Výzdoba

Výsadba kvetín šachovnice - Pokyny a tipy pre umiestnenie a pôdu


Príroda skutočne prichádza s najzaujímavejšími vecami. Kvet šachovnice je jedným z takýchto javov. Je to skutočný pútač.

V roku 1993 bol kvet šachovnice (Fritillaria meleagris) nazvaný Kvet roka. Patrí do čeľade ľalie a vykazuje blízky vzťah k cisárskej korune. Kockovaný vzor zvonovitých kvetov je ochrannou známkou tohto stále zriedkavejšieho skorého kvetomeru. Prirodzený rozsah rastlín, známy tiež ako lapavé vajíčko, je vo Francúzsku, na úpätí alpín alebo na Balkáne. Nezdá sa, že by rastliny v strednej Európe mali svoj prirodzený pôvod, ale rozmnožili sa prerastením alebo vysadením. Kvet šachovnice sa, bohužiaľ, stal skutočnou exotikou v domácej záhrade, a preto sa každému milovníkovi rastlín môže odporučiť, aby prispel k ochrane filigránovej rastliny svojimi vznešenými kvetmi výsadbou kvetiny šachovnice.

Pozor!
Napriek svojmu krehkému a krehkému vzhľadu sú rastliny jedovaté. Toto ovplyvňuje nielen žiarovky, ale aj všetky ostatné časti rastliny. Väčšina toxínov je v cibuli. Mali by byť chránené pred deťmi a domácimi miláčikmi. V posteliach alebo vaniach by ste sa mali uistiť, že deti neprídu do styku s rastlinou a vyberú ju.

Nájdite správne miesto

Pri výbere miesta sa oplatí pozrieť na oblasť prirodzeného rozmiestnenia kvetov šachovnice. Tento výskyt sa tiahne od západnej Európy cez Normandiu po Rumunsko. Rastliny sú izolované aj v Nemecku. Kvet šachovnice sa vyskytuje hlavne na mokrých lúkach v Brandenbursku a vo franckej oblasti. Výskyt je do značnej miery obmedzený na prírodné rezervácie.

Pri výbere miesta je najdôležitejšia vlhká podlaha. Hrany jazierok alebo prírodné potoky sú ideálne. Aj keď rastliny uprednostňujú mokré nohy, nemalo by dôjsť k zamokreniu. Preto musíte zabezpečiť, aby bola pôda dobre odvodnená.

Kvetina šachovnice je tiež veľmi dobrá v skalke alebo ako podložie pre stromy. Skupinové výsadby vyjadrujú rôznorodosť kvetov zvlášť intenzívne. Na jeden štvorcový meter môžete umiestniť až 15 cibúľ kvetiny šachovnice. Priame susedné rastliny, ako sú šachovnice, však kvitnú menej. Radšej stoja osamote. Prvé kvetinové kvety, ako snežienky alebo Märzenbecher, sa dobre daria spoločnosti kvetov šachovnice. Stále by ste si mali udržiavať výsadbovú vzdialenosť asi pol metra.

Ideálne umiestnenie v skratke:

 • čiastočné odtieň
 • mokrý
 • Jedinečné alebo skupinové výsadby

Vyberte si ideálny substrát

Dokonca aj vlhkosť je veľmi dôležitá pre kvety šachovnice. Nesmie však dôjsť k zamrznutiu. Ak zavlažovacia voda nemôže odtekať, napadne to cibuľa, ktorá nakoniec začne hniť. Preto sa uistite, že je pôda dobre odvodnená. Môžete to urobiť pridaním ílu a hrubého piesku na podlahu.

Šachovnicové kvety vo všeobecnosti dobre vychádzajú s neutrálnou podlahou. Ale tiež tolerujú mierne kyslé prostredie. Pred výsadbou by ste mali pustú pôdu vylepšiť kompostom, aby kvetina šachovnice dostávala od začiatku dostatok živín.

Správny substrát v krátkosti:

 • dobre priepustný
 • výživný
 • voľne
 • neutrálne až mierne kyslé
 • mokrý

Kedy je najlepší čas na výsadbu?

Keďže cibule kvetov šachovnice majú zlé korene, je neskoro v lete ideálny čas na výsadbu. Rastliny tak môžu ešte pred zimou vyvinúť stabilný koreňový systém. Prípadne môžete zasadiť kvetinu šachovnice na jar.

Ako pripraviť podlahu

Najskôr povoľte substrát a odstráňte burinu, kamene a staré zvyšky koreňov. Pretože kvetina šachovnice potrebuje substrát bohatý na živiny, mali by ste zodpovedajúcim spôsobom aktualizovať pôdu. Pridanie hoblín z kompostu, guanu alebo rohoviny zaručuje bohaté dlhodobé hnojivo a rastliny môžu podľa toho rásť.

Tip: Piesok poskytuje dobrý základ pre pestovanie kvetinových cibúľ.

Čo by sa malo pri výsadbe zohľadniť?

Pri pestovaní by ste mali postupovať rýchlo. Cibule kvetov šachovnice rýchlo vysychajú vo vzduchu. Hĺbka výsadby je asi osem centimetrov. Spravidla by mal byť výsadbový otvor vytvorený dvakrát tak hlboko, ako je dĺžka kvetinovej cibule. Dostatočné zavlažovanie sa vykonáva rýchlo po výsadbe.

Tip: Pri skupinových výsadbách je vzdialenosť výsadby asi 30 centimetrov.

Návod na výsadbu

 1. Vyberte miesto.
 2. Uvoľnite a pripravte substrát.
 3. Vytvorte výsadbové otvory.
 4. Používajte kvetinové žiarovky rýchlo.
 5. Zatvorte otvory pre rastliny.
 6. Nalejte pôdu dobre.

Ako postupovať po výsadbe?

Je dôležité, aby ste pôdu udržiavali rovnomerne vlhkú. Podklad by sa mal vždy cítiť vlhký a na povrchu by nemal vyschnúť. Ak zasadíte kvetinu šachovnice v auguste, korene začnú rásť v septembri. Preto si žiarovka vyžaduje trochu trpezlivosti, aby rozvinuli svoje korene.