok umelých zdrojov svetla, pretože denné svetlo nebude stačiť na vyvolanie klíčenia.

Ktorý substrát by som mal použiť?

Ako substrát, do ktorého sa pridá piesok alebo lávový granulát, sa môže použiť konvenčná pestovateľská pôda. Semená sú iba mierne pokryté zeminou a krídla semien by mali vyčnievať zo zeme.

"Tip: Kokosové vlákno sa môže tiež použiť na kultiváciu.

Na podporu klíčenia musí byť kvetináč zakrytý pohárom alebo plastovým krytom. Podlaha by sa mala vždy udržiavať mierne vlhká, ale nesmie byť príliš mokrá. Aby sa zabránilo rastu plesní, odporúča sa krátko odstrániť ochranný kryt každé dva dni a nechať cirkulovať vzduch.

Ak sa semená nechajú nasiaknuť v teplej vode niekoľko dní vopred, podporuje to klíčenie. Na teplom mieste by sa prvé klíčky mali objaviť po približne jednom až troch týždňoch. Spočiatku je zalievanie minimálne. Keď sa objavia prvé úplne vyvinuté listy, rastlina môže byť napojená normálne.

"Tip: Po prvé, rastlina, podobne ako javor domáci, tvorí dva kotyledóny.

Mladé rastliny sa môžu oddeliť asi dva mesiace po klíčení.

Alternatívne metódy klíčenia
1 Semená môžu klíčiť aj na kuchynský papier. Kuchynská rolka so semenami je umiestnená na teplom mieste a vždy udržiavaná vlhká. Po vyklíčení sa rastliny umiestnia do pripravených kvetináčov. Tu by sa malo postupovať opatrne, pretože baktérie sa môžu rýchlo odlomiť.

2 Je tiež možné klíčenie vo vrecku na uchovávanie potravín. Keď je tesne uzavretý, funguje ako malý skleník. Vak je naplnený vlhkou kokosovou kôrou. Potom sa pridajú semená. Pretože nemôže uniknúť žiadna tekutina, vrecko na uchovávanie potravín sa nemusí až do klíčenia znova napojiť. Musí sa však zaistiť, aby v nádobe nedochádzalo k zamrznutiu, čo by mohlo viesť k plesniveniu formy.

Nájdite ideálny substrát

So substrátom by sa nemalo nič nechať náhodne. V opačnom prípade sa tropické rastliny prejavia ako zhnité a tiež obmedzia svoj rast. Obzvlášť dôležitý je sypký substrát, ktorý neobsahuje zamrznutie.

Ideálny substrát pozostáva z:

  • Kakteenerde
  • Strúhadlo na kokosové orechy
  • Vulkansteinchen
  • perlit

Prípadne môžete pracovať s podstielkou mačiek založenou na sopečnej hornine a do substrátu primiešať prášok z aktívneho uhlia. Chráni to pred napadnutím hubami.

Propagácia kríkov odrezkami

Rozmnožovanie odrezkami je vo všeobecnosti lacnejšie a vedie bezpečnejšie k požadovanému úspechu. Jasná je aj farba kvetov a čistota odrody. Frangipanis sú pomerne robustné rastliny a môžu vyvíjať nové výhonky aj za dosť nepriaznivých podmienok. K dispozícii sú početné odrezky. Veľkou výhodou je, že nemusíte byť trpezliví o rozkvetu. Hranolky odrody Frangipani môžu kvitnúť v prvom roku.

Porovnanie dvoch druhov odrezkov:

Nekoreňové odrezky
Každý, kto vlastní rastlinu Frangipani, môže tieto odrezky sám odrezať. Ponuka na internete je tiež veľká. Táto forma odrezkov je lacná a stále si vyžaduje veľa záhradníckych zručností skôr, ako z nej rastie požadovaná rastlina. Pri kúpe sa uistite, že odrezky sú čerstvo rezané a v ideálnom prípade sa jedná o korene kvetov a konáre.

Zakorenené odrezky
Tieto odrezky už majú korene a môžu byť vysadené okamžite. Zakorenené odrezky sú drahšie a často ide o dodávky zo zahraničia. V tomto prípade sa tovar stáva zaujímavým pre colné orgány a môže mať za následok oznámenie o poplatku za autobus, ak osvedčenie o nevybavení tovaru nie je k dispozícii.

Rezanie Frangipani rezne sami - ako na to

Rezne sa najlepšie rezajú, keď je rastlina v plnom prúde. Ak sú odrezky odrezané od mája do augusta, sú dostatočne silné na to, aby rýchlo tvorili korene a dobre rástli pred zimným odpočinkom. Krátko pred zimnou prestávkou je ešte možné rezať odrezky, ale počas zimného odpočinku by sa nemala narúšať rastlina.

Koreňové odrezky

Zakorenenie nie je také ľahké, ako sa všeobecne verí. Ak sa odrezky ukladajú do pohára s vodou v nádeji, že exotika sa rýchlo zakorení, záhradník bude sklamaný a po niekoľkých dňoch môže zhnité odrezky vyhodiť. Rastlinám sa nepáči neustále vlhké miesto. Odrezky bez koreňov nemôžu absorbovať ani spracovať vlhkosť, a preto hnijú.

Rezanie by nemalo mať žiadne mäkké rozhranie, keď je umiestnené v zemi. Rozhranie by malo odolať testovaniu prstov a nemalo by ustúpiť. V ideálnom prípade je priesečník už mierne drevnatý. Polovicu celkovej dĺžky odrezkov možno vysadiť v kaktusovej pôde zmiešanej s pieskom a kokosovou kôrou. Podlaha by mala byť mierne navlhčená. Teraz je kvetináč umiestnený na teplom mieste. Pôdne teplo je zvlášť dôležité pri zakorenení odrezkov.

"Tip: Čierny kvetináč dokáže uchovávať teplo lepšie ako biely kvetináč.

Pôda by sa mala udržiavať mierne navlhčená, až kým sa nevytvoria korene a kým sa výsadba v sejačke nezvýši. Odteraz sa odrezky môžu považovať za plnohodnotnú rastlinu Frangipani a dostávajú obvyklé opatrenia na starostlivosť.

Video: How to Root a Plumeria Cutting with Steve Goto (Apríl 2020).