Ponúk

Wicker Marante - rastlina, starostlivosť a množenie


Tropické prútie je atraktívna izbová rastlina s farebnými kvetmi. Pokiaľ ide o údržbu, záhradkári v záľube však čelia niektorým výzvam.

Táto izbová rastlina je takzvaná rastlina koreňového koreňa. Prútený, ktorého meno je v technickom jazyku Calathea, sa môže svojimi elegantnými listami upozorniť na seba. Pretože neobvyklé vzory a rôzne farby listov robia z okrasnej rastliny listov skutočný pútač takmer v každej miestnosti.

V tropických oblastiach, kde sú tieto rastliny pôvodné, sa v minulosti rastliny používali aj vonku, čo im prinieslo názov Calathea. Prútok bol koniec koncov veľmi obľúbený pri pletení pekných košov a ako dekoratívna strešná krytina, najmä v minulosti.

Názov „Calathea“ je odvodený z gréckeho jazyka a v skutočnosti sa prekladá do „koša“. Ak si chcete do svojich štyroch stien priniesť typickú džungľu, budete sa baviť s košovým marantom. Malo by sa však pamätať na to, že nie každý poddruh nechtíka tiež kvitne. Našťastie listy samotnej rastliny sú skutočnou sviatkom pre oči. Ak si to však chcete užiť čo najdlhšie, mali by ste vedieť, že prútie sa považuje za relatívne náročné na údržbu.

Chcel som plagát o prúte

Košík je pôvodom z Ekvádoru, Brazílie a Kolumbie, kde sú teploty vyššie. Na druhej strane v Nemecku by sa prútie malo pestovať iba ako izbová rastlina. Rastlina, známa tiež ako maranta a klíčok, rastie vytrvalo a bylinko, ale v závislosti od druhu môže zaujať rôznymi formami rastu. Dosahujú sa výšky rastu od 15 do 30 centimetrov, takže Maranta môže byť doma nádherne umiestnená na parapet.

Prútie okrem kvetu na jar alebo v lete vytvárajú rôzne odtiene zelenej, ako aj viacfarebné listy. V závislosti na odrode (a či vôbec kvitne) sa môže koreň vyznačovať nasledujúcimi farbami kvetov:

 • biela
 • žltooranžová

Kvety prútia majú buď kužeľovitý alebo kôšovitý tvar. Kým asi 270 druhov patrí do skupiny Marantaceae, Maranta je určite najdôležitejšou a najrozšírenejšou rastlinou tohto rodu v Nemecku. Je to hlavne kvôli špeciálnym listom rastliny. Koniec koncov, nielenže vyzerajú atraktívne, ale aj večer sa skrútia. Súčasne je možné počuť praskajúce zvuky z relatívne tichého objemu. Listy nechtíka lekárskeho sa otvárajú až ráno. Okrem toho existujú niektoré odrody Maranta, ktorých korene a kvety sú dokonca vhodné na konzumáciu.

Prútený výsadba - požiadavky na zdravý rast

Ktoré umiestnenie uprednostňuje prútený okraj?

Vo svojej juhoamerickej vlasti sa Maranta nachádza ako prízemie a lezecká alebo závesná rastlina, najmä v podrastoch miestneho dažďového pralesa. Preto je to skôr tienisté miesto. Aj keď je prútený okraj v tejto krajine udržiavaný ako izbová rastlina, od nových vlastníkov sa teraz vyžaduje, aby zabezpečili podmienky, ktoré sú čo najbližšie k tropickému podnebiu v domácnosti plodiny v súvislosti s týmito bodmi:

 • umiestnenia
 • vlhkosť
 • teplota

Ideálne je teplé miesto bez prievanu. Okrem toho, nechtíčok netoleruje priame slnečné žiarenie a je lepšie ho skladovať na čiastočne zatienenom mieste. Rastlina nedostane ani priame zimné slnko. Umožňuje majiteľovi, aby sa cítil jasne, keď má príliš veľa slnka. To je možné vidieť napríklad z listov maranty, ktoré sa potom stočia do strany. Preto je severné okno ideálnym miestom pre prútie. Ak to nemôžete ponúknuť na izbovú rastlinu, môžete použiť ďalšie možnosti tieňovania.

Výrazne zvýšená vlhkosť tiež prispieva k skvelej prosperite prútia. Ideálne by to malo byť medzi 70 a 80 percentami. Pravidelná kontrola skutočne prevládajúcej vlhkosti vzduchu je preto pri raste Maranty rozumná. Minimálne od marca do septembra by sa mali dosiahnuť práve uvedené hodnoty. Toto obdobie je koniec koncov fázou rastu marantu v koši. Rastlina preferuje teploty 18 až 25 stupňov Celzia. Ani v zime sa nesmú vyskytnúť žiadne nižšie teploty za predpokladu, že tropická izbová rastlina je v poriadku.

Ktoré poschodie je ideálne pre túto izbovú rastlinu?

Pokiaľ ide o optimálny substrát pre prútie, rastlina má nasledujúce požiadavky:

 • humos
 • vláknový
 • priedušný

Napríklad použitie vysokokvalitnej zalievacej pôdy s čo najväčším množstvom humusu má zmysel. Aby sa substrát stal ešte viac priepustným a súčasne sa výrazne zlepšila jeho kapacita na ukladanie vody, môžu všetci záhradkári tiež používať perličkové alebo malé polystyrénové gule, ktoré sa do substrátu jednoducho zamiešajú. Ideálny je aj substrát na báze rašeliny alebo rašeliny. Ak si chcete vyrobiť vlastnú zmes pôdy pre prútie, jednoducho použite nasledujúce prísady:

 • Kompost alebo listová pôda v troch častiach
 • časť rašeliny

Prísne pravidlá sa vzťahujú aj na pH substrátu pre marantu. Malo by to byť vždy medzi 4,5 a 5,5. Odporúča sa pravidelná kontrola pH, aby marant koša vždy našiel perfektné pôdne podmienky.

Ako sa správne starať o prútie

Aj keď je prútie veľmi pôvabná rastlina, jeho starostlivosť určite prináša jednu alebo dve výzvy. Nie je to len ideálne miesto, ktoré je nevyhnutné pre rozkvet prútia. Musia sa dodržiavať nasledujúce pokyny pre starostlivosť. Neznamená to len svedomité presádzanie každé dva až tri roky.

Zavlažovania:

Prútie sa vyznačuje pomerne jasnou potrebou vody. Kvapková rastlina sa musí pravidelne zalievať, najmä od apríla do septembra. Na tento účel je ideálna voda s nízkym obsahom vápna, dobre temperovaná. Je ešte lepšie zalievať Marantu okamžite vodou bez vápna, pre ktorú sa rastlina tiež prejavuje veľkolepým rastom.

Kým marantum koša nesmie vyschnúť počas fázy rastu od jari do jesene, príliš veľa vlhkosti nezískate. Vyhnite sa zamoknutiu, pričom podklad by mal byť vždy mierne navlhčený. Pred opätovným napojením rastliny sa môže substrát nechať vyschnúť na povrchu, pričom sa v každom prípade musí zabrániť vyschnutiu zo substrátu. Inak by to bol jed pre peknú izbovú rastlinu.

Vlhkosť:

Ak je prútený okraj charakterizovaný suchými koncami listov, znamená to, že vlhkosť v oblasti okolo rastliny je príliš nízka. Vlhkosť sa však dá relatívne ľahko zvýšiť postrekovaním izbovej rastliny v pravidelných intervaloch. Teplá voda je na to ideálna. Všetci hobby záhradníci môžu tiež použiť ďalší zvlhčovač. To by malo zodpovedať veľkosti miestnosti a nemalo by byť umiestnené príliš ďaleko od okraja koša. Na teplom mieste musí byť maranta obzvlášť často poprášená vodou z praktickej rozprašovacej fľaše.

V tomto kontexte je jednoznačne výhodná voda bez vápna. Čistá voda z vodovodu by napokon mohla prispieť k tvorbe škvŕn na pekných listoch rastliny. Ak stále chcete používať vodovodnú vodu ako lacnú alternatívu k vode bez vápna, mali by ste používať iba vodu, ktorá bola nehybná po dobu jedného alebo viacerých dní. Okrem toho je tiež užitočné odprášiť nechtík. Pretože pri izbovej rastline sa listy hromadia veľmi rýchlo, hoci tento problém sa dá veľmi ľahko odstrániť vlhkou handričkou. Pritom je potrebné dbať aj na to, aby nedošlo k poškodeniu listov.

Hnojenie:

Správne oplodnenie je tiež súčasťou optimálnej údržby marantu v koši. Našťastie výživové potreby rastlín nie sú také vysoké ako požiadavky na vodu tropických rastlín. Počas hlavnej fázy rastu je úplne postačujúce, ak sa maranta oplodní každé štyri týždne. Kvapalné hnojivo, napr. tento, ktorý sa dá ľahko pridať do zavlažovacej vody, sa v tomto kontexte hodí. Toto by sa však malo používať iba v polovici koncentrácie.

Je tiež dôležité, aby podiel fluóru vo vybranom hnojive bol čo najmenší, inak by to mohlo poškodiť marant z koša. Hnojivo pre domáce rastliny by nemalo obsahovať príliš veľa soli. Hobby záhradníci sa však nemusia uchýliť k drahému špeciálnemu hnojivu pre svoje tropické rastliny. Hnojivá zelených rastlín, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre izbové rastliny, obyčajne postačujú. Je tiež mysliteľné použitie hnojiva s pomalým uvoľňovaním. Zodpovedajúce tyčinky na hnojivo sa dajú bez problémov získať v záhradných obchodoch.

Presádzanie:

Marantu charakterizuje pomerne silný rast jej koreňov. To znamená, že izbová rastlina by sa mala premiestňovať najmenej každé dva až tri roky. Potom, keď korene už vyčnievajú z vrchu kvetináča, je najvyšší čas, aby marťanský kôš dostal nový, zodpovedajúcim spôsobom väčší kvetináč. Mimochodom, tropická izbová rastlina je plochým koreňom. To znamená, že sádzače pre prútie nemusia byť zvlášť vysoké, ale musia byť širšie.

Najlepšie je presádzať rastlinu na jar. Koniec koncov, toto je ročné obdobie, v ktorom marantum koša prirodzene vytvára nové výhonky. Pri vyberaní rastlín z kvetináča na ich presadenie je potrebné venovať mimoriadnu pozornosť. Korene tropických rastlín sa za žiadnych okolností nesmú poškodiť. Zároveň je dôležité preskúmať koreňovú guľu presne na nasledujúce veci:

 • choré korene
 • Koreňové časti ovplyvnené hnilobou
 • Poškodenie koreňovej gule

Koreňové časti, ktoré už nie sú dokonalé, sa musia odstrániť. Okrem toho sa môže stať, že koreňová guľa je dosť matná. To možno pripísať príliš úzkym podmienkam v súčasnom kvetináči nechtíka lekárskeho. Potom sa od záhradkárov, ktorí majú radi hobby, požiada, aby dali koreňom viac miesta tým, že ich opatrne roztrhnú rukami. To tiež pomáha rastline lepšie sa zakoreniť vo svojom novom hrnci.

Nový hrniec by sa nemal obísť ani bez vhodného odtoku, aby kôš marant prežil čo najpresnejšiu prestavbu. Na tento účel sú vhodné perlit a štrk. Uvedená zmes substrátov sa potom umiestni na drenážnu vrstvu. Maranta sa potom umiestni do stredu kvetináča. Potom musíte hrniec naplniť pôdou - až asi dva centimetre pod okraj hrnca. Teraz jemne stlačte zem. Nakoniec, samozrejme, čerstvo premiestnený kôš musí byť dobre naliaty.

Zadná časť:

V porovnaní s mnohými inými rastlinami je úsilie o prerezávanie prútia obmedzené. Iba listy, ktoré už boli vyschnuté alebo uschnuté, sa môžu odstrániť priamo v oblasti základne rastliny, t. J. Priamo nad zemou. Ak je to maranta, ktorá poteší svojho majiteľa kvetinou, všetky kvetenstvo, ktoré teraz uschlo, by sa malo odrezať rovnako.

Šírenie:

❍ množenie výsevom

Prútie sa môže množiť napríklad výsevom. Hrnce na rašelinu sú veľmi dobrou voľbou. Tieto kvetináče sa musia najskôr vložiť do vody, aby sa tam napučali, a tým sa dosiahla ich maximálna veľkosť. Vaša rašelinová nádoba je tiež dobrou voľbou, pretože ju možno neskôr spolu s naklíčenými semenami presádzať a presádzať. To znamená, že korene mladého nechtíka nie sú v prvom rade poškodené. Na druhej strane, ak nechcete používať rašelinovú jarnú nádobu, môžete na siatie tejto tropickej rastliny použiť aj nasledujúce nástroje:

 • pravidelný výsevný substrát od špecializovaných predajcov
 • mini skleník

Na zasiatie semien do rašelinového jarného kvetináča by sa mala na vytvorenie dier v kvetináčoch použiť pichacia tyčinka. Sem sa umiestnia nechtené semená. Malé rašelinové hrnce sa potom musia umiestniť do fóliového vrecka, ktoré je uzatvárateľné a priesvitné. Taška na zips je ideálna na uvedené účely. Potom nalejte do vrecka toľko vápna chudobnej vody s kvapkou hnojiva, kým voda nevyčnieva len pár milimetrov, len čo sa nádoba nasiakla. Teraz zatvorte vrecko na zips.

Semená, ktoré už nie je potrebné napojiť, sa môžu na čiastočne zatienenom mieste klíčiť. Teplota prostredia by mala byť počas klíčivej fázy 24 až 28 stupňov Celzia. Teploty na spodnom konci tejto stupnice sú iba problémom v noci. Iba ak sú prútené sadenice silné a dostatočne veľké, môžete ich začať presádzať vo väčšom hrnci (t. J. Kvapka, ktorá je zväčša väčšia).

Propagácia rozmnožovaním odrezkami

Kultivácia pomocou odrezkov je tiež možná. Prútené odrezky sa môžu rezať od februára do marca. Každé rezanie by malo mať dva až šesť listov a malo by byť opatrne oddelené od materskej rastliny ostrým, čistým nožom. Stáva sa to okamžite na úrovni zeme. Potom musíte odrezky vložiť do hrnca s vhodným rastúcim substrátom. V tejto súvislosti je možné použiť aj rašelinové jarné hrnce.

Uistite sa, že navlhčite a udržujte vlhký podklad, aby bolo prútie ľahko zakorenené. Celá vec by sa potom mala položiť priesvitná fólia. Okrem toho je pre rast odrezkov Maranta ideálne teplé miesto, čiastočne zatienené, okrem teploty okolia 23 stupňov Celzia. Je žiaduca zvlášť vysoká vlhkosť 85 až 90 percent. Fólia by sa mala na vetranie každý deň odstrániť, aby sa nevytvorila žiadna forma. Trvanie transplantácie odrezkov trvá šesť až osem týždňov.

❍ Propagácia pomocou koreňového delenia

Rozdelením koreňov je možné zvýšiť prútený okraj. Najlepšie sa to dá urobiť, keď sa závod napriek tomu premiestni. Za týmto účelom odstráňte uvoľnenú zeminu z koreňovej gule a uistite sa, že každá časť delenej koreňovej gule môže mať baňkové zahusťovanie. Hľuzy koreňov sa potom vysádzajú do ich vlastného substrátu podobne ako prútené odrezky. V tomto prípade však postačujú teploty 18 stupňov Celzia, aby mohli nové rastliny Maranta rásť. Prekládka sa môže vykonať po šiestich až ôsmich týždňoch.

Prezimujú

Prútený nie je termín pre zimný odpočinok. Od októbra do februára je však celkom možné, že tropická izbová rastlina toleruje aj chladnejšie teploty. Nemalo by však byť chladnejšie ako 18 stupňov Celzia, aby sa zabránilo zmršťovaniu rastlín. Malo by sa zabrániť aj prievanu a musí sa zabezpečiť dostatočná vlhkosť.

Toto je ešte dôležitejšie vzhľadom na suchý vykurovací vzduch v chladnom období. V konečnom dôsledku táto skutočnosť tiež súvisí so zvýšenou náchylnosťou na napadnutie škodcami. Preto je obzvlášť dôležité v zime, aby izbová rastlina bola dostatočne často postriekaná vodou neobsahujúcou vápno, aby škodcovia nemali najmenšiu šancu. Rastlina by sa však už nemala oplodňovať a menej zalievať až do jari.

Možné choroby a škodcovia

Príliš veľa vlhkosti a príliš veľa soli môžu ohroziť existenciu koňského marantu, pretože koreňová hniloba je často logickým dôsledkom. Preto je nevyhnutné vyhnúť sa týmto nepriaznivým podmienkam. Umierajúce nažltlé listy jasne naznačujú prítomnosť koreňovej hniloby. Rastliny sa potom môžu zaliať iba na odstránenie zhnitých prútených častí a na opätovné vloženie zvyšku izbovej rastliny do čerstvého suchého substrátu.

Zamorenie strapcami sa však prejavuje jasnými škvrnami na listoch nechtíka lekárskeho. Na vyriešenie tohto problému by sa mal závod čistiť. Maranta musí byť navyše niekoľkokrát postriekaná roztokom vyrobeným z alkoholu (polievková lyžica) a mydlovej vody. Potom je možné relatívne ľahko zvládnuť zamorenie Thrispe.

Na druhej strane sa roztoče pavúky, ktoré sa cítia pomocou bielych pásov, stávajú problémom najmä pre zimné košíky. V takejto situácii by sa mala rastlina dôkladne vydrhnúť, aby sa zbavili roztočov. Zakryte nádobu a pôdu. Potom zvýšte vlhkosť vzduchu. Dravé roztoče môžu byť tiež použité v boji proti roztočom.