Starostlivosť

Rybníková vložka: materiály, dôležité vlastnosti a tipy na pokládku


Ak sa sen o záhradnom rybníku konečne splní, musíte najskôr premýšľať o vložke rybníka. Pretože v tomto ohľade treba veľa zvážiť.

Pre mnoho ľudí je ich vlastná záhrada skutočnou oázou pokoja. Tu môžete odísť do dôchodku po práci a cez víkend, aby ste unikli stresu každodenného života. Mnohí sa môžu naozaj naozaj vypnúť iba pri záhradníctve. Dizajn záhrady je dôležitým faktorom toho, či sa v zeleni naozaj cítite dobre. Súkromný rybník v záhrade je obzvlášť idylický. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre malý biotop s rozkošnými leknami a inými vodnými rastlinami, ako aj so zlatými rybkami a žabami, alebo či sa chcete tiež kúpať v malom jazere vo vlastnej záhrade, pri vytváraní vody je potrebné poznamenať niekoľko bodov. Len dokonale uzavretý rybník prinesie radosť celé roky.

Na čo potrebujete vložku do rybníka?

Rybník je veľmi špeciálna fólia, ktorá sa používa na zakrytie záhradných biotopov. Tieto modely sa používajú aj na kúpanie rybníkov a niektorých rybníkov. Aby ste pokryli malé alebo väčšie množstvo vody, nemali by ste si jednoducho objednať plachtu alebo ju kúpiť v záhradnej predajni. Rybníková vložka má veľmi špeciálne požiadavky.

Ostatné nepremokavé plachty sa vyrábajú na ochranu nábytku, pneumatík alebo iných vonkajších predmetov, napríklad bicyklov, pred poveternostnými vplyvmi. Musíte vydržať dážď, sneh a chlad. Keďže však nedochádza každý deň, ochrana pred postriekaním je tiež veľmi dôležitá pre tieto modely, ale vodná nádrž je vo vode deň čo deň a musí byť úplne nepriepustná. Fólia vytvára ochrannú vrstvu medzi vodou a podložím pod rybníkom. Ak sa vám páči spodná časť vody s vysokokvalitnými modelmi, ako je napr s plachtovými tkaninami od planlager.de si môžete byť istí vynikajúcou kvalitou.

Aké vlastnosti musí mať vložka rybníka?

Každý tvorca rybníka by sa už pri plánovaní mal zaoberať témou fólií. Ak sa pozriete na internet, zistíte, že existuje mnoho rôznych vzorov, silných stránok a materiálov, z ktorých všetky sú určené na ten istý účel. Ktorým kritériám by ste mali venovať osobitnú pozornosť? Najmä na:

  • Absolútna odolnosť proti vode
  • Flexibilita - film sa musí prispôsobiť povahe zeme
  • Odolná voči mrazu - ani pri extrémnom chlade sa nemôžu objaviť trhliny
  • Zlučiteľnosť pre rastliny a zvieratá

Najlepšie je porovnávať rôzne produkty a venovať osobitnú pozornosť informáciám poskytnutým výrobcom. V každom prípade sa oplatí investovať trochu viac peňazí do rybníka. Ak si kúpite lacný model, riskujete únik filmu po niekoľkých mesiacoch. Potom je potrebné urobiť veľké obnovy: rastliny a zvieratá musia byť odstránené z vody, voda musí byť vypustená a v zásade musíte začať od nuly.

Aké materiály sa používajú?

❍ PVC rybníková vložka:

Ktorý materiál si vyberiete, závisí nielen od rozpočtu, ale aj od charakteru povrchu. V štandardnom variante sa obvykle ponúka PVC rybníková vložka. Modely z týchto materiálov sú dostupné v rôznych farbách vrátane zelenej, čiernej alebo modrej. Na prispôsobenie filmu veľkosti jazierka sa používa horúci vzduch alebo prostriedok na potenie potu. Jednoducho k sebe pridáte niekoľko prúžkov PVC fólie.

❍ PE rybníková vložka:

PE rybníkové vložky vyrobené z polyetylénu sú alternatívou. Vďaka svojej veľmi dobrej elasticite sú veľmi vhodné pre veľké vodné plochy. Polyetylén je tiež ľahší ako PVC, čo uľahčuje jeho prepravu a ukladanie. Ak uvažujete o ochrane životného prostredia pri výbere vložky do jazierka, mali by ste radšej použiť PE vložku, pretože pri výrobe sa nepoužívajú žiadne zmäkčovadlá. Z tohto dôvodu je PE tiež tvrdší ako PVC a relatívne slabo sa prispôsobuje nerovnostiam na dne rybníka. Pretože PE fólie sú odolné voči chemikáliám, používajú sa dokonca aj v čističkách odpadových vôd.

❍ EPDM fólie:

Existujú tiež fólie EPDM vyrobené zo syntetického kaučuku, ktoré vykazujú mimoriadne dlhú životnosť. Výhodou PVC filmu je, že otvory sa dajú pomerne dobre opraviť. Za týmto účelom prelomte popraskanú oblasť kúskom nového náteru na jazierko, ktorý je pripevnený trvalo elastickým lepidlom. Na druhú stranu potrebujete na vloženie trhlín do gumovej vložky potrebné špeciálne lepidlo na špeciálne komponenty.

Aké prípravné práce sú potrebné pred položením?

Vykopte jamu, vložte fóliu, naplňte ju vodou a rybník je pripravený? Vytvorenie vlastného záhradného jazierka nie je také ľahké. Koniec koncov, chcete si užiť malú vodu vo vlastnej oáze v zeleni na dlhú dobu. Preto sa odporúča, aby ste si našli čas na založenie biotopu a dodržiavali nasledujúce body:

  • Po vykopaní jamy odstráňte korene, ostré kamene a hrbole
  • Naneste vrstvu piesku na dno rybníka, aby ste vyrovnali nerovnosti
  • poskytujú dodatočnú ochranu s rúnom
  • Dajte pozor na teplotu: PVC fólie sú menej pružné za chladného počasia pod 15 stupňov, EPDM filmy môžu byť prispôsobené za každého počasia, ktoré zostávajú nezmenené až do -40 stupňov

Takže keď vytvoríte rybník, nemusíte sa ponáhľať. Nesmiete zabudnúť na vysoké zaťaženie, ktoré voda tlačí na podklad. Dôkladné čistenie a príprava jamy preto chráni pred poškodením filmu.

Čo musíte vziať do úvahy pri kúpe rybníka?

Najjednoduchší spôsob je položiť film z jedného kusu, ktorý sa zmestí presne na jamu. U menších rybníkov je to relatívne ľahké. Pred nákupom je dôležité určiť správne rozmery. Na tento účel sú užitočné nasledujúce vzorce:

❍ Pre šírku:
Vynásobte šírku rybníka dvojnásobnou hĺbkou rybníka a pre okrajovú zónu pridajte asi jeden meter.

❍ Na dĺžku:
Vynásobte dĺžku rybníka dvojnásobnou hĺbkou. Aj tu by sa malo ako nárazník naplánovať 100 centimetrov.

Ak chcete byť na bezpečnej strane, môžete napríklad na webe www.blitzrechner.de vypočítať správnu veľkosť vložky rybníka. S týmito veľkosťami môžete na záhradnom trhu získať rôzne fólie, ktoré boli vyvinuté pre rybníky. Početné internetové obchody, ktoré sa špecializujú na záhradné výrobky av niektorých prípadoch dokonca na rybníky a biotopy, ponúkajú ešte väčší výber. Tu si môžete objednať fólie v rôznych hrúbkach az rôznych materiálov. Nemôžete sa presvedčiť o kvalite výrobkov vlastnými očami, ale opisy väčšiny poskytovateľov sú také presné, že získate dobrý prehľad.

Vo väčšine online obchodov si môžete zvoliť požadovanú dĺžku a šírku. Pred odoslaním objednávky by ste sa však mali informovať o prepravných nákladoch, ako pri každom internetovom obchode. Nakoniec je rybník vložený do domu a zvyčajne zaň musíte platiť. Ak si objednáte veľký film, môže to byť ťažký obal. Určite sa oplatí porovnať nielen ceny položiek, ale aj náklady na dopravu. Je tiež dôležité zistiť, aké sú podmienky vrátenia tovaru pred objednaním, či film nespĺňa očakávania alebo je chybný.

Tipy na položenie rybníka

❶ Vyrežte vložku rybníka na sucho:

Ušetrite veľa času, ak si za sucha orežete film na správnu veľkosť. Predtým, ako to urobíte, je samozrejme dôležité určiť presnú veľkosť.

❷ Naplánujte si pripojenie včas:

Už v procese plánovania rybníka musíte zvážiť, kde budú prípojky podlahového odtoku a čerpadla neskôr.

❸ Pod rybníkovú vložku položte rúno na rybník:

Pred vložením filmu do vyťaženej jamy musíte položiť rybníkové rúno a pripevniť ho k brehu vody kameňmi alebo pieskom. Vlna potom zaisťuje rovnomerný povrch a chráni film pred kameňmi a inými nerovnosťami. Zatiaľ čo sa film v ďalšom kroku roluje, rúno by sa nemalo skĺznuť.

❹ Skontrolujte tesnosť nádrže na rybník:

Po ukončení práce by ste nemali úplne naplniť vodu, ale iba čiastočne. Skontrolujte, či je film skutočne nepremokavý. Ak voda nevyteká, môžete záhradný rybník úplne naplniť. Teraz je čas navrhnúť vodné rastliny.