Inštrukcia

Ukladanie cibule - jednoduché a nekomplikované


Cibuľa môže byť uložená zvlášť dobre a na dlhú dobu, ak vezmete do úvahy niekoľko dôležitých bodov. Tu nájdete cenné tipy.

Žiarovky sa dajú skladovať dlhé a ľahko

Cibule zvyčajne trvá dlho, ale existujú rozdiely, niektoré sú vhodnejšie.

V zásade sú neskoré odrody zozbierané na jeseň omnoho lepšie ako tie, ktoré sú pripravené na zber na jar alebo v lete. Odrody zozbierané na jeseň je možné skladovať celú zimu. Cibuľa zozbieraná v teplom období by sa mala vždy spotrebovať o niekoľko týždňov.

Teplo má tiež vplyv na trvanlivosť cibule. Korenené odrody obsahujú látky, ktoré obsahujú síru, ktoré sú pri rezaní zodpovedné aj za trhanie očí. To sú však aj dôvody, prečo sa dajú uchovávať na dlhú dobu. Miernejšie odrody sa ľahšie rezajú, ale nie sú vhodné na dlhšie skladovanie.

Pred uložením vlastnej cibule

Nechajte dozrieť cibuľu

Ak chcete skladovať cibuľu z vlastnej úrody, mali by ste získať dostatočne pevnú pokožku až po zbere. Stáva sa to úplne jednoducho dozrievaním. Nájdite teplé a vzdušné miesto, kde je suché, napríklad prístrešok. Tam rozprestrite plachtu a naň položte zozbieranú cibuľu. Nesmie na ňu svietiť žiadne slnko, mohlo by to viesť k horkej chuti.

Odstráňte korene

Cibuľa je pripravená asi po štyroch týždňoch. Pokožka na stonkách by potom mala byť uschnutá a inak pevne prikryť cibuľu. Pred uskladnením sa korene odrežú ostrým nožom. Cibule s popraskanou šupkou, prítlačnými značkami alebo zelenými stonkami sa vyradia. Listy skráťte na asi tri centimetre, ale môžete ich tiež nechať a opletiť.

Cibuľu skladujte správne

Pokiaľ ide o skladovanie cibule, jedná sa o nenáročnú zeleninu. Ak sú podmienky dobré, môžete ich uložiť až šesť mesiacov.

➢ Tip 1:
V každom prípade je dôležité, aby miesto skladovania bolo chladné, suché a tmavé. Ak je jas príliš vysoký, rýchlo vyjdú. Ak je miesto príliš vlhké, existuje riziko poškodenia zvnútra. Ideálne miesto na uloženie cibule je v pivnici, pokiaľ tam je suchá.

➢ Tip 2:
Cibuľa položte tak, aby sa nepotila. Takže v košoch, sieťach alebo jednoducho na čistom povrchu. Ak nemáte pivnicu, môžete ju uložiť do špajze, pokiaľ je tma a nie príliš teplá. Zostávajú tam však maximálne štyri až šesť týždňov.

➢ Tip 3:
Celá cibuľa nepatrí do chladničky, tam môžete ukladať iba rezanú cibuľu. Cibuľu vložte do plastovej nádoby s rezanou plochou dole, potom je vzduchotesne utesnená. Takto môžete rezanú cibuľu ponechať ďalšie dva dni.