Výzdoba

Polievanie a hnojenie oleandrov - Ako na to správne


Oleander je náročný. Pravidelné nanášanie vody a hnojív je nevyhnutné, aby sa rastlina mohla skvele rozvíjať a rozvíjať jej kvety.

Oleander (Nerium oleander) je známy svojimi vynikajúcimi farbami. Listy žiaria v bujnej zeleni a kvety majú silné farby. Ak je rastlina náležite ošetrená, oleandr môže rozvinúť svoj plný kvet a stane sa absolútnou pútavosťou v domácej záhrade.

Starostlivosť je jednoduchá, keď viete, čo hľadať. Správne zalievanie a hnojenie tu hrajú dôležitú úlohu.

Správne nalievanie oleandra

Oleander je rastlina smädnej vane. V zásade by mal byť oleander vysadený v vedre chránenom pred dažďom. V najlepšom prípade je vedro umiestnené na dráhe. Týmto spôsobom sa môže neabsorbovaná voda zhromažďovať a oleander môže vodu podľa potreby odoberať.

❍ Zavlažovanie v zime

V zásade musí byť oleander dovezený dovnútra na zimu. V zimných štvrtiach, kde má maximum 10 stupňov, by mala byť svetlá miestnosť alebo záhradná kôlňa. Rastlina sa privádza dovnútra čo najskôr, pretože čím dlhšie môže stáť vonku, tým je robustnejšia. Oleander je mrazuvzdorný do -5 ° C a je možné ho zabaliť do rúna a zostať na stene domu, až kým nedôjde k mrazu. V zime potrebuje oleander menej vody. Hladina vody by sa mala monitorovať raz týždenne. Ak v dráhe nie je voda, je potrebné naliať oleander. Ak je v tanieri ešte dostatok vody, je možné upustiť od napájania.

❍ zalievanie v lete

Aj v lete má zmysel dať oleander na dráhu. Pretože oleandr je jednou z smädných rastlín, musí sa často zalievať. Voda, ktorá sa neabsorbuje okamžite, sa zhromažďuje v dráhe a môže sa z nej odobrať, keď potrebuje tekutinu. V podstate je oleander napojený každý deň. V horúcich letných dňoch môže byť potrebné, aby rastlina dostávala vodu častejšie. V júli a auguste sa môže stať, že budete musieť túto rastlinu zalievať trikrát denne.

Čo by ste mali vedieť o obsadení

Mnoho ľudí rád zalieva svoje rastliny dažďovou vodou. Tomuto by sa malo s oleandrom vyhnúť. Oleander miluje vápenatú zem a tým aj vápenatú vodu. Nemá však rada kyslé pôdy a kyslé vody. Dažďová voda v priebehu času vytvára kyslosť zeme, a preto by oleander mohol mať nejaké choroby. Príznaky nedostatku sa často vyskytujú, pretože dôležité živiny už nemôžu byť absorbované v kyslej pôde. Tiež by sa malo dbať na to, aby oleander nemal mokré listy a konáre. To by mohlo viesť k rakovine oleandrov, ktorá sa zvyčajne môže vyskytovať na vetvách.

Ak chcete podporovať tvorbu kvetov, mali by ste použiť temperovanú vodu. Oleander nemá rád najmä kolísanie teploty. Ak je Zem už v lete veľmi horúca, mali by ste vždy používať teplú vodu.

Správne hnojivo a správny čas

Oleander je jednou z mála rastlín, ktoré potrebujú veľa živín, aby sa správne vyvíjali. Ak na jar vyberiete oleander zo svojich zimných štvrtí, mali by ste začať dodávať živiny. Kvapalné hnojivo určené pre kontajnerové rastliny, napr. tento sa môže použiť prvý deň po expozícii. Oleander by sa mal dodávať s týmto hnojivom asi dvakrát týždenne.

Ak po niekoľkých týždňoch vidíte, že listy oleandra stmavnú a získajú bohatú zelenú farbu, nastal čas použiť hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Na tento účel zvoľte hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré má čas účinku 6 až 12 mesiacov, ako napríklad tento tu. Ak chcete pre oleander urobiť niečo dobré, môžete tiež použiť nejaké vápno hnojiva, pretože rastlina má obzvlášť rada vápenatú pôdu.

Kedy by ste mali používať hnojivo s pomalým uvoľňovaním?

Hnojivo s pomalým uvoľňovaním by sa malo používať iba na jar. Vo všeobecnosti by sa malo vyhnúť oplodneniu na jeseň. Zastavenie rastu oleandru trvá nejaký čas. Keď oleander prestal rásť, vytvára dobre vyvinuté výhonky, ktoré sú drevnaté. Je to dôležité, pretože iba tieto výhonky sú odolné proti mrazu a dobre prežijú zimu. Oleander nie je aktívny počas zimy a nevytvára žiadne nové výhonky. To znamená, že je možné vyhnúť sa hnojeniu v zime.

Môžete použiť príliš veľa hnojív?

Oleander potrebuje veľa živín, a preto je hnojivo nevyhnutnou súčasťou náležitej starostlivosti. Príliš veľa hnojív nemôže v zásade rastlinu zabiť, ale listy môžu byť stále postihnuté. Môže sa vyskytnúť tzv. Nekróza listov. Toto ochorenie je veľmi ľahké rozpoznať, pretože okraje listov sú veľmi suché a neskôr hnedé. Tieto príznaky sú podobné spáleniu od slnka. Ak vidíte príznaky nekrózy, je dôležité, aby sa hnojivo dobre vypláchlo. Celá zemina musí byť z hnojív z veľkej časti zbavená tečúcej vody. Hnojenie potom už nie je potrebné celý rok. Oleander sa zvyčajne zotavuje veľmi rýchlo a zvyčajne rýchlo vytvára nové zdravé listy.